3.2 C
Berat
Wednesday, December 19, 2018
Ballina TEKNOLOGJI

TEKNOLOGJI

From festivals in Florida to touring Dracula’s digs in Romania, we round up the best destinations to visit this October. As summer abandons Europe again this October, eke out the last of the rays and raves in Ibiza, where nightclubs will be going out with a bang for the winter break. When the party finally stops head to the island’s north.

Samsung dhe LG lançojnë telefonët e parë 5G në Mars raportojnë mediat Koreane

The Korea Herald publikoi një raport të ri i cili sugjeron se mund të mos kemi nevojë të presim shumë gjatë për një telefon...

Publikohet lista, ja fjalëkalimet më të këqija të 2018-ës

Është fundi i 2018-ës dhe pas një viti të gjatë me sulme kibernetike dhe thyerje fjalëkalimesh, më fund kemi një listë të fjalëkalimeve më...

Rrjetet 5G do të kërkojnë karta të reja SIM

Ndërsa i afrohemi lançimit të modeleve të para të telefonëve me rrjet 5G, një shoqatë e cila përfaqëson 90% të industrisë globale të kartave...

Deutsche Telekom dhe Orange i bashkohen skeptikëve të Huawei

Huawei-n e presin sfida të reja në Evropë pasi gjigandi Gjerman i telekomunikacionit Deutsche Telekom dhe ai Francez Orange nuk do të përdorin teknologjinë...

Njihuni me risinë më të fundit të Google Photos

Ridizenjimi i fotografive është një ndryshim tjetër nga Google për të gjithë përdoruesit, ku kompania në vitin 2015 u kishte premtuar ruajtje falas për...

Shitje e iPhone për vitin e ardhshëm, analisti i shquar parashikon një 2019 të...

Analisti i mirënjohur i Apple, Mung-Chi Kuo, edhe njëherë tjetër ndryshoi parashikimet e tij për shitjet e modeleve të reja të iPhone: Tani ai parashikon: 38...

Kërcënim me bombë përmes e-mail-it, hakerët kërkojnë 20 mijë dollarë në Bitcoin

Një e-mail kërcënues me bombë i cili kërkonte një pagesë në bitcoin është dërguar tek mijëra kompani, shkolla, spitale, media, agjenci qeveritare dhe individë...

Intel prezanton dizajnin e ri revolucionar të çipeve 3D

Dita ditës po bëhet edhe më e vështirë të rritet numri i tranzistorëve në çipet ndërsa i afrohemi fundit të ligjit Moore. E vetmja zgjidhje...

Inteligjenca artificiale, ky vend ka rritur kërkimin me 400% në këtë fushë

Afro 87% e kërkimeve në fushën e inteligjencës artificiale vinë nga bota e akademisë sipas të dhënave të publikuara nga Ai Index ditën e...

Një mbyllje e suksesshme e një fillimi të ri

U bënë më shumë se tre muaj nga dita kur ICTSlab hapi dyert për fëmijët e parë që do ti bashkoheshin planprogramit të edukimit...

Kongresmeni pyeti ekzekutivin e Google: A e di Google kur unë ndërroj karrige në...

Përballë Komitetit të Drejtësisë së Kongresit Amerikan, CEO të Google u drejtuan dita pyetje me të vërtetë të vështira ditën e djeshme. Pyetja më e...

Rrëzohen pretendimet se Apple dhe Amazon janë hakuar nga Kina

Prodhuesi i harduerit Super Micro Computer u tha konsumatorëve ditën e Marte se pas një hetimi nga një firmë e jashtme, nuk është gjetur...

Instagram ka një “surprizë” për përdoruesit

Përdoruesit e rrjetit social Instagram së fundmi do të njihen me një tjetër risi që vjen për ta në përdorim.   Përmes kësaj risie ju do...

Google i jep lamtumirën telefonëve me Android Ice Cream Sandwich

Nëse ende keni një telefon me Android 4.0 Ice Cream Sandwich, mbase ka ardhur momenti për një ndryshim. Google paralajmëroi zhvilluesit se së shpejti mbështetja...

Microsoft Albania, SwissContact dhe ICTSlab mbyllin suksesshëm “Hour of Code”

Nga data 3 deri më 7 Dhjetor, Microsoft Albania, SwissContact dhe ICTSlab organizuan në Tiranë aktivitetin “Hour of Code” në kuadër të Javës Ndërkombëtare...

Serbia sulm kibernetik ndaj trupave diplomatike në Kosovë

Një sulm kibernetik në orët e mbrëmjes rrëzoi e-mail-et zyrtare të përfaqësuesve diplomatik të Kosovës raporti Gazeta Express. Faqet zyrtare të institucioneve të Republikës së...

30 shkurtesa për një shfletim më të shpejtë në Google Chrome

Navigimi në internet zë një pjesë të konsiderueshme të ditës sonë dhe është bërë edhe më e rëndësishme të dini të shfletoni në ueb...

Arrestohet në Kanada bija e themeluesit të Huawei

Bija e themeluesit të Huawei u arrestua ditën e sotme në Kanada ndërsa Shtetet e Bashkuar kanë kërkuar ekstradimin e saj duke tensionuar edhe...

Google do të mbyllë aplikacionin Allo

Google ka në plan të vrasë aplikacionin Allo vitin e ardhshëm tha kompania në një postim në blog. Pavarësisht se ka një pozitë dominuese me...

NVIDIA prezantoi zyrtarisht kartën e saj grafike më të fuqishme, Titan RTX

NVIDIA zyrtarisht ka zbuluar kartën grafike më të fuqishme, Titan RTX. Ajo ka në përbërje 72 bërthama Turing RT dhe 4,608 bërthama CUDA, 68...

Veprimi që duhet të bëni gjithmonë, pas përdorimit të telefonit

Telefoni është kthyer në një mjet i pandashëm teknologjik në përditshmërinë tonë.   Përmes ti ne kemi mundësi që të sigurojmë të dhëna të shumta që...

Instagram lejon përdoruesit të postojnë fotografi vetëm për “miqtë e ngushtë”

Në epokën e Instagram, ju mund të shpërndani detaje të jetës suaj në një masë të caktuar dhe mbase nuk do të ishit të...

Microsoft kalon Apple për nga vlera e tregut

Microsoft tashmë është zyrtarisht kompania më e vlerë në botë duke tejkaluar Apple. Vlera e tregut e Microsoft kishte kaluar atë të Apple ditën e...

A e dini cila është koha ideale për të kaluar në Facebook?

Rrjetet sociale dhe pse na mundësojnë lidhjen virtuale me shumë persona shpesh bëhen dhe shkak i shumë pakënaqësive dhe ndikuese të drejtpërdrejta në lumturinë...

Microsoft ridizajnon ikonat e Office

Microsoft prezantoi një ridizajnim të ikonave të Office të cilët për herë të fundit ishin përditësuar në 2013-ën. Ikonat e reja do të lançohet gradualisht...

Fjalët që nuk pëlqeni mund ti bllokoni si koment në Facebook

Së fundmi duket se Facebook po punon për një mundësi të re për të gjithë përdoruesit, të cilët shumë herë kanë fjalë që nuk...

Russia akuzon Google për mosveprim në përputhje me ligjet e saj

Mbikëqyrësi rus i komunikimeve tha se gjiganti i teknologjisë Google nuk ka vepruar sipas ligjit rus që kërkon të fshihen rezultatet e kërkimit për...

Më 29 Nëntor Open Data Kosovo organizon analizën “Qeverisja e Hapur e Pushtetit Ekzekutiv...

Më 29 Nëntor, Open Data Kosovo lançon analizën “Qeverisja e Hapur e Pushtetit Ekzekutiv në rajon dhe në Kosovë.” Aktiviteti starton në 9:30 pranë Qendrës...

Microsoft parakalon Apple për nga vlera e tregut pas 8 vitesh

Apple dorëzoi kurorën si kompania më me vlerë në botë për pak minuta ditën e Hëne. Një rënie e vlerës së aksioneve të prodhuesit të...

Netflix apo Youtube, cila kryeson

Dy aplikacionet më të njohura Netlflix apo Youtube duket se kohët e fundit janë kthyer në një rivalitet me njëra tjetrën.   Netflix sundon kryesisht në...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

9,309FansaPëlqeje
276AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT