11.5 C
Berat
Friday, February 22, 2019

Akuzojë Kasëm Mahmutaj për fushatë për Ervin Demon e PS-së, i përgjigjet sekretari i...

Nga Namir Lapardhaja (Ose një replikë e detyruar se si nuk duhet të jenë raportet mes PD-së dhe LSI-së në këtë marrëdhënie të dytë) Deklaratën e...

Për çdo situatë ka zgjidhje, jo vetëgjyqësi

Nga Edlira Durmishaj* Të kujdesesh për njerëzit, objektet rreth teje, jetën, veten, është akt maturimi. Në një thënië profetike gjejmë këtë postulat të lartë “Padyshim se gjaku...

Qyteti me shumë qen*

  Nga Namir LAPARDHAJA – Në këtë qytet mund të gjesh qen pa hesap. Ndërkohë që njerëzit pakësohen, çuditërisht qentë shtohen stoikisht. Kur them qen kam...

Politika e lyrës

Nga Namir Lapardhaja   Nëse do të bënim një përkufizim të politikës shqiptare, mund të thoshim se "ajo është ngrënia e lyrës me mjete të tjera!” Nuk...

Nëse hyni në kamp, ju nuk do të dilni kurrë prej aty: Brenda Kinës...

  Shkruan: Abdullah Nasup Gazeta britanike The Guardian publikoi artikullin me titull: “Nëse hyni në kamp, ju nuk do të dilni kurrë prej aty: Brenda Kinës...

GASTRO-POLITIKË/ Nr. 2 i bujqësisë kosovare: të mirat e taksës ndaj Serbisë…e ku ka...

Në një intervistë për Gazeta Bujku,zëvendësministri i Bujqësisë Mevludin Krasniqi ka thënë se Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka përkrahur sektorin e...

Nga Hashim THAÇI: Viti 2019, viti i vendimit historik

Kthesat e mëdha historike, të cilat e kanë vendosur fatin e shteteve dhe popujve anekënd botës, shpesh kanë qenë rezultat qoftë edhe i një vendimi...

Rrëfimi i Ina Nukës, polices gishtkëputur: falë Zotit, si e nxorra kapsollën nga qafa

Për herë të parë, efektivja e policisë Ina Nuka foli në një intervistë televizive, duke rrëfyer momentin fatal ku ia këpën gishtat e...

Zbulohet sekreti i madh/ Si u dogjën të gjallë dy ushtarë në Berat gjatë...

Në pranverë të vitit 1952, kur trupa sovjetiko-shqiptare që po xhironte në vendin tonë pjesë nga filmi “Skënderbeu, luftëtar i madh i Shqipërisë”, shkoi...

Haradinaj, pak ironi me Mogherinin dhe një përbetim: tarifat ndaj Serbisë nuk do hiqen

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, kryeministri iu Koësovës Ramush Haradinaj, u përbetuar dhe njëherë se nuk do hiqet dorë nga tarifimi...

Dr. Krenari nga Prishtina: ç’na çon në Gjermani, por dhe ç’na kthen në atdhe...

Viteve të fundit po konsiderohet si “alarmante” ikja e profesionistëve mjekësorë nga Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia të cilët po gjejnë punë jashtë shtetit,...

Nga Bujar M. HOXHA: Te sheshi, kriza e sistemit, dhe për ku?

“Jelekët e verdhë” i hapën punë jo vetëm Francës, por një pjese të mirë të kontinentit, duke u bërë shembull në ngritjen krye...

Nga Tahir AHMETI: Festat, si duhen ruajtur fëmijët nga rreziku i fishekzjarreve

Në Kosovë, një numër i madh i fishekzjarreve që tregtohen janë jashtë standardeve të kërkuara dhe mund të jenë të rrezikshme gjatë përdorimit,...

Nga Fidan MUSTAFA*: Fuqia amerikane dhe e ardhmja e Kosovës në Ballkan

Fuqia Amerikane në Ballkan dhe Evropë, po dëshmon edhe njëherë se mbetet e pakrahasueshme nga forcat politike evropiane e botërore. Proceset e rëndësishme...

Kadri Veseli: ushtria e Kosovës, me përkrahje amerikane

Zëri i Amerikës realizoi një intervistë me kreun e Kuvendt të Kosovës Kadri Veseli, pas një turi të tij amerikan, ku ka lobuar...

Nga Aleksandër TOTI: Nga Dhjetori në Dhjetor, përse studentëve ju duhet dialog…

Kanë kaluar tashmë 30 vjet nga Dhjetori historik i Shqipërisë dhe sigurisht falë asaj Lëvizjeje të pamohueshme, mes sakrificës dhe vullnetit, arritëm të...

Nga Ardian VEHBIU: Për protestën e studentëve

Mbresëlënëse protesta e studentëve! Shuplaka e duhur një regjimi që prej vitesh po e fsheh impotencën e vet pas arrogancës dhe inkompetencën pas...

Nga Fidan MUSTAFA: Islami, si bazë e multikulturalizmit modern dhe model i shekullit XXI...

Multikulturalizmi brenda hapësirave kombëtare dhe marrëdhëniet ndërmjet kulturave të vendeve të ndryshme, paraqet thelbin e barometrit të lirisë, barazisë, drejtësisë e demokracisë së...

Nga Mehmet Uğur EKİNCİ*: E ardhmja e Ballkanit do të varet nga vetë ai

Rënia në shpejtësinë e zgjerimit të BE-së dhe në fuqinë transformuese të BE-së ka çuar në rritjen e alarmizmit midis komentuesve ndërkombëtarë në...

Nga Behxhet JASHARI: Carlo Alfonso Nalino, një orientalist i cili meriton vëmendje

“Poezia arabe është antologji e llojit të vet, thesar i urtësive arabe, zbulim i letërsisë arabe dhe “arkiv” ku ruhen shkencat e tyre”. (Carlo Alfonso Nalino) Jeta dhe...

Nga Fjolla Spanca në vend të urimit…

Dikur 28 Nëntori shënonte festën ma kuptimplote për shqiptarët (sidomos për ata jashtë kufijve të Shqipnisë) Si fëmijë mbaj mend dhjetra demostrata, programe, konferenca...

Nga Redi SHEHU: Bashkimi kombëtar nuk është thjesht një fabul e treguar bukur

Karakteristika e veçantë e kohës në të cilën jetojmë, është se e mira dhe e keqja, e drejta dhe e gabuara, e moralshmja...

Nga Besnik AVDIAJ: Simbioza “Bashkimi Evropian” drejt fundit?

Ky është hapi i parë drejt ndryshimit të hartës së bashkëpunimit politik, ekonomik dhe të sigurisë mes shteteve të Evropës. Kjo i hap...

Nga Ermir HOXHA: Akuzat qesim të opozitës dhe precedenti Arben Meçe me Rrugën e...

Një ndër gjërat më të kobshme të jetës publike shqiptare në rrafshin e degradimit moral, është lehtësia me të cilën lëshohet një akuzë....

Nga Bujar M. HOXHA: Panairi i librit, “Logos-A”, Kimi në madhështinë e vet

Fundi i bulevardit “Dëshmorët e Kombit” gumëzhin. Nuk janë njerëz që dalin nga një qendër e re tregtare, siç ndodh periodikisht… Prej njëzet e...

Nga Ylli PATA: Gremisja e një modeli të kontestuar të debatit televiziv

Prej shumë vitesh tashmë debati publik apo konfrontimi i argumenteve për ngjarjet e ditës, ka një ngërç në televizionet shqiptare. Një ngërç që...

Nga Albina FERKO-NANAJ: Dy janë fjalët më vrasëse në botë: është vajzë!

Sipas përllogaritjeve që nga viti 1990 në Shqipëri janë vrarë 33 000 fetuse bebesh vetëm për arsyen e thjeshtë se ishin vajza. Aborti...

Nga Redi SHEHU: Bularati, serial shovinist grek

Ngjarja në vetvete ishte e thjeshtë. Por në fakt, ajo shëmbëlleu e komplikuar. Kjo, sepse është tipar i kohëve tona, i kohëve përtej...

Nga Senad MAKU: Letër e hapur drejtuar shkëlqesisë së tij, Amfillohije: nëse do ta...

Shkëlqesija juaj Amfillohije, po ju shkruaj në cilësinë e një imami (hoxhë) nga Ulqini, të cilët ndajmë të njëjtën detyrë të përbashkët si...

Nga Ferdi KAMBERI*: Komunikimi, mediet dhe mediokriteti

Në jetën e përditshme shpeshherë ne flasim për komunikimin duke dhënë për të përkufizime nga më të ndryshmet. Megjithatë, kur kemi një komunikim...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

10,341FansaPëlqeje
330AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT