Protestuesit kundër vaksinimit janë mbledhur në të gjithë Australinë përpara fillimit të programit të vendit të inokulimit të koronavirusit.

Protesta u mbajtën në qytete përfshirë Melburnin, Sidnein dhe Brisbanin, me pjesëmarrësit që brohorisnin parrulla të tilla: “Trupi im, zgjedhja ime”.

Tubimet ishin kryesisht paqësore, por policia bëri disa arrestime në Melburn, njoftoi media lokale.

Përhapja kombëtare e vaksinës Pfizer është vendosur të fillojë të hënën.

Rregullatori mjekësor i Australisë në fillim të kësaj jave gjithashtu dha miratimin e përkohshëm për vaksinën e zhvilluar nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit, i cili pritet të shpallet muajin tjetër.

Të dy vaksinat i janë nënshtruar kontrolleve të gjera të sigurisë dhe tashmë po përdoren në disa vende.

Tubimet të Shtunën u bashkuan me disa mijëra njerëz në total, sipas transmetuesit ABC.

Në Melburn, disa protestues u përplasën me policinë, e cila përdori llak piper dhe bëri disa arrestime.

Policia tha se 15 persona do të merrnin njoftime për ndëshkim për shkeljen e ligjeve të saj Covid-19. Pesë të tjerët u akuzuan për rezistencë ndaj arrestimit, pengimin e policisë dhe refuzimin e dhënies së detajeve, sipas ABC.

“Nuk më intereson, ju doni vaksinën, merrni vaksinën por mos më detyroni ta marr”, tha një protestues.

Vaksinat në Australi janë falas, por nuk është e detyrueshme që njerëzit t’i kenë ato.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb