Nënkryetarja e LSI: S’kemi pasur propozim nga PD për lista të përbashkëta në zgjedhje

Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho, këtë të mërkurë e ftuar në Radar me gazetaren Jonida Shehu në ABC ka bërë një analizë në lidhje me humbjet e zgjedhjeve të 25 prillit. Xhixho në fjalën e saj ka theksuar se një ndër shkaqet kryesore që ka shkaktuar dhe humbjen e zgjedhjeve është shit-blerja … Read more

“Zëri i Amerikës”: Basha i tregon kufirin Sali Berishës

Në Shqipëri tonet e përplasjes mes kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe pararendësit të tij, ish kryeministrit Sali Berisha po vijnë duke u rritur. Ndërsa ky i fundit ka nisur një lëvizje në bazën demokrate duke kërkuar thirrjen e forumeve më të lartë të partisë për t’u shprehur për vendimin që e la atë … Read more

Traditë e re në komunikimin e Qeverisë me publikun, ministrat zëdhënës të vendimeve të tyre

Pas vendimit për centralizimin e informacionit të dalë nga qeveria nëpërmjet agjencisë për mediat, socialistët sjellin një tjetër risi në komunikimin me publikun. “Në traditën që ka krijuar qeveria Rama 3, për informimin publik pas mbledhjeve të qeverisë, desha të ndaj vendimet kryesore”, deklaroi Arben Ahmetaj. Zëvendëskryeministri Ahmetaj justifikoi daljen e tij para mediave duke … Read more

Rama takon Erdoganin në Nju Jork

Kryeministri Edi Rama takoi në Nju Jork presidentin turk, Rexhep Taip Erdogan. Kreu i qeverisë shqiptare e vizitoi Erdoganin në “Yeni Türkevi Building”, ndërsa takimi zgjati rreth 1 orë. Kryeministri Rama prej 4 ditësh ndodhet në Nju Jork, ku po merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Çfarë po ndodh në kufi, në Bërnjak protestuesit serbë pakësohen! Xhandarmëria serbe vëzhgon nga larg

Në ditën e tretë të vendosjes së reciprotitetit për targat, duket se numri i protestuesve serbë në Bërnjak po vjen duke u pakësuar. Në zonë qëndron ende njësia speciale operative e Kosovës, duke monitoruar situatën. Nuk ka patur incidente mes autoriteteve të Kosovës e protestuesve serbë, që prej 3 ditësh tashmë kanë bllokuar rrugët në … Read more

“Zbulimi” i Nikoll Lesit: Alfred Rushaj do të jetë presidenti i ardhshëm, Genc Ruli guvernator i BSH

Nikoll Lesi shkruan se Edi Rama do t’i japë presidentin dhe guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Partisë Demokratike. Lesi madje thotë se janë përcaktuar dhe kush do të jenë ata. “Burime të mirëbesuara thonë se marrëveshja Rama-Basha vazhdon, por për hir të ruajtjes së “pavarësisë” pas përplasjes Basha-Berisha, nuk do të ketë qeveri të përbashkët … Read more

Lulzim Basha urdhër demokratëve për Berishën

Ditën e sotme kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me drejtuesit e degëve në rretheve duke u kërkuar që të informojnë demokratët lidhur me vendimin që mori për përjashtimin e Sali Berishës. “Sqaroni degët për vendimin e rëndësishëm që morëm pas komunikimeve me SHBA-në” mësohet se u ka kërkuar lideri i PD-së … Read more

Astrit Patozi: “Kthesa” e Berishës, si ajo e Enver Hoxhës me Mehmet Shehun

Debatin që ka nisur në gjirin e Partisë Demokratike lidhur me vendimin e Lulzim Bashës për të përjashtuar Sali Berishën, ish-nënkryetari Astrit Patozi, e sheh si një betejë që veçse do ta dëmtojë PD-në. Patozi thotë se të dy palët nuk kanë të drejtë dhe as nuk kanë asnjë lidhje me parimet. Beteja do të … Read more

Lufta në PD: Për largimin e Bashës, apo rikthimin e Berishës?!

Nga Ylli Pata Në trazirën që ka përfshirë Patinë Demokratike pas përjashtimit nga grupi parlamentar, janë përfshirë disa grupe e interesa mjaft të ndryshme në lojë. Përveç njerëzve besnikë të doktorit; me role kryesore, ndihmëse apo figurantë, ka një pjesë që janë aty për interesa më specifike. Disa, si përshembull deputeti i Fierit i PD-së, … Read more