23.4 C
Berat
Tuesday, June 18, 2019

“Gurë” nga qielli nëpër Europë

Disa shtete nëpër Europë u goditën nga një breshër i pazakontë, kokrra e të cilit ishte i madh së një portokall, duke shkaktuar kaos...

Paradoksi i ‘Game of Thrones’! Ofrohen konsulta psikologjike online për fansat që nuk pranojnë...

Seriali i shumë ndjekur ‘Game of Thrones’ ka mbyllur sezonin e tij të 8-të dhe të fundit. Episioni i tij i fundit ka thyer...

E mrekullueshme, rikthehet në Shqipëri pas 110 vitesh shkaba e zezë (Foto)

Shkaba e zezë (Aegypius monachus) u rishfaq më në fund në Shqipëri, pas afro 110 vitesh ku dy individë të këtij lloji të pajisur...

Juria e ICT Awards 7 viziton Tiranën dhe Prishtinën, pranë kandidatëve nga mbarë trevat...

Albanian ICT Awards, gara mbarëkombëtare e mendjeve të ndritura në teknologji, informacion dhe komunikimi, po shkon drejt finalizimit të edicionit 7-të të një rrugëtimi...

Komunikimi nëpërmjet rrezeve të dritës

Valët radiofonike përdoren në shumicën e pajisjeve që komunikojnë nëpërmjet frekuencave për të shkëmbyer të dhënat. Por, informacioni në rritje mund të ngadalësojë procesin....

Dy Rumunë përballë drejtësisë Amerikane për hakimin e 400,000 kompjuterëve

Dy qytetarë Rumun rrezikojnë burgun për përfshirje në një skemë të madhe krimi dixhital. Një gjykatë federale shpalli fajtor Radu Miclaus dhe Bogdan Nicolescu...

Inteligjenca artificiale mund një prej ekipeve më të mira në botë të Dota 2

OpenAI Five mundi me sukses pesë lojtarë nga ekipi OG në lojë Dota 2, një ekip veteran që ka fituar kompeticionin Valve 2018 International. Suksesi...

Lajmet e rreme dhe gjuha e urrejtjes në fushatën presidenciale të Maqedonisë së Veriut

Në Maqedoninë e Veriut, zgjedhjet presidenciale mbahen më 21 prill, ndërkohë që po ngriten shqetësime për lajmet e rreme në fushatë. Portalet në internet...

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Qualcomm në vitet e fundit ka filluar të ndërtojë procesorë për laptopët, veçanërisht kompjuterët Windows 10. Tashmë që versioni ARM i Windows 10 është gjerësisht...

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur...

Microsoft Internet Explorer ka krijuar një reputacion të keq për sigurinë dhe kjo vlen edhe sot e kësaj dite. Një zbulim i fundit nga hulumtuesit...

Policia Amerikane, 50 arrestime me dron

Tashmë dronët po përdorën për të ndihmuar forcat e rendit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të mbrojtur qytetarët, duke kryer operacione policore...

Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së...

Për herë të parë patëm shansin të shikojmë foton e parë të një vrime të zezë dhe shkencëtarë festuan këtë ngjarje e cila na...

Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google...

Sot më shumë se kurrë policia i sheh smartfonët si një thesar informacioni. Sipas Nju Jork Times, agjencitë ligjzbatuese si asnjëherë më parë kanë...

Trump nuk ja ka idenë kush është Assange e as WikiLeaks

Presidenti Donald Trump tha të enjten se nuk ka njohuri për faqen e internetit WikiLeaks, pasi themeluesi i faqes së informatorit, Julian Assange, u...

SpaceX lëshon me sukses raketën ‘Falcon Heavy’

Kompania hapësinore “SpaceX” nisi për të dytën herë me sukses, raketën më të fuqishme në botë. Raketa “Falcon Heavy” u nis me misionin e saj...

Ambasada e Ekuadorit e “dorëzon”, arrestohet themeluesi i Wikileaks Julian Assange

Policia angleze njoftoi se në ambasadën e Ekuadorit ka arrestuar themeluesin e Wikileaks-it, Julian Assange. Policia tha se u ftuan në ambasadë nga ana e...

Nga sot mund të ndryshoni emrin tuaj në PlayStation

Në 2006 Sony lançoi PlayStation Network. Njerëzit u regjistruan në turma në shërbimin e ri dhe të gjithë duhej të zgjidhnin një emër PSN...

70% e hoteleve rrjedhin të dhënat personale

Një problem sigurie mund të fshihet pas atij e-mail-it që rezervimit të dhomës që ju dërgon një hotel. Sipas një studimi të Symantec 67%...

Yahoo duhet të paguajë 118 milionë dollarë për hakimin e 3 miliardë përdoruesve

Vëmendja tek Yahoo është rikthyer pas thyerjeve masive të të dhënave dy vite më parë. Kësaj here bëhet fjalë për dëmshpërblimin që kompania duhet...

Së shpejti në Google Docs, Sheets dhe Slides mund të editoni formatet e Microsoft...

Të editosh dokumentet Microsoft Office në Google Docs është dhimbje e vërtetë. Më përpara duhej ti konvertonit në formatin e Google përpara se të...

Fotografohet për herë të parë një vrimë e zezë

Një ekip shkencor ndërkombëtar kanë publikuar një arritje të rëndësishme në astrofizikë, foton e parë të një vrime të zezë. Për publikimin e këtij “rezultati...

Telefoni 1600 dollarësh prej titaniumi del në shitje

Më në fund RED ka vendosur të nxjerrë në shitje versionin prej titaniumi të telefonit Hydrogen One. Kompania kishte premtuar një variant në 2017-ën kur...

Bashkimi Evropian do të mbështesë planin e taksës dixhitale edhe nëse mungon konsensusi global

Evropa duhet të vendosë vetë për taksën dixhitale dhe duhet të ecë përpara me planin edhe nëse nuk ekziston mjaftueshëm konsensus global tha Komisionerja...

Hapet tenderi i parë i privatizimit të Telekomit të Kosovës

Qeveria e Kosovës ne fillim të  këtij viti  ka marrë vendim që të fillojë procedurat për privatizimin e ndërmarrjes publike Telekomi i Kosovës, kompani...

Grafina, një material i ri me aftësi të rralla

Me trashësinë e një atomi, grafina është një prej atyre materialeve të çuditshme që thuhet se do të ndryshojnë të ardhmen. Shkencëtarët thonë se...

Ushtria Amerikane demonstron HoloLens në dyluftime dhe stërvitje reale

Kur punonjësit e Microsoft protestuan kontratën 479 milionë dollarësh HoloLens me Ushtrinë Amerikane, u ngrit një shqetësim me vend: si do të ngjante ky...

16 vjeçari vret veten për lojën PUBG

Vetëvrasja e një djali pasi mamaja e qortoi sepse po luante me një lojë mjaft të famshme online, ka nisur një debat të zjarrtë...

Cilët janë uebsajtet më të vizituara në gjithë botën?

A keni menduar ndonjëherë se cilat janë uebsajtet më të vizituar në botë? Çdokujt ja merr mendja që motori i kërkimit Google është në vendin...

Twitter eksperimenton etiketa të reja për grupet e cicërimeve

Twitter ka deklaruar në një postim në rrjetin social se po eksperimenton disa etiketa të reja për grupet e cicërimeve. Etiketat, që mund të jenë...

Rindërtohet makineria e deshifrimit të kodeve të Luftës së Dytë Botërore

Një makineri e cila Luftës së Dytë Botërore e përdorur për të deshifruar kodet e luftës, është rindërtuar pas një periudhe prej shtatë vitesh...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

12,304FansaPëlqeje
596AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT