16.6 C
Berat
Sunday, April 21, 2019
Ballina TEKNOLOGJI

TEKNOLOGJI

From festivals in Florida to touring Dracula’s digs in Romania, we round up the best destinations to visit this October. As summer abandons Europe again this October, eke out the last of the rays and raves in Ibiza, where nightclubs will be going out with a bang for the winter break. When the party finally stops head to the island’s north.

Juria e ICT Awards 7 viziton Tiranën dhe Prishtinën, pranë kandidatëve nga mbarë trevat...

Albanian ICT Awards, gara mbarëkombëtare e mendjeve të ndritura në teknologji, informacion dhe komunikimi, po shkon drejt finalizimit të edicionit 7-të të një rrugëtimi...

Apple dhe Google bllokojnë aplikacionin TikTok në Indi

Kompanitë Apple dhe Google kanë larguar aplikacionin TikTok nga lista e tyre, i cili u mundëson përdoruesve që të krijojnë dhe shpërndajnë xhirime në...

Komunikimi nëpërmjet rrezeve të dritës

Valët radiofonike përdoren në shumicën e pajisjeve që komunikojnë nëpërmjet frekuencave për të shkëmbyer të dhënat. Por, informacioni në rritje mund të ngadalësojë procesin....

Dy Rumunë përballë drejtësisë Amerikane për hakimin e 400,000 kompjuterëve

Dy qytetarë Rumun rrezikojnë burgun për përfshirje në një skemë të madhe krimi dixhital. Një gjykatë federale shpalli fajtor Radu Miclaus dhe Bogdan Nicolescu...

Inteligjenca artificiale mund një prej ekipeve më të mira në botë të Dota 2

OpenAI Five mundi me sukses pesë lojtarë nga ekipi OG në lojë Dota 2, një ekip veteran që ka fituar kompeticionin Valve 2018 International. Suksesi...

Lajmet e rreme dhe gjuha e urrejtjes në fushatën presidenciale të Maqedonisë së Veriut

Në Maqedoninë e Veriut, zgjedhjet presidenciale mbahen më 21 prill, ndërkohë që po ngriten shqetësime për lajmet e rreme në fushatë. Portalet në internet...

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Qualcomm në vitet e fundit ka filluar të ndërtojë procesorë për laptopët, veçanërisht kompjuterët Windows 10. Tashmë që versioni ARM i Windows 10 është gjerësisht...

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur...

Microsoft Internet Explorer ka krijuar një reputacion të keq për sigurinë dhe kjo vlen edhe sot e kësaj dite. Një zbulim i fundit nga hulumtuesit...

Policia Amerikane, 50 arrestime me dron

Tashmë dronët po përdorën për të ndihmuar forcat e rendit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të mbrojtur qytetarët, duke kryer operacione policore...

Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së...

Për herë të parë patëm shansin të shikojmë foton e parë të një vrime të zezë dhe shkencëtarë festuan këtë ngjarje e cila na...

Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google...

Sot më shumë se kurrë policia i sheh smartfonët si një thesar informacioni. Sipas Nju Jork Times, agjencitë ligjzbatuese si asnjëherë më parë kanë...

Facebook, Instagram dhe Whatsapp bien në gjithë botën

Facebook, Instagram dhe Whatsapp probleme teknike në të gjithë botën. Informacionet bëjnë me dije se shërbimet e Facebook po përjetojnë vështirësi teknike, me përdoruesit...

Trump nuk ja ka idenë kush është Assange e as WikiLeaks

Presidenti Donald Trump tha të enjten se nuk ka njohuri për faqen e internetit WikiLeaks, pasi themeluesi i faqes së informatorit, Julian Assange, u...

SpaceX lëshon me sukses raketën ‘Falcon Heavy’

Kompania hapësinore “SpaceX” nisi për të dytën herë me sukses, raketën më të fuqishme në botë. Raketa “Falcon Heavy” u nis me misionin e saj...

Ambasada e Ekuadorit e “dorëzon”, arrestohet themeluesi i Wikileaks Julian Assange

Policia angleze njoftoi se në ambasadën e Ekuadorit ka arrestuar themeluesin e Wikileaks-it, Julian Assange. Policia tha se u ftuan në ambasadë nga ana e...

Nga sot mund të ndryshoni emrin tuaj në PlayStation

Në 2006 Sony lançoi PlayStation Network. Njerëzit u regjistruan në turma në shërbimin e ri dhe të gjithë duhej të zgjidhnin një emër PSN...

70% e hoteleve rrjedhin të dhënat personale

Një problem sigurie mund të fshihet pas atij e-mail-it që rezervimit të dhomës që ju dërgon një hotel. Sipas një studimi të Symantec 67%...

Yahoo duhet të paguajë 118 milionë dollarë për hakimin e 3 miliardë përdoruesve

Vëmendja tek Yahoo është rikthyer pas thyerjeve masive të të dhënave dy vite më parë. Kësaj here bëhet fjalë për dëmshpërblimin që kompania duhet...

Së shpejti në Google Docs, Sheets dhe Slides mund të editoni formatet e Microsoft...

Të editosh dokumentet Microsoft Office në Google Docs është dhimbje e vërtetë. Më përpara duhej ti konvertonit në formatin e Google përpara se të...

Fotografohet për herë të parë një vrimë e zezë

Një ekip shkencor ndërkombëtar kanë publikuar një arritje të rëndësishme në astrofizikë, foton e parë të një vrime të zezë. Për publikimin e këtij “rezultati...

Telefoni 1600 dollarësh prej titaniumi del në shitje

Më në fund RED ka vendosur të nxjerrë në shitje versionin prej titaniumi të telefonit Hydrogen One. Kompania kishte premtuar një variant në 2017-ën kur...

Bashkimi Evropian do të mbështesë planin e taksës dixhitale edhe nëse mungon konsensusi global

Evropa duhet të vendosë vetë për taksën dixhitale dhe duhet të ecë përpara me planin edhe nëse nuk ekziston mjaftueshëm konsensus global tha Komisionerja...

Hapet tenderi i parë i privatizimit të Telekomit të Kosovës

Qeveria e Kosovës ne fillim të  këtij viti  ka marrë vendim që të fillojë procedurat për privatizimin e ndërmarrjes publike Telekomi i Kosovës, kompani...

Grafina, një material i ri me aftësi të rralla

Me trashësinë e një atomi, grafina është një prej atyre materialeve të çuditshme që thuhet se do të ndryshojnë të ardhmen. Shkencëtarët thonë se...

Ushtria Amerikane demonstron HoloLens në dyluftime dhe stërvitje reale

Kur punonjësit e Microsoft protestuan kontratën 479 milionë dollarësh HoloLens me Ushtrinë Amerikane, u ngrit një shqetësim me vend: si do të ngjante ky...

16 vjeçari vret veten për lojën PUBG

Vetëvrasja e një djali pasi mamaja e qortoi sepse po luante me një lojë mjaft të famshme online, ka nisur një debat të zjarrtë...

Cilët janë uebsajtet më të vizituara në gjithë botën?

A keni menduar ndonjëherë se cilat janë uebsajtet më të vizituar në botë? Çdokujt ja merr mendja që motori i kërkimit Google është në vendin...

Twitter eksperimenton etiketa të reja për grupet e cicërimeve

Twitter ka deklaruar në një postim në rrjetin social se po eksperimenton disa etiketa të reja për grupet e cicërimeve. Etiketat, që mund të jenë...

Rindërtohet makineria e deshifrimit të kodeve të Luftës së Dytë Botërore

Një makineri e cila Luftës së Dytë Botërore e përdorur për të deshifruar kodet e luftës, është rindërtuar pas një periudhe prej shtatë vitesh...

Facebook është përdorur haptazi nga kriminelët kibernetikë për të ofruar shërbime hakimi

Facebook është përdorur për të hostuar dhjetëra tregjet dhe bursa përdorur nga kriminelët kibernetikë për të shitur dhe blerë produkte raportoi një firmë sigurie. Hulumtuesit...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

10,778FansaPëlqeje
440AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT