15.6 C
Berat
Wednesday, May 22, 2019

Disa tipare të arkitekturës të qytetit të Beratit

  Nga Gani STRAZIMIRI* – Berati mesjetar që rruhet në ditët tona, shtrihet në lindje, jug dhe perëndim të kalasë. Reliefi i aksidentuar, lumi Osum dhe...

Berat, specialistët nisin procesin e dezinfektimit të ikonave

Specialistët e mirëmbajtjes së ikonave në Berat kanë nisur procesin e dezinfektimit të veprave të artit pranë mjediseve të laboratorit të DRKK – Berat. Ky...

Berat / Lapidarët e dëshmorëve të “5 Majit” në gjendje mjeruese

“5 Maji, Dita e Dëshmorëve të Atdheut”, e gjen edhe këtë vit qarkun e Beratit me lapidarë të shkatërruar,të lëvizur pa asnjë sens nga...

Vepra e Pashko Vasës me porosi të Sulltan Abdylhamidit II është përkthyer në osmanisht

Botimet më të fundit të Fondacionit “ALSAR”, dy vepra të atdhetarit Pashko Vasa, kanë mbledhur në Tiranë figura të njohura të fushës akademike, pikërisht...

Fletëpalosje informuese rreth monumenteve të Beratit

Dita Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Siteve vjen këtë vit nën sloganin “Peizazhet Rurale”, dhe në kuadër të kësaj teme në çdo sit arkeologjik dhe...
Berat, një festë e madhe tradite përcjellë nga të rinjtë

Berat, një festë e madhe tradite përcjellë nga të rinjtë

Trashëgimia shpirtërore është kujtesë, identitet, kulturë. Ajo është sa tradicionale aq edhe bashkëkohore kur vjen si një festë të madhe tradite e shprehur në...

Xhamia e Plumbit në Berat, destinacion religjioz mes kultit dhe historisë

  Vendet e kultit në Shqipëri janë shndërruar tashmë dhe në destinacione turistike gjatë sezonit dimëror. Këto vende tregojnë bashkëjetesën tonë fetare dhe kanë vlera...

Dokumenti: Shpallja e Pavarësisë kishte miratimin e Stambollit

Një dokument i ri nga Arkivat Osmane zbulon se shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë më 28 nëntor të 1912-ës u bë me pëlqimin dhe...

Zbulohet sekreti i madh/ Si u dogjën të gjallë dy ushtarë në Berat gjatë...

Në pranverë të vitit 1952, kur trupa sovjetiko-shqiptare që po xhironte në vendin tonë pjesë nga filmi “Skënderbeu, luftëtar i madh i Shqipërisë”, shkoi...

Ngjarja që tronditi Beratin në janarin e vitit 1987/ Si u dënuan me pushkatim...

Gjyqi i katër të rinjve të “Grupit armiqësor të Poshnjes” dhe akuza qesharake e Sigurimit të Shtetit, ku u dënua me 25 vjet Muharrem...

Kultura dhe vlerat arkitektonike të Beratit në librin “Datimi i banesës Llavda”

  12 tetor – Berati një nga qytetet më të veçantë në Shqipëri dhe një pikë e rëndësishme referimi e qytetërimit tonë të hershëm, vjen...

Ekskluzive/ Zbulohet se ku ka lindur ne te vertete aktori Aleksander Moisiu

Ekskluzive/ Zbulohet se ku ka lindur ne te vertete aktori Aleksander Moisiu https://youtu.be/XpXvksjhqNY   Emisioni i plote
video

Emisioni Studio Plus ne Berati TV: te ftuar Paulo Muner dhe Arben Jaupaj

Emisioni Studio Plus ne Berati TV: te ftuar Paulo Muner dhe Arben Jaupaj

Egjipt, hapet sarkofagu gjigand: as aty nuk ndodhet Aleksandri i Madh!

Arkeologët egjiptianë shuajtën shpresat se një sarkofag i lashtë gjigand i sapozbuluar mund të kishte brenda eshtrat e Aleksandrit të Madh. “Ne kemi gjetur...

“Berati ne UNESCO”, një ndihmesë e veçantë nga ambasadorja e Marokut

Faleminderit, Zonja ambasadore Aziza Benani. (një ndihmesë të veçantë, në moment të vështirë) Mbretëria e Marokut Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Bashkëpunimit Misioni i Përhershëm pranë...

Kontribuoi për bibliotekën dhe muzeun e Beratit, ciceroni më i mirë në Shqipëri, që...

Todi Sotira nuk ishte as i pari dhe as i fundit mes rrënimit dhe hakmarrjes komuniste pse dinte shumë gjuhë të huaja, ishte i...

Isa Boletini: Deri në çlirim a vdekje do të luftoj serbë, grekë, malazezë, italianë,...

"Isa Boletini, patrioti shqiptar, armiku i betuar i serbëve dhe grekëve, dhe nesër, nëse është e nevojshme, kundërshtari i pamëshirshëm i një ndërhyrje austro-italiane...

Kishat e shkaterruara në Berat dhe rreth tij

  Nga Kastriot DERVISHI*- Të dhënat dhe faktet për objektet e kultit kristian janë të shumta si për vlerat që ato kanë ashtu edhe për fatin...

Ahmet Kurt Pasha i Beratit, dritëhijet e një personazhi me peshë historike

Nga Ilirjan Gjika Qorrpashaj në Rrogozhinë, ik, o Kurt, se të arrimë…Janë këto dy vargje të shkëputura nga një këngë popullore e kohës kushtuar figurës...

Historia e rrallë e emigrantit bamirës nga Berati

Histori të emigrantëve që u kthyen nga Amerika e largët dhe ndërtuan jetën në vendlindje ka shumë. Një prej tyre është ajo e Jorgji...

Zbulohet dokumenti i rrallë i vitit 1944/ Vexhi Buharaja emërohet mësues në Medresen e...

  “Mos me e lenë me u largue nga gjini i komunitetit një element të vlefshëm si ky…” – Ky është motivimi i H. Sherif...

Kur Beratasit mbronin me ‘mish e shpirt’ çifutët

Kur hynë forcat gjermane në Berat në Nëntor 1943, pothuajse të gjitha familjet nuk u larguan sepse ndiheshin të sigurta në shtëpitë beratase, asnjë...

FOTO E RRALLË/ Kur qeveria u mblodh në Berat…

BERAT/78-vjeçari Vlash Pambuku rrëfen si e siguroi këtë fotografi dhe si e ruajti gjatë dekadave në arkivin e tij Është një foto e rrallë, fiksuar...

Shkodër, Turqia përkujton 18 marsin: Ambasadori Turk vendos kurora në memorialin e Hasan Riza...

“Në kuadër të ditës përkujtimore të dëshmorëve të 18 marsit” Ambasadori i Republikës së Turqisë në Tiranë Ahmet Yoruk, së bashku me autoritete të...

Qyprilli Mehmet Pasha i Roshnikut, shqiptari më i suksesshëm i shek. XVII

Ishte nga vezirët (ministrat) më të shquar të Perandorisë osmane që arriti pozitën e kryeministrit. Është me origjinë shqiptare. Lindi në njërën nga fshtrat e...

Në Berat, profesorë dhe historianë kërkojnë varrin e “Mesia-s” (FOTOT)

Një grup historianësh, profesorësh e artistësh prej kohësh, janë vënë në kërkim të varrit të Sabbatei Zevit, teologut hebre, të vetëquajtur “Mesia” i ri. Kështu...

15 vjet nga vdekja e Abaz Ermenjit, rrëfimi i rrallë për britanikët në 1946:...

  Nga Erald Kapri- Sot mbushen 15 vite nga ndarja nga jeta e profesor Abaz Ermenjit, një prej protagonistëve të luftës së dytë botërore, eksponent kryesor...

Moritz Bauernfeind (1870 – 1947) “Larja e rrobave në lumin Osum”

  Nga Kastriot DERVISHI*- Piktor, grafist, illustrator, karikaturist , lindi në Vien në vitin 1870 dhe vdiq në Tirol në vitin1947. Rridhte nga një familje e...

Mit’hat Frashëri: Ja si e ndihmoi sulltan Abdulhamiti Kongresin e Manastirit

Mbajtjen e Kongresit të Manastirit e financoi Sulltani me 100 lira që i bien diku rreth 400.000 mijë dollar të sotëm. Historia e shtrembëruar shqiptare...

Historia e panjohur për 200 ditët e Princ Vidit në Shqipëri

Kishte nisur të kërkonte në Bibliotekën e Vjenës dokumente për albanologun e shquar Milan Shuflaj, dhe zbulon një libër të fillimit të 1900-s me...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

11,925FansaPëlqeje
536AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT