3.2 C
Berat
Wednesday, December 19, 2018

A duhet t’i prekim nishanet me ngjyrë të kuqe? Ja çfarë thonë ekspertët

Shumë prej nesh kanë nishane të kuqe në trupin e tyre, të cilat askush nga ne nuk guxon t’i prekë pasi ka frikë se...

Samsung dhe LG lançojnë telefonët e parë 5G në Mars raportojnë mediat Koreane

The Korea Herald publikoi një raport të ri i cili sugjeron se mund të mos kemi nevojë të presim shumë gjatë për një telefon...

Publikohet lista, ja fjalëkalimet më të këqija të 2018-ës

Është fundi i 2018-ës dhe pas një viti të gjatë me sulme kibernetike dhe thyerje fjalëkalimesh, më fund kemi një listë të fjalëkalimeve më...

Greva e punëtorëve të Sindikatës, reagon Ministria e Shëndetësisë

Sot punëtorët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës kanë filluar grevën e cila do të zgjasë 24 orë, ku kërkohet ngritja e pagave për...

“97”-ta e heshtur amerikane: 40,000 njerëz të vrarë nga armët e zjarrit në 2017-ën

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për shkak të përdorimit të armëve të zjarrit, rreth 40,000 njerëz vdiqën vitin e kaluar, më...

Këta janë faktorët e rënies së flokëve

Stresi, ndotja, përdorimi i kimikateve, ekspozimi në rrezatimet e dëmshme, si dhe sëmundje të caktuara klasifikohen nga mjekët dermatologë si shkaqet kryesore që çojnë...

Studentët: tension në rritje gjatë protestës, policia në veprim

Protesta studentore ka marrë një kahje tjetër orët e pasdites, pasi ndryshe nga ditët e tjera ka patur një acarim mes...

U kthye nga Amerika, por mjeku i tha lamtumirë punës pas zhgënjimit

E ka mbyllur karrierën e tij në spitalin e Shkodrës, me një lamtumirë, mjeku Luan Dragusha, i cili la Amerikën për të punuar në...

QKUK në kollaps, mantel bardhët i hyjnë grevës

Punëtorët shëndetësor të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës që nga mengjesi i sotëm kanë hyrë në grevë 24 orëshe, me kërkesë ngritjen e pagave...

Përfitimet shëndetësore të karrotës

Karota është një burim i vitaminës A. Është thënë shumë herë që kjo perime lidhet me shikimin dhe këtu ka diçka të vërtetë të provuar...

Nëse hani hudhër në stomakun bosh, kjo mund të ndodh në organizmin tuaj

Një nga aleatët më të fuqishëm të shëndetit tuaj sigurishtqë është një hudhër dhe konsumi i saj në stomak bosh bën mrekulli që nuk...

Rrjetet 5G do të kërkojnë karta të reja SIM

Ndërsa i afrohemi lançimit të modeleve të para të telefonëve me rrjet 5G, një shoqatë e cila përfaqëson 90% të industrisë globale të kartave...

Disa këshilla si ta tejkaloni problemin me pagjumsinë

Pagjumësia është një prejpatologjive, të cilat prekin të gjithë në një moment të caktuar, ndonëse disapreken me gjatë, e disa për një periudhë më...

Drafti anti-shpifje: ja ç’barrë do të jetë drejtimi i një portali

Është zbardhur ajo që mund të konsiderohet si ashti i ligjit anti-shpifje, ndërmarrë së fundi nga kryeministri Rama, me synim eliminimin e...

Sipas disa studimeve këto ushqime parandalojnë rënien e flokëve

Ndryshimet klimatike dhe hormonale, një gjendje e caktuarshëndetësore, stresi dhe mungesa e lëndëve ushqyese janë disa nga arsyet erënies së flokëve. Por ekspertët rekomandojnë njerëzit...

Studentët: Dhori Kule, pika 9

Protesta studentore ka marrë dhe një kahje tjetër të papritur, ku 8 kërkesave iu është shtuar dhe një e 9-të, ajo mbi...

Pse duhet të pini lëng të dardhës?

Ndoshta lëngu i dardhës nuk mund të jetë i preferuari i juaj i frutave por nëse kërkoni që t’i jepni tuaj energji dhe imunitet,...

Egjipt: zbulohet një varr zyrtari i 4,400 viteve më parë

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr privat që i përket një zyrtari të lartë të Dinastisë së Pestë dhe që është...

Deutsche Telekom dhe Orange i bashkohen skeptikëve të Huawei

Huawei-n e presin sfida të reja në Evropë pasi gjigandi Gjerman i telekomunikacionit Deutsche Telekom dhe ai Francez Orange nuk do të përdorin teknologjinë...

Ja nga çfarë shkaktohet errësimi i syve

Errësimi  i syve në përgjithësi nuk shikohet si ndonjë shenjë e ndonjë shqetësimi të madh. Janë disa shkaqe që çojnë në errësimin e syve. Shkaqet...

Gabimet më të zakonshme të amvisave për festa

Shpesh nëpër raste ditëlindjesh e festash, shumë amvisa bëjnë disa gabime në shtrimin e tavolinës. Por, cilat janë ato gabime dhe si duhet t’i përmirësojmë...

Shiu tkurr protestën studentore

Shiu ka bërë efektin e vet në tkurrjen e protestës studentore, e cila tashmë është përqëndruar para kryemnistrisë, madje dhe me...

Kumbullat jashtëzakonisht të shëndetshme

Kumbullat janë jashtëzakonisht ushqyese, me një shumëllojshmëri përfitimesh shëndetësore për t’u ofruar. Ato përmbajnë shumë vitamina dhe minerale, përveç fibrave dhe antioksidantëve që mund të...

Prifti rus mburrej në jetën luksoze të Instagram, Kisha e “bën lanet”

Kisha Ortodokse Ruse po kryen një hetim pasi një prift u vendos nën presion publik për shkak të një sërë fotografish në...

Shitje e iPhone për vitin e ardhshëm, analisti i shquar parashikon një 2019 të...

Analisti i mirënjohur i Apple, Mung-Chi Kuo, edhe njëherë tjetër ndryshoi parashikimet e tij për shitjet e modeleve të reja të iPhone: Tani ai parashikon: 38...

Këto ushqime duhet ti hani kundër rrahjeve të shpejta të zemrës

Takikardia është një çrregullim që ka të bëjë me rrahjet e shpejta të zemrës. Rrahjet normale të zemrës kur trupi është në gjendje pushimi janë...

Bashkësia Islame e Kosovës, mesazh hoxhallarëve: u flisni njerëzve për ushtrinë e re, vlerën...

Një zhvillim interesant ka shoqëruar themelimin e ushtrisë së Kosovës. Bashkësia Islame e atyshme – BIK, u ka këshilluar imamllarëve që fjalimin e xhumasë...

Protesta e studentëve, mesashi i një kleriku musliman: në emrin e Zotit, si dhe...

Protesta studentore në Tiranë ka shtuar së fundi dhe zërat klerikale që, duke u solidarizuar me kërkesat e tyre, kërkojnë njëherësh që të...

Kërcënim me bombë përmes e-mail-it, hakerët kërkojnë 20 mijë dollarë në Bitcoin

Një e-mail kërcënues me bombë i cili kërkonte një pagesë në bitcoin është dërguar tek mijëra kompani, shkolla, spitale, media, agjenci qeveritare dhe individë...

Çfarë ndodhë nëse e pimë kafen esëll?

Kafja është një ndër pijet më të preferuara për shumë individë që në mëngjes, dhe një çështje me të cilën studiuesit janë marrë gjithmonë...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

9,309FansaPëlqeje
276AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT