6.1 C
Berat
Monday, December 17, 2018

Përfitimet shëndetësore të karrotës

Karota është një burim i vitaminës A. Është thënë shumë herë që kjo perime lidhet me shikimin dhe këtu ka diçka të vërtetë të provuar...

Drafti anti-shpifje: ja ç’barrë do të jetë drejtimi i një portali

Është zbardhur ajo që mund të konsiderohet si ashti i ligjit anti-shpifje, ndërmarrë së fundi nga kryeministri Rama, me synim eliminimin e...

Sipas disa studimeve këto ushqime parandalojnë rënien e flokëve

Ndryshimet klimatike dhe hormonale, një gjendje e caktuarshëndetësore, stresi dhe mungesa e lëndëve ushqyese janë disa nga arsyet erënies së flokëve. Por ekspertët rekomandojnë njerëzit...

Studentët: Dhori Kule, pika 9

Protesta studentore ka marrë dhe një kahje tjetër të papritur, ku 8 kërkesave iu është shtuar dhe një e 9-të, ajo mbi...

Pse duhet të pini lëng të dardhës?

Ndoshta lëngu i dardhës nuk mund të jetë i preferuari i juaj i frutave por nëse kërkoni që t’i jepni tuaj energji dhe imunitet,...

Egjipt: zbulohet një varr zyrtari i 4,400 viteve më parë

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr privat që i përket një zyrtari të lartë të Dinastisë së Pestë dhe që është...

Ja nga çfarë shkaktohet errësimi i syve

Errësimi  i syve në përgjithësi nuk shikohet si ndonjë shenjë e ndonjë shqetësimi të madh. Janë disa shkaqe që çojnë në errësimin e syve. Shkaqet...

Gabimet më të zakonshme të amvisave për festa

Shpesh nëpër raste ditëlindjesh e festash, shumë amvisa bëjnë disa gabime në shtrimin e tavolinës. Por, cilat janë ato gabime dhe si duhet t’i përmirësojmë...

Shiu tkurr protestën studentore

Shiu ka bërë efektin e vet në tkurrjen e protestës studentore, e cila tashmë është përqëndruar para kryemnistrisë, madje dhe me...

Kumbullat jashtëzakonisht të shëndetshme

Kumbullat janë jashtëzakonisht ushqyese, me një shumëllojshmëri përfitimesh shëndetësore për t’u ofruar. Ato përmbajnë shumë vitamina dhe minerale, përveç fibrave dhe antioksidantëve që mund të...

Prifti rus mburrej në jetën luksoze të Instagram, Kisha e “bën lanet”

Kisha Ortodokse Ruse po kryen një hetim pasi një prift u vendos nën presion publik për shkak të një sërë fotografish në...

Këto ushqime duhet ti hani kundër rrahjeve të shpejta të zemrës

Takikardia është një çrregullim që ka të bëjë me rrahjet e shpejta të zemrës. Rrahjet normale të zemrës kur trupi është në gjendje pushimi janë...

Bashkësia Islame e Kosovës, mesazh hoxhallarëve: u flisni njerëzve për ushtrinë e re, vlerën...

Një zhvillim interesant ka shoqëruar themelimin e ushtrisë së Kosovës. Bashkësia Islame e atyshme – BIK, u ka këshilluar imamllarëve që fjalimin e xhumasë...

Protesta e studentëve, mesashi i një kleriku musliman: në emrin e Zotit, si dhe...

Protesta studentore në Tiranë ka shtuar së fundi dhe zërat klerikale që, duke u solidarizuar me kërkesat e tyre, kërkojnë njëherësh që të...

Çfarë ndodhë nëse e pimë kafen esëll?

Kafja është një ndër pijet më të preferuara për shumë individë që në mëngjes, dhe një çështje me të cilën studiuesit janë marrë gjithmonë...

Studentët para parlamentit, Rama: si e lexoj protestën e tyre

Protesta studentore është zhvendosur para parlamentit, aty ku po mbahet një seancë plenare, pas kaq kohësh dhe me prezencën e deputëve...

Sytë zbulojnë gjendjen psikike tuajën

Thjeshtë shikimi në sytë e një personi mund të tregojë se sa të stresuar janë ata, është thënë në një studim të realizuar së...

Uashingtoni po humbet betejën me minjtë

Uashingtoni, kryeqyteti i Shteteve të Bashkuara, po përballet me agresionin e minjve, të shkaktuar nga dimri i butë dhe rritja e popullsisë. Autoritetet e qytetit...

A duhet të konsumoni banane me stomak bosh?

Nga të gjitha vaktet që konsumojmë në ditë, mëngjesi është absolutisht më i rëndësishmi. Këshillat e ekspertëve thonë se në mëngjes duhet të hamë...

Habiten mjekët, zbulojnë infeksionin e rrallë në gishtin e gruas

Një 42 vjeçare nga Kalifornia ka marrë një infeksion të rrallë në gishtin e saj të vogël të dorës, çka ka shkaktuar edhe fryrjen...

Të mirat nga konsumimi i ujit me limon

Uji me limon është një pije që ka shumë përfitime shëndetësore për organizmin. Sidomos nëse konsumohet në mëngjes. Këto janë disa nga përfitimet shëndetësore që merrni...

Me këtë metodë do të shpëtoni nga era e këmbëve

Erë e këmbëve është një nga problemet që përjetojne të gjithë. Era e këmbëve mund të shkaktohet nga shumë arsye, si funksionimi i tepërt i...

Festat: si duhen ruajtur fëmijët nga rreziku i fishekzjarreve

Nga Tahir Ahmeti Në Kosovë, një numër i madh i fishekzjarreve që tregtohen janë jashtë standardeve të kërkuara dhe mund të jenë të rrezikshme...

Kjo është mënyra se si të evitoni antibiotikët gjatë dimrit

Gjatë dimrit, gripet janë të pranishme dhe mjekët zakonisht ju sugjerojnë që të përdorni antibiotikë. Në rast se keni kollë në vend të antibiotikëve hani...

Vaji i kokosit bën mrekulli në dhëmbët e juaj

Dëshira më e madhe e shumë njerëz është të kenë dhëmbë të bardhë. Por shumë njerëz nuk arrijnë të kujdesen mirë për dhëmbët e tyre...

6 metoda natyrale për shërimin dhe lehtësimin e sinuseve

Shumica e njerëzve kërkojnë zgjidhje të shpejta dhe të thjeshta për këtë problem aspak të këndshëm. Prandaj, në vijim ju paraqesim preparatet natyrale, të...

Fillojeni ditën me lëng karrote, do mahniteni me rezultatet

Niseni mëngjesin shëndetshëm dhe plot energji me një smoothie me karrota. Ka shumë pak përbërës dhe ju merr vetëm disa minuta për ta bërë....

Protesta studentore: koha për të parë nga ’97-ta, koha për të parë nga “Pranvera...

Një palë zgjedhje të humbura nuk do ishin asgjë për Edi Ramën, fituesin emblematik të shumë prej tyre sa është në politikë, përballë...

Sipas shkenctarëve këto janë ushqimet për parandalimin e rënies së flokëve

Ndryshimet klimatike dhe hormonale, një gjendje e caktuar shëndetësore, stresi dhe mungesa e lëndëve ushqyese janë disa nga arsyet e rënies së flokëve. Por ekspertët...

Protesta e studentëve vazhdon: e njëjta masë, të njëjtat kërkesa, e njëjta këmbëngulje

Ka vijuar dhe sot rituali disaditor i studentëve, të cilat i janë drejtuar Ministrisë së Arsimit në protestën e tyre të ngërthyer...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

9,290FansaPëlqeje
275AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT