3.2 C
Berat
Wednesday, December 19, 2018

Pas pesë vjet gjendje koma, Michael Schumacher ka filluar të ecë me këmbë të...

Piloti legjendar i Formula 1 Michael Schumacher, i cili kishte pësuar një hemorragji cerebrale pas aksidentit në vitin 2013, e që, si rezltat i...

Gazrat: një marrëveshje e sikletshme për industrinë e makinave

Negociatorët e Bashkimit Evropian dhe Parlamentit Evropian kanë rënë dakord që deri në vitin 2030, emetimet e dioksidit të karbonit nga makinat...

Raporti: 80 gazetarë të vrarë në mbarë botën në 2018-ën

Në botë, 80 gazetarë u vranë gjatë vitit 2018 gjatë punës së tyre krahasuar me 65 vdekje të raportuara në vitin...

Siria para dhe pas Dinastisë Asad: si shkoi keq e më keq

Siria është ndër ato vende që vitet e fundit ka tërhequr vëmendjen e botës prej një lufte nga më të tmerrshmet. Por ajo...

Zyrtari amerikan: Sanksione të reja të mundshme ndaj Rusisë për Ukrainën

Rusia së shpejti do të vendoset nën sanksione të reja për shkak përplasjeve të fundi me Ukrainën, pas një incidenti në Detin...

Sot Dita Botërore e Emigrantëve

18 dhjetori është Dita Ndërkombëtare e Emigrantëve, e vendosur në vitin 2000 nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Më 4 dhjetor të vitit 2000 Asambleja...

Daçiç e pranon me dhimbje: ushtria e Kosovës, ja pse është një realitet i...

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiç tha se Serbia këmbëngul në respektimin e Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të...

SHBA-ja së shpejti mund ta ekstradojë Gulenin!

Kështu ka thënë sot Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlud Çavuşoğlu. Sipas Çavuşoğlu, Trump i ka thënë Erdoğanit se po punojnë për ekstradimin e...

Ministri i Jashtëm slloven: interesat ruse e kineze, pse SHBA duhet të jetë me...

Ministri i Jashtëm slloven, Miro Cerar tha në një intervistë për Washington Post, se administrata amerikane duhet të angazhohet më fuqishëm në...

Tunizia po e përfundon projektin e saj demokratik

Kryetari i lëvizjes “Nahda” në Tunizi është shprehur për mediat se Tunizia, do ta plotësojë projektin e saj të nisur drejt stabilitetit dhe prosesit...

Pritshmëritë e operacionit ‘Lindja e Eufratit’!

Operacioni i nisur nga forcat ushtarake turke i koduar me emrin “Lindja e Eufratit” pritet të ketë pritshmëri jo vetëm në aspektin e luftës...

Turqia vazhdon të jetë pranë myslimanëve Moro në Filipine

Fondacioni për Ndihmat Humanitare, Liritë dhetë Drejtat e Njeriut (IHH) ka vendosur në shërbim strukturat si jetimore, shkollë, xhami, mensë dhe burim uji, të...

Kurdët dhe turqit; dy kombe të mëdha me një histori të përbashkët!

Kurdët dhe turqit janë dy kombet e rralla në atë pjesë të botës që kanë arritur të bëjnë historinë e tyre krah njeri-tjetrit, dhe, deri...

Një lajm i mirë për myslimanët e Evropës, kërkohet që islamofobia të shpallet për...

Kjo është kërkesa e 53 deputetëve  të Britanisë të cilët e kanë nisur një peticion me të cilin bëhet thirrje që islamofobia në këtë...

Nis samit BE – Afrikë: pse dhe si duhet nxjerrë Kontinenti i Zi nga...

Një samit BE-Afrikë nis në Vjenë këtë të hënë, në një kohë kur vendet perëndimore gjithnjë e më shumë po kuptojnë se...

Djalit të Netanjahut i bllokohet Facebook-u, por si akuzohet rrjeti i Zuckebergut për standarte...

Facebook bllokoi përkohësisht profilin e të birit të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, pasi ai shkroi që “të gjithë muslimanët duhet të lënë Izraelin”. Pas...

Gjermani: 2108-ta, me 30 mijë foshnja të lindura emigrantësh

Në Gjermani, këtë vit, kanë lindur 30 mijë foshnja emigrantësh, raportoi Reuters. Agjencia thekson se Gjermania parashikon një zvogëlim të numrit të kërkesave...

SHBA-të kërcënojnë Ushtrinë e Lirë Siriane për pjesëmarrje në operacionet e Turqisë

Përderisa Turqia është duke upërgatitur për një operacion ushtarak kundër elementeve të organizatësterroriste YPG/PKK në pjesën lindore të lumit Eufrat në Siri, administrata eShteteve...

Ukraina themelon Kishën e saj: lamtumirë Patriarkanë e Moskës!

Udhëheqësit ortodoksë të Ukrainës njoftuan nga Kievi formimin e një kishe unike në vend, të pavarur nga Patriarkana e Moskës, duke zgjedhur...

Dilema e çuditshme e Berlinit: të blejë një avion qeveritar të përdorur apo një...

Pas një defekti një avionin qeveritar gjerman, i cili i kushtoi kancelares Angela Merkel kthimin pas nga rruga për në Samitin e...

NASA me fotografi më afër diellit

Fluturakja e NASA-s, e quajtur “Parker”, ka dërguar fotografi mahnitëse, të cilat janë bërë nga një largësi më e vogël nga Dielli se kurrë...

Zaev, kundër ushtrisë së Kosovës. Pse?

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka befasuar me deklaratën e tij kundër formimit të ushtrisë së Kosovës. Ndërsa aleati i shqiptar Ali Ahmeti...

FMN: Borxhi global, 184,000 miliardë dollarë

Borxhi global vitin e kaluar arriti një rekord 184,000 miliardë dollarë, njoftoi Fondi Monetar Ndërkombëtar. Kjo shumë është 1.1 për qind më...

69-vjeçari i kërkon gjykatës ta bëjë 49 vjeç: Nëse njerëzit ndryshojnë ligjërisht gjininë, pse...

Emile Ratelband, një 69 vjeçar nga Holanda, nëntorin e këtij viti u përpoq që të ndryshojë ligjërisht moshën, ai donte të ishte 49 vjeç. Arsyeja?...

BE: plan për të shpëtuar nga Fake News-i…edhe ai rus

Krerët e shteteve anëtare të BE-së kërkuan në një samit në Bruksel një lëvizje urgjente për të luftuar lajmet e rreme në...

“Jelekverdhët” e dhunshëm të Francës: edhe kjo fundjavë me ankth!

Fundjava ka trokitur sërish më ankth në Francë, ku dhjetëra mijëra oficerë policie janë angazhuar në të gjithë vendin për t’i paraprirë...

Washington Post: Administrata Trump të paktën mund të mbështesë gratë e burgosura saudite

Gazeta “Washington Post”, që botohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke bërë të ditur se nuk është e mundur, që të hidhet hap...

Të hënën shorti për eliminatoret në Liga e Kampionëve dhe Liga Evropa

Pas ndeshjeve të mbrëmshme në kuadër të fazës së grupeve të garës Liga Evropa në futboll, tashmë dihen emrat e 32 ekipeve të cilat...

Erdogan: Kudsi nuk është vetëm kauzë e muslimanëve në Palestinë, por e të gjithë...

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se Kudsi nuk është vetëm kauzë e muslimanëve në Palestinë, por kauzë e përbashkët e të gjithë...

Ushtria e Kosovës, “vrenjtet” kreu i NATO-s: nuk duhej të ndodhte

Kreu i NATO-s, Jens Soltenberg, nuk e ka pritur mirë themelimin e ushtrisë së Kosovës, duke u shfaqur kështu një tjetër çarje...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

9,309FansaPëlqeje
276AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT