23.4 C
Berat
Tuesday, June 18, 2019

Le ta ndryshojme sistemin bashke, duke filluar ne Berat

Plarent Aleksi* Kur u takova me shkrimtarin e qytetit tone Avdyl Zeneli pata mundesi te shkembejme dy fjale per probleme te ndryshme te qytetit tone...

Si i shkatërroi komunizmi kishat e Beratit?

Nga Kastriot DERVISHI* – Kishat e shkaterruara në Berat dhe rreth tij Të dhënat dhe faktet për objektet e kultit kristian janë të shumta si për...

Kur do behet jeshil bari tek FK TOMORI?!

Nga Briken Bakalli Gati te gjithe kur ishim te vegjel kemi luajtur futboll ne Berat dhe te gjithe kishim nje ender qe te vishnim nje...

Disa tipare të arkitekturës të qytetit të Beratit

  Nga Gani STRAZIMIRI* – Berati mesjetar që rruhet në ditët tona, shtrihet në lindje, jug dhe perëndim të kalasë. Reliefi i aksidentuar, lumi Osum dhe...

Pushteti si lukuni e harbuar

Nga Namir Lapardhaja Dhuna e ushtruar ndaj Sait Dollapit, funksionar i rëndësishëm i Partisë Demokratike dhe ish-zyrtar i lartë i shtetit shqiptar, është tregues i...
ervin demo

SHËNIM/ Ervin Demo në Berat – kronikë e një fitoreje të paralajmëruar

Nga “beratinews.com” Ndërkohë që demokratët pasdite protestojnë, socialistët paradite kanë zhvilluar mbledhjen e kryesisë, ku kanë zyrtarizuar kandidatët për zgjedhjet lokale.Ditën e hënë, më 13...

Berat-Fier, rruga që ka humbur udhën…

  Nga Namir LAPARDHAJA* – Pamjet në foto janë të aksit nacional Berat-Fier, i cili, siç shihet, nuk përmbush asnjë kriterë të rrugës automobilistike. Për parantezë, ju...

Që identiteti të mos na kthehet në vrastar…

  Nga Namir LAPARDHAJA* – Amin Maalouf është një ndër mendjet bashkëkohore më brilante, më të iluminuara dhe më të hapura përsa i përket çështjes së...

Përdorimi i gjuhës si manipulim

  Nga Agim BAÇI* – Manipulimi nuk mund të ndodhë kurrë pa gjuhën, ndaj pushteti gjithnjë ka tentuar të kontrollojë diskursin gjuhësor për të përcaktuar komunikimin...

Letër e bardhë nga… populli

  Nga Agim BAÇI* – Një votim fillimisht me letër të bardhë. Pastaj edhe një tjetër… Tetëdhjetë e tre për qind kanë votuar “pa shenjë”...

Një ‘ditë e humbur’ me mediat në Shqipëri

  Nga Ardian VEHBIU* – Dje faqet e mediave online (dhe rrjetet sociale) nuk kishin lajm tjetër, veç përplasjes shumë “grafike” të disa qytetarëve me...

Tërpani i harruar…

    Nga Oljana XHAFA – Sapo kalon qytetin e Beratit duke u ngjitur drejt një rruge dikur të rëndesishme qe lidhej me Janinën të shfaqet...

Snajperat e policisë në minare gjatë protestës, reagon Forumi Musliman i Shqipërisë: Cënim i...

Forumi Musliman i Shqipërisë Cenimi i shenjtërisë së xhamisë nga forcat e rendit Gjatë ditëve të dy protestave të fundit të zhvilluara para godinës së Kuvendit...

Akuzojë Kasëm Mahmutaj për fushatë për Ervin Demon e PS-së, i përgjigjet sekretari i...

Nga Namir Lapardhaja (Ose një replikë e detyruar se si nuk duhet të jenë raportet mes PD-së dhe LSI-së në këtë marrëdhënie të dytë) Deklaratën e...

Për çdo situatë ka zgjidhje, jo vetëgjyqësi

Nga Edlira Durmishaj* Të kujdesesh për njerëzit, objektet rreth teje, jetën, veten, është akt maturimi. Në një thënië profetike gjejmë këtë postulat të lartë “Padyshim se gjaku...

Qyteti me shumë qen*

  Nga Namir LAPARDHAJA – Në këtë qytet mund të gjesh qen pa hesap. Ndërkohë që njerëzit pakësohen, çuditërisht qentë shtohen stoikisht. Kur them qen kam...

Politika e lyrës

Nga Namir Lapardhaja   Nëse do të bënim një përkufizim të politikës shqiptare, mund të thoshim se "ajo është ngrënia e lyrës me mjete të tjera!” Nuk...

Nëse hyni në kamp, ju nuk do të dilni kurrë prej aty: Brenda Kinës...

  Shkruan: Abdullah Nasup Gazeta britanike The Guardian publikoi artikullin me titull: “Nëse hyni në kamp, ju nuk do të dilni kurrë prej aty: Brenda Kinës...

GASTRO-POLITIKË/ Nr. 2 i bujqësisë kosovare: të mirat e taksës ndaj Serbisë…e ku ka...

Në një intervistë për Gazeta Bujku,zëvendësministri i Bujqësisë Mevludin Krasniqi ka thënë se Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka përkrahur sektorin e...

Nga Hashim THAÇI: Viti 2019, viti i vendimit historik

Kthesat e mëdha historike, të cilat e kanë vendosur fatin e shteteve dhe popujve anekënd botës, shpesh kanë qenë rezultat qoftë edhe i një vendimi...

Rrëfimi i Ina Nukës, polices gishtkëputur: falë Zotit, si e nxorra kapsollën nga qafa

Për herë të parë, efektivja e policisë Ina Nuka foli në një intervistë televizive, duke rrëfyer momentin fatal ku ia këpën gishtat e...

Zbulohet sekreti i madh/ Si u dogjën të gjallë dy ushtarë në Berat gjatë...

Në pranverë të vitit 1952, kur trupa sovjetiko-shqiptare që po xhironte në vendin tonë pjesë nga filmi “Skënderbeu, luftëtar i madh i Shqipërisë”, shkoi...

Haradinaj, pak ironi me Mogherinin dhe një përbetim: tarifat ndaj Serbisë nuk do hiqen

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, kryeministri iu Koësovës Ramush Haradinaj, u përbetuar dhe njëherë se nuk do hiqet dorë nga tarifimi...

Dr. Krenari nga Prishtina: ç’na çon në Gjermani, por dhe ç’na kthen në atdhe...

Viteve të fundit po konsiderohet si “alarmante” ikja e profesionistëve mjekësorë nga Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia të cilët po gjejnë punë jashtë shtetit,...

Nga Bujar M. HOXHA: Te sheshi, kriza e sistemit, dhe për ku?

“Jelekët e verdhë” i hapën punë jo vetëm Francës, por një pjese të mirë të kontinentit, duke u bërë shembull në ngritjen krye...

Nga Tahir AHMETI: Festat, si duhen ruajtur fëmijët nga rreziku i fishekzjarreve

Në Kosovë, një numër i madh i fishekzjarreve që tregtohen janë jashtë standardeve të kërkuara dhe mund të jenë të rrezikshme gjatë përdorimit,...

Nga Fidan MUSTAFA*: Fuqia amerikane dhe e ardhmja e Kosovës në Ballkan

Fuqia Amerikane në Ballkan dhe Evropë, po dëshmon edhe njëherë se mbetet e pakrahasueshme nga forcat politike evropiane e botërore. Proceset e rëndësishme...

Kadri Veseli: ushtria e Kosovës, me përkrahje amerikane

Zëri i Amerikës realizoi një intervistë me kreun e Kuvendt të Kosovës Kadri Veseli, pas një turi të tij amerikan, ku ka lobuar...

Nga Aleksandër TOTI: Nga Dhjetori në Dhjetor, përse studentëve ju duhet dialog…

Kanë kaluar tashmë 30 vjet nga Dhjetori historik i Shqipërisë dhe sigurisht falë asaj Lëvizjeje të pamohueshme, mes sakrificës dhe vullnetit, arritëm të...

Nga Ardian VEHBIU: Për protestën e studentëve

Mbresëlënëse protesta e studentëve! Shuplaka e duhur një regjimi që prej vitesh po e fsheh impotencën e vet pas arrogancës dhe inkompetencën pas...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

12,304FansaPëlqeje
596AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT