3.2 C
Berat
Wednesday, December 19, 2018

Deputetët hungarezë tërhiqen zvarrë nga ndërtesa e televizionit/VIDEO

Dy ligjvënës hungarezë u dëbuan nga selia e televizionit shtetëror, pasi bënë përpjekje të transmetojnë një peticion kundër politikave të kryeministrit të Hungarisë, Viktor...

Vuçiç: Taksa 100 % bllokon çdo lloj tregtie Kosovë-Serbi

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, nga mbledhja urgjente e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara është shprehur i shqetësuar në lidhje me zhvillimet e...

Tsipras dhe Zaev, kandidatë për çmimin Nobel për paqe

Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, do të jenë ndër personat e propozuar për Çmimin Nobel për Paqe për vitin...

Thaçi në OKB: Vendimi për ushtrinë e Kosovës është i vonuar

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në seancën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ka deklaruar se kjo është një mbledhje...

Pacolli: BE të penalizojë Serbinë

Zëvendësministri dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli në takimin e kësaj të hënë me MSA në Bruksel është shprehur se askush nuk reagonte kur...

Mbyllet takimi Kosovë – BE, anulohet konferenca për media

Delegacioni i Kosovës dhe i BE-së kanë mbyllur takimin e realizuar këtë të hënë në Bruksel.   Pas përfundimit të takimit midis elegacionit të Kosovës të...

Micotaqis paralajmëron Tiranën: Nuk ka integrim pa respektuar minoritetin grek

Lideri i opozitës greke, Qiriakos Micotaqis ka paralajmëruar Shqipërinë se rruga europiane do të kalojë nëpërmejt respektimit të minoritetit grek.   Micotaqis gjatë fjalës së mbajtur...

Shpërthim i fortë eksplozivi në televizionin e njohur grek/VIDEO

Një bombë ka shpërthyer mëngjesin e të hënës në televizionin grek “Skai”.   Sipas policisë greke si pasojë e shëprthimit ka pasur vetëm dëme në materiale.   Bomba...

Kuvendi miraton Rezolutën, Haradinaj fton partitë opozitare në ekipin negociator

Pas votimit në Kuvendin e Kosovës të Rezolutës dhe Ekipit Dialogues me Serbinë, ka reaguar kryeministri Ramush Haradinaj, është shprehur se  ky është një...

Thaçi në Prekaz: Po realizohet amaneti i dëshmorëve

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka zhvilluar këtë të shtunë homazhe te varrezat e familjes Jashari në Prekaz, me ç’rast tha se po e...

Vuçiç: Ushtria e Kosovës u krijua në mënyrë të paligjshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është shprehur se Ushtria e Kosovës është formuar në mënyrë të paligjshme dhe ajo ka qellim për ta shkelur...

Zaev për ushtrinë e Kosovës: Nuk është koha tani!

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka komentuar krijimin vendimin e Kosovës për transformimin e Forçës së Sigurisë duke mbajtur të njëjtin qëndrim me NATO-n.   Në...

Zaevi – Kamenosit: Jepini mundësi Marrëveshjes së Prespës

Kryeministri, Zoran Zaev sërish ka bërë apel opozitës greke dhe partnerit të koalicionit qeveritar, Kamenos të që të përkrahin marrëveshjen e Prespës.   Në apelin e...

Mickovski: Pas shqyrtimit, vendosim për ligjin

Kreu i VMRO, Hristijan Mickoski theksoi se subjekti i tij do ta shqyrtojë draft-ligjin për amnisti dhe do të ndërtoj qëndrim, por paraprakisht shprehet...

Ambasadori Kosnett: Votimi për Ushtrinë e Kosovës historik

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, e quan historik procesin e votimit për tre ligjet, me të cilat Kuvendi...

Thaçi: Ushtria e Kosovës do ti shërbejë paqes në vend, rajon dhe botë

Presidenti i vendit Hashim Thaçi një ditë para votimit për projektligjet që mundësojnë shndërrimin e kësaj force në ushtri, ka inspektuar këtë të enjte...

Maqedoni, VMRO gjashtë kërkesa qeverisë

Partia më e madhe opozitare në Maqedoni VMRO-DPMNE ka protestuar  sërish mbrëmjen e së mërkurës para qeverisë. Lideri Hristjan Mickovski, parashtroi 6 kërkesa. Ai...

Hungaria: Azili i Gruevskit, në përputhje me rregullat ndërkombëtare

Zëdhënësi i qeverisë hungareze Zolltan Kovaç ka deklaruar se të gjitha procedurat lidhur me azilin e ish-kryeministrit Gruevski janë në përputhje me ligjin dhe...

Vuçiç: Mogherini nuk është fajtore për ndërprerjen e dialogut

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është shpresur se shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, nuk është fajtore për ndërprerjen e dialogut, pasi fajtorë për...

Admirali Foggo: Ushtria e Kosovës vendim sovran

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të transformuar Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri, është një vendim sovran, dhe ne mbetet ta...

Mitsotakis: Nuk do të votojmë ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës

Lideri i partisë Demokracia e Re, Kyriakos Mitsotakis ka ritheksuar se ata nuk do të votojnë Marrëveshjen e Prespës dhe se do të luftojnë...

Haradinaj: Mogherini e ka mbytur dialogun Kosovë-Serbi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i është përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, e cila në deklaratën e saj më të fundit...

Qeveria e Kosovës masa shtesë nëse Serbia vazhdon të veprojë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, menjëherë pas mbledhjes së qeverisë ka folur për masat shtesë ndaj Serbisë. Në këtë mbledhje ishte parashikuar që qeveria...

Greqi, dhunohet në burg i riu shqiptar/VIDEO

I riu shqiptar që dyshohet se ka vrarë studenten greke Eleni Topaludhi, ka rënë pre e dhunës brenda në burgun e Avlonës.   Sipas mediave greke,...

Arratisja e Gruevskit, Siarto: Hahn të kujdeset për zgjerimin

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Siarto, ka reaguar ndaj deklaratës së  komisionerit për Zgjerim Johannes Hahn, i cili ka thënë këtë të hënë se...

Mogherini: Marrëveshja Kosovë – Serbi, jo ndarje në vija etnike

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka deklaruar se çfarëdo marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve që mund të arrijnë Kosovë...

BE do kërkojë heqjen e tarifës dhe dialog për ushtrinë

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, do të diskutojnë për situatën në Ballkanin Perëndimor, gjatë takimit të fundit për këtë vit.   Në...

Pranga shqiptarit në Igumenicë, u kap me 105 kg marijuanë e pistoletë

Një 34 vjeçar shqiptar ka rënë në prangat e policisë greke pasi u kap me 105 kilogramë marijuanë.   Shqiptari, identiteti i të cilit nuk bëhet...

Lavrov: NATO dhe BE kanë ndërhyrë në punët e brendshme të Maqedonisë

Shefi i diplomacisë ruse Sergey Lavrov, gjatë analizimit të situatës në rajonin e Ballkanit, ka përmendur Maqedoninë dhe Marrëveshjen e Prespës.   Në komentin e tij...

Vuçiç i zhgënjyer nga deklaratat e ambasadorit Kosnett

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka shprehur pakënaqësinë e tij në lidhje me deklaratat e ambasadorit amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, i cili e...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

9,309FansaPëlqeje
276AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT