Skip to content

Lubonja: Historia shqiptare duhet të ndahet nga mitet. Skënderbeu e ka pasur nënën sllave, në betejën e Kosovës kanë luftuar edhe sllavët në emër të Krishtërimit

“Historia shqiptare duhet të ndahet nga mitet”. Kështu ka deklaruar publicisti Fatos Lubonja në një intervistë në emisionin “Prishtinë-Tiranë” në ABC. Lubonja u shpreh se nuk është bërë ndarja mes historisë së vërtetë dhe mitologjisë. “Në Shqipëri për fat të keq… Read More »Lubonja: Historia shqiptare duhet të ndahet nga mitet. Skënderbeu e ka pasur nënën sllave, në betejën e Kosovës kanë luftuar edhe sllavët në emër të Krishtërimit

Neni 238 i Kodit Penal/ Enton Abilekaj: Ministria e Drejtësisë nuk na ka pyetur ne si grup interesi!

Përmes një deklarimi publik, Ministria e Drejtësisë, e ka quajtur ende një dokument pune, draftin që është publikuar në media duke provokuar debate. Në fjalën e saj, shton se ka përmbyllur procesin e konsultimit publik dhe tani ekspertët dhe praktikantët… Read More »Neni 238 i Kodit Penal/ Enton Abilekaj: Ministria e Drejtësisë nuk na ka pyetur ne si grup interesi!

A ka lidhje masakra e Kardhiqit me përdhunimin barbar të nënës së Ali Pashë Tepelenës? Flet historiani Koçollari dhe sqaron ‘legjendën’

Historiani Irakli Koçollari, i ftuar në emisionin “Aktualitet” në FaxNews, ka folur rreth masakrës së Kardhiqit të ndodhur në vitin 1812. Sipas tij, shpeshherë nga gojëdhënat kjo masakër lidhet me përdhunimin e nënës së Ali Pashë Tepelenës, përpara syve të… Read More »A ka lidhje masakra e Kardhiqit me përdhunimin barbar të nënës së Ali Pashë Tepelenës? Flet historiani Koçollari dhe sqaron ‘legjendën’

VIDEO/ “Ç’është kjo ftesë moj, ça janë këto emisione”, Moza Ahmeti i ‘bërtet’ gazetares live në studio, shtanget moderatorja

  Poetja dhe pedagogia shqiptare Mimoza Ahmeti, i ka të rralla daljet publike nëpër intervista televizive. Së fundmi poetja e njohur ka qenë e ftuar në emisionin “Pasdite e Kuqe” me gazetaren Gerta Gixhari, në RTSH. Ndërkohë që po fliste… Read More »VIDEO/ “Ç’është kjo ftesë moj, ça janë këto emisione”, Moza Ahmeti i ‘bërtet’ gazetares live në studio, shtanget moderatorja