Home Blog

E FRIKSHME/ Zjarri në Karaburun merr përmasa ekstreme, rrezikon t’i prekë banesat e Dukatit Fushë, Administrata e Zonave të Mbrojtura: Banorët të jenë në gatishmëri

0

Një zhvillim i frikshëm është shënuar gjatë mesnatës së sotme lidhur me zjarrin e Karaburunit, i cili rrezikon të prekë banesat e Dukatit Fushë.

Përmes një lajmërimi në rrjetin social “Facebook”, Administrata Rajonale e Zonave të Mbrojtura Vlorë (AdZM) ka bërë me dije se më e rrezikuara është lagjia “Kanal”, të cilës flakët i janë afruar së tepërmi.

Për situatën janë lajmëruar forcat zjarrfikëse dhe ata po qëndrojnë në gatishmëri për të ndërhyrë ndaj çdo rreziku të mudshëm, sipas AdZM Vlorë.

Ndërkohë, iu është bërë thirrje edhe banorëve të ruajnë vigjilencën dhe të jenë në gatishmëri për çdo skenar të mundshëm në lidhje me kërcënimin nga flakët.

Njoftimi i Administratës Rajonale të Zonave të Mbrojtura Vlorë:

Zjarri në Karaburun po rrezikon të përparojë në drejtim të zonave të banuara në Dukat Fushë, pranë lagjes “Kanal”.

Forcat e zjarrëfikses janë sinjalizuar tashmë për të qenë në gadishmëri , por njëkohësisht lutemi banorëve të jenë vigjilentë dhe në gadishmëri!

/faxweb

Flakët dalin jashtë kontrollit edhe në Përmet, digjen pyje e kullota

0

Zjarret që kanë përfshirë sipërfaqet e pyjeve në Kutal të Përmetit kanë marrë përmasa të mëdha.

Flakët kanë dalë jashtë kontrollit duke djegur sipërfaqe të mëdha pyjesh dhe kullotash.

Bëhet me dije se janë djegur 13 hektarë kullota dhe 10 hektarë pyje. Ndërhyrja nga zjarrëfikëset është e vështirë për shkak të terrenit të thepisur.

Detaje të reja nga shqiptarët që do të riatdhesohen nga Siria, gratë dhe fëmijët mbërrijnë në Qamishli

0

Disa orë më parë kanë mbërritur në Qamishli gratë dhe fëmijët që do të riatdhesohen ditën e nesërme në Shqipëri. Lajmin e bën të ditur me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, gazetari Taulant Koplikaj.

Ai ka publikuar foto të grave dhe të fëmijëve ndërsa mbërrinin në Kurdistanin Sirian. Në Qamishli u mbajt edhe një konferencë për shtyp në të cilën morën pjesë edhe Gledis Nano dhe Indrit Doda, numri një dhe dy i antiterrorit në Shqipëri.

Kujtojmë se në Beirut të Libanit ka nisur operacioni i shpëtimit nga kampi famëkeq Al Hol dhe kthimit të fëmijëve e grave të tjera në Atdhe. 5 gra dhe 14 fëmijë shqiptarë pritet të mbërrijnë mëngjesin e së dielës në Shqipëri.

Drejt Tiranës do të udhëtojë:

B.K nga Tirana me 5 fëmijë.
E.V nga Dibra me 4 fëmijë.
L.K nga Tirana me 2 fëmijë
K.Z nga Tirana me 3 fëmijë
R. B nga Librazhdi

Disa prej këtyre fëmijëve kanë lindur në Siri. Disa prej burrave të këtyre pesë grave janë vrarë gjatë luftimeve si pjesë e ISIS ndërsa ata që janë gjallë ndodhen në burgjet kurde.

VIDEO/ Qan me ngashërim dhe fshin lotët me duart e vogëla, shihni si lutej Jasmina nga kampi sirian për t’u kthyer në Shqipëri (Përshëndetja për shoqet e ngushta në Tiranë)

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb

Videoja po bën xhiron e rrjetit, i riu me ‘zemër të dobët’ nuk e mban dot veten, nis të bërtasë akoma pa iu ngulur vaksina anti-Covid

0

Shumë njerëz kanë frikë nga vaksinat, kjo po dëshmohet sidomos gjatë pandemisë. Miliona persona në mbarë botën po vaksinohen kundër COVID-19 dhe një ndër ta është djalë i ri, i cili duket së vërtet frikësohet shumë nga vaksina.

Në videon e publikuar nga Daily Mail shihet infermierja teksa përgatitet ta vaksinon në krah burrin, ky i fundit dëgjohet duke bërtitur.

Ndërkohë të gjithë të pranishmit që po prisnin për t’u vaksinuar s’mund t’i mbajnë të qeshurat. Në fund, pasi e merr vaksinën, burri duartrokitet nga të pranishmit për guximin që mezi e gjeti.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb

LAJM I FUNDIT/ Ndërlikohet situata në Kutal të Përmetit, zjarri i afrohet tre banesave

0

Zjarri vijon me permasa te medha ne Kutal , po ju afrohet 3 banesave. Efektiv te policise dhe punojes zjarrefikese ne vendin e ngjarjes. Vijon…

/faxweb

“Në Fier lulëzon hapur kanabisi”, Policia reagon pas akuzave: Futet brenda parcelave të misrit (VIDEO)

0

Policia e Fierit i ka kthyer përgjigje akuzave se në qytetin e Fierit, kanabisi lulëzon në parcelat e misrit.

Policia njoftoi mbrëmjen e sotme, se në sajë të denoncimit të një qytetari në rrjete sociale, ata kanë shkuar në vendin ku pretendon se ka kanabis por kjo gjë nuk është e vërtetë.

Policia madje ka publikuar dhe një video të efektivëve që ecin brenda parcelës së misrit. Ditën e sotme në media qarkulloi një video me dron, e cila pretendonte se në Fier ishte mbjellë kanabis.

Njoftimi:

DVP Fier

Sqarim/Në lidhje me një video të publikuar në rrjetet sociale ku një qytetar pretendon se në fshatin Suk, Roskovec, janë mbjellë bimë narkotike cannabis sativa, ju sqarojmë se:

Shërbimet e Policisë vijojnë kontrollin permanent të territorit në të gjithë qarkun Fier me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e tentativës për kultivim të bimëve narkotike, falë edhe mbështetjes dhe denoncimeve të adresuara nga qytetarët.

Shërbimet e Policisë kanë kryer jo njëherë por disa herë kontrolle në këtë zonë dhe rezulton se në këto toka të shfaqura në video, janë të kultivuara prodhime bujqësore.

Duke vlerësuar vidion e publikuar në rrjetet sociale, shërbimet e Policisë kanë bërë përsëri kontrollin e territorit në këtë zonë dhe rezulton se në këto toka janë të kultivuara prodhime bujqësore.

Për sa i përket pretendimit të qytetarit se e ka denonuar dy herë këtë rast në Komisariatin Dixhital, sqarojmë se pasi janë bërë verifikimet nga shërbimet e Policisë për informacionin e dhënë, qytetarit i është kthyer përgjigje nga Komisariati Dixhital.

DVP Fier fton qytetarët që të denoncojnë në numrin 112 dhe në Komisariatin Dixhital çdo paligjshmëri duke iu garantuar anonimat të plotë dhe reagim të menjëhershëm dhe të paanshëm.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb

Aksident në Kamzë, mjeti përplas kalimtaren 62-vjeçare, dërgohet në spital

0

Një aksident ka ndodhur darkën e sotme në Kamëz. Një automjet ka përplasur këmbësoren 62-vjeçare F.K.

Kjo e fundit është dërguar në spital për t’u mjekuar.

NJOFTIMI NGA POLICIA

Tiranë/Informacion paraprak

Më datë 31.07.2021, në Kamzë, mjeti me drejtues shtetasin M. H., rreth 48 vjeç, ka përplasur këmbësoren shtetasen F. K., rreth 62 vjeçe, e cila ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve.

Grupi hetimor vijon punën për sqarimin e rrethanave të aksidentit.

LAJM I FUNDIT/ Aksident në Tiranë, këmbësorja përfundon në spital pasi goditet nga një mjet

0

Tiranë/Informacion paraprak

Më datë 31.07.2021, në Kamzë, mjeti me drejtues shtetasin M. H., rreth 48 vjeç, ka përplasur këmbësoren shtetasen F. K., rreth 62 vjeçe, e cila ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve.

Grupi hetimor vijon punën për sqarimin e rrethanave të aksidentit.

/faxweb

LAJM I FUNDIT/ Aksident në Tiranë, këmbësorja përfundon në spital pasi godet një mjet

0

Tiranë/Informacion paraprak

Më datë 31.07.2021, në Kamzë, mjeti me drejtues shtetasin M. H., rreth 48 vjeç, ka përplasur këmbësoren shtetasen F. K., rreth 62 vjeçe, e cila ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve.

Grupi hetimor vijon punën për sqarimin e rrethanave të aksidentit.

/faxweb

Bizneset e Vlorës ankohen sërish: Duam të punojmë deri në orën 2 pas mesnate, turistët nuk vijnë për të qëndruar si në mort

0

Takimi i bizneseve të Lungomares në Vlorë me shefin e komisariatit është mbyllur pa asnjë vendim. Përfaqësuesi i bizneseve. Ervin Sota thotë se sot bizneset s’morën asnjë përgjigje, por u është dhënë shpresë për dy kërkesat e tyre. Ai thotë se bizneset do të mblidhen dhe do të reagojnë pasi duan të punojnë dhe po bllokohen në fashën e orarit ku ka në më shumë punë. Sipas Sotës është rënë dakord vetëm për të patur moderim të muzikës teksa nuk hiqet dorë nga shtyrja e orareve për të dhe për të punuar.

‘’Ishim në një takim me bizneset përgjatë Lungomares dhe shefin e Komisariatit. U diskutua për moderimin e muzikës. Sa i përket orareve, e duam në orën 00:00 të natës dhe puna deri në 2 të mëngjesit. Nuk kemi marrë pëgjigje, na kanë dhënë shpresa. E ndjejmë të nevojshme, e keni parë fluksin e turistëve në Lungomare e Vlorë, duhet të shtyhet puna deri në orën 2. Kjo duke parë që vendet e rajonit, Mali i Zi, Kosova, Greqia po edhe Turqia janë të hapura përgjatë kësaj kohe e këtij sezoni. Kërkojmë mos na ikë ky fluks në Vlorë, në qytetin tonë ku kemi investuar. Mos detyrohemi tu bëjmë ftesë turistëve mos hajdeni në Vlorë, por shkoni në Prishtinë se aty keni gjitha kushtet. Edhe sa i përket muzikës. Kërkojmë dhe po organizohemi, kemi dhe mbledhje për vazhdimin e kërkesave dhe reagimit tonë si bizneseve sa i përket shtyrjes së orareve. Sot jemi thirrur nga Policia, nga shefi i komisariatit për të diskutuar për muzikën që ramë dakord, e pranojmë që nuk jemi për të bërë zhurmë, por biznes të shëndetshëm e professional. Për të ofruar shërbim sa më optimal, në të gjitha sferat e opsionet. Të lejohemi të punojmë se e kemi të vështirë të ndjekim klientët. Në orën 12 është kulmi i punës. Fasha është pikërisht ora 23 me 1 të mëngjesit. Duhet patjetër këtë fashë ta shfrytëzojmë, të punojmë sa më mirë. Qytete të ndryshme, kisha takim me një përfaqësues të shoqatës në Rimini, shteti e kishte zgjidhur shumë bukur me situatë të ngjashme. Nuk duhet të bjerë barra vetëm tek bizneset. Këtu ishte një pjesë e mirë e bizneseve. Nuk është mirë mos ketë përgjegjshmëri ndaj këtyre bizneseve. Tani do mblidhemi, do marrim masa dhe për reagimin, duam të punojmë, duam të shfrytëzojmë turizmin. Nuk vijnë këtu për të qëndruar si në mort. Muzika mund të qëndrojë me sfond. Sapo ramë dakord që do të kemi moderim të muzikës. Qyteti ka nevojë edhe për shërbime me muzikë si në çdo qytet të botës. ‘’- tha Sota.