3.2 C
Berat
Wednesday, December 19, 2018

Dr. Krenari nga Prishtina: ç’na çon në Gjermani, por dhe ç’na kthen në atdhe...

Viteve të fundit po konsiderohet si “alarmante” ikja e profesionistëve mjekësorë nga Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia të cilët po gjejnë punë jashtë shtetit,...

Nga Bujar M. HOXHA: Te sheshi, kriza e sistemit, dhe për ku?

“Jelekët e verdhë” i hapën punë jo vetëm Francës, por një pjese të mirë të kontinentit, duke u bërë shembull në ngritjen krye...

Nga Tahir AHMETI: Festat, si duhen ruajtur fëmijët nga rreziku i fishekzjarreve

Në Kosovë, një numër i madh i fishekzjarreve që tregtohen janë jashtë standardeve të kërkuara dhe mund të jenë të rrezikshme gjatë përdorimit,...

Nga Fidan MUSTAFA*: Fuqia amerikane dhe e ardhmja e Kosovës në Ballkan

Fuqia Amerikane në Ballkan dhe Evropë, po dëshmon edhe njëherë se mbetet e pakrahasueshme nga forcat politike evropiane e botërore. Proceset e rëndësishme...

Kadri Veseli: ushtria e Kosovës, me përkrahje amerikane

Zëri i Amerikës realizoi një intervistë me kreun e Kuvendt të Kosovës Kadri Veseli, pas një turi të tij amerikan, ku ka lobuar...

Nga Aleksandër TOTI: Nga Dhjetori në Dhjetor, përse studentëve ju duhet dialog…

Kanë kaluar tashmë 30 vjet nga Dhjetori historik i Shqipërisë dhe sigurisht falë asaj Lëvizjeje të pamohueshme, mes sakrificës dhe vullnetit, arritëm të...

Nga Ardian VEHBIU: Për protestën e studentëve

Mbresëlënëse protesta e studentëve! Shuplaka e duhur një regjimi që prej vitesh po e fsheh impotencën e vet pas arrogancës dhe inkompetencën pas...

Nga Fidan MUSTAFA: Islami, si bazë e multikulturalizmit modern dhe model i shekullit XXI...

Multikulturalizmi brenda hapësirave kombëtare dhe marrëdhëniet ndërmjet kulturave të vendeve të ndryshme, paraqet thelbin e barometrit të lirisë, barazisë, drejtësisë e demokracisë së...

Nga Mehmet Uğur EKİNCİ*: E ardhmja e Ballkanit do të varet nga vetë ai

Rënia në shpejtësinë e zgjerimit të BE-së dhe në fuqinë transformuese të BE-së ka çuar në rritjen e alarmizmit midis komentuesve ndërkombëtarë në...

Nga Behxhet JASHARI: Carlo Alfonso Nalino, një orientalist i cili meriton vëmendje

“Poezia arabe është antologji e llojit të vet, thesar i urtësive arabe, zbulim i letërsisë arabe dhe “arkiv” ku ruhen shkencat e tyre”. (Carlo Alfonso Nalino) Jeta dhe...

Nga Fjolla Spanca në vend të urimit…

Dikur 28 Nëntori shënonte festën ma kuptimplote për shqiptarët (sidomos për ata jashtë kufijve të Shqipnisë) Si fëmijë mbaj mend dhjetra demostrata, programe, konferenca...

Nga Redi SHEHU: Bashkimi kombëtar nuk është thjesht një fabul e treguar bukur

Karakteristika e veçantë e kohës në të cilën jetojmë, është se e mira dhe e keqja, e drejta dhe e gabuara, e moralshmja...

Nga Besnik AVDIAJ: Simbioza “Bashkimi Evropian” drejt fundit?

Ky është hapi i parë drejt ndryshimit të hartës së bashkëpunimit politik, ekonomik dhe të sigurisë mes shteteve të Evropës. Kjo i hap...

Nga Ermir HOXHA: Akuzat qesim të opozitës dhe precedenti Arben Meçe me Rrugën e...

Një ndër gjërat më të kobshme të jetës publike shqiptare në rrafshin e degradimit moral, është lehtësia me të cilën lëshohet një akuzë....

Nga Bujar M. HOXHA: Panairi i librit, “Logos-A”, Kimi në madhështinë e vet

Fundi i bulevardit “Dëshmorët e Kombit” gumëzhin. Nuk janë njerëz që dalin nga një qendër e re tregtare, siç ndodh periodikisht… Prej njëzet e...

Nga Ylli PATA: Gremisja e një modeli të kontestuar të debatit televiziv

Prej shumë vitesh tashmë debati publik apo konfrontimi i argumenteve për ngjarjet e ditës, ka një ngërç në televizionet shqiptare. Një ngërç që...

Nga Albina FERKO-NANAJ: Dy janë fjalët më vrasëse në botë: është vajzë!

Sipas përllogaritjeve që nga viti 1990 në Shqipëri janë vrarë 33 000 fetuse bebesh vetëm për arsyen e thjeshtë se ishin vajza. Aborti...

Nga Redi SHEHU: Bularati, serial shovinist grek

Ngjarja në vetvete ishte e thjeshtë. Por në fakt, ajo shëmbëlleu e komplikuar. Kjo, sepse është tipar i kohëve tona, i kohëve përtej...

Nga Senad MAKU: Letër e hapur drejtuar shkëlqesisë së tij, Amfillohije: nëse do ta...

Shkëlqesija juaj Amfillohije, po ju shkruaj në cilësinë e një imami (hoxhë) nga Ulqini, të cilët ndajmë të njëjtën detyrë të përbashkët si...

Nga Ferdi KAMBERI*: Komunikimi, mediet dhe mediokriteti

Në jetën e përditshme shpeshherë ne flasim për komunikimin duke dhënë për të përkufizime nga më të ndryshmet. Megjithatë, kur kemi një komunikim...

Nga Prof. Dr Jeton SHASIVARI*: Preambula e re e vjetër

Në projekt tekstin e Amendamentit XXXIV për Kushtetutën e RM-së i hartuar dhe propozuar Parlamentit të RM-së nga Qeveria e RM-së, thuhet: “Në...

Rrjetet sociale, një “vizitë” te psikologu: këto moçale mëshire ku jo gjithçka duhet besuar!

Ç’po ndodh me njerin pas takimit me rrjetet sociale? Ç’po ndodh me botën e tij, ndjesitë, perceptimet, psiqikën? Është padyshim mrekullia e komunikimit,...

Beteja ka nisur, Europa pa Merkelin

  Nëse Angela Merkel ishte e emocionuar, ajo diti si ta fshehë mirë këtë gjë. Fjalimi i saj më 29 tetor përbëhej nga pika të numëruara...

Kënd po e pengon identiteti shqiptar në tekstet arsimore në Kosovë

Debatet e ngritura kohëve të fundit, gjoja mbi tekstet arsimore shkollore me përmbajtje të fjalëve të ‘huaja’, ngrit edhe njëherë para opinionit publik...

Për prindërit dhe mësuesit: përse Halloween-i nuk duhet kaluar me një “hajt mo”…

  Nga Klodi Smajlaj Më habisin reagimet e disa prindërve për festimet e Halloween-it nëpër shkolla nga fëmijët e tyre. Le që një pjesë e tyre...

Nga Behxhet JASHARI: Tre krisma topash të Pikomillinit mbi Shkup, ose 329 vite nga...

1. “Atë ditë me diell të 26 tetorit të vitit 1689, në shenjën e dhënë prej tre krismash nga artileritë, ushtarët – nën urdhrin...

Do na mungosh, doktor Jashari!

Nga Luan Shmilli Do na mungosh, doktor Jashari! Lajm i hidhur nga Shqipëria jonë, prej së cilës pak lajme të mira na vijnë... Eshtë mëngjes tetori dhe...

Nga Klodiana SMAJLAJ: Ne, nënat e sotme, pse jemi po aq heroina sa të...

Sa herë që flitet për rritje të fëmijëve, në vesh më kumbojnë fjalët që ngrejnë lart heroizmin e nënave e të gjysheve tona....

Nga Ermir HOXHA: Shqipëria nën Edi Ramën: mes shifrave dhe perceptimit, mes së keqes...

Edhe pse iu qas pushtetit me eufemizmin Rilindje, Shqipëria nën Edi Ramën ka qenë dhe vijon të jetë shumë larg asaj ndjesie që...

Ish-komandanti Kadria i FSK-së: ja ç’lloj armatimi do të ketë Ushtria e Kosovës dhe...

Ish-komandanti i Forcave të Sigurisë së Kosovës, Kadri Kastrati, thotë se kalimi në Kuvend i tri projektligjeve është lajmi më i mirë për...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

9,309FansaPëlqeje
276AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT