1.9 C
Berat
Saturday, January 19, 2019

Putin në Beograd: Hapat e Prishtinës, sjellin destabilizim në Ballkan

 Presidenti i Rusisë Vladimir Putin akuzoi nga Beogradi autoritetet e Kosovës se po ndërmarrin një sërë veprimesh provokuese me themelimin e ushtrisë dhe anullimin...

Haradinaj takon Hahn: Presim vendim të shpejtë për liberalizimin e vizave

Kryeministri Haradinaj pas takimit me Komisionerin për Zgjerim dhe Fqinjësi, Johannes Hahn, ka deklaruar se në këtë takim është diskutuar në lidhje me pozicionin...

Presidenti rus Putin në Serbi, Kosova pjesë e bisedimeve

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka zhvilluar këtë të enjte një vizitë në Beograd, i cili është pritur në aeroport nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç.   Serbia...

Thaçi: S’ka draft-marrëveshje të shkruar me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se nuk ekziston asnjë marrëveshje e nënshkruar me Serbinë, siç përflitet në deklaratat e disa politikanëve në...

Pacolli kundër Haradinajt, kërkon heqjen e taksës ndaj Serbisë

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, njëherësh ministër i Jashtëm, Behgjet Pacolli,  ka deklaruar se Kosova s’mund të refuzojë kërkesën e SHBA-së për heqjen e  taksës për...

Tsipras fiton votëbesimin për Qeverinë

Kryeministrit grek Aleksis Tsipras, fitoi votëbesimin për Qeverinë me 151 vota pro dhe 148 kundër, në parlamentin grek për të shmangur thirrjen e zgjedhjeve...

Vulin ka një kërkesë për KFOR në lidhje me Kosovën

Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin, është takuar këtë të mërkurë me komandantin e KFOR-it në Kosovë, Lorenzo D’Addario, nga i cili ka kërkuar...

Mali i Zi/ Gazetari që investigoi trafikun e armëve dënohet me burg

Një gjykatë në Malin e Zi e ka dënuar me një vit e gjysëm burg gazetarin investigativ, Jovo Martinovic, përmes një procesi gjyqësor, të...

Tsipras kërkon sot votëbesimin në Kuvend, opozita: Ai nuk mbron dot interesat e Greqisë

Parlamenti grek pritet të mblidhet këtë të mërkurë për të votuar propozimin e kryeministrit Aleksis Tsipras për votëbesim pas daljes së Panos Kammenos nga...

Xhaferri: Zgjedhjet presidenciale më 21 prill?!

Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi ka deklaruar se nuk përjashtohet mundësia që zgjedhjet presidenciale të mbahen më 21 prill ndërsa raundi i dytë më...

Vuçiç ambasadorëve të BE: Kosova e interesuar vetëm se çfarë thotë Amerika

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka takuar këtë të martë me ambasadorë të Bashkimit Evropian si dhe me kreun e delegacionit të BE-së në...

Ivanov kundër gjuhës shqipe: “Botimi i ligjit në fletoren zyrtare shkel kushtetutën”

Pas një kalvari të gjatë ligji për gjuhët në Maqedoni botohet në Gazetën Zyrtare dhe ka hyrë tashme në fuqi. Por presidenti i Maqedonisë...

Greqi, nis debati për votëbesimin

Nis në parlamentin grek debati për votëbesimin e qeverisë. Ky vendim është marrë me kërkesë të vetë kryeministrit Aleksis Tsipras, pas dorëheqjes së Ministrit...

Talat Xhaferi firmosi Ligjin për gjuhët

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi ka firmosur Ligjin për gjuhët, i cili do të dërgohet në Gazetën Zyrtare dhe  pas shpalljes në Gazetën Zyrtare...

Haradinaj i refuzohet viza amerikane, reagon zyra e kryeministrit

Zyra e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, tha të hënën se ende nuk ka marrë përgjigje zyrtare për vizën e kryeministrit nga ambasada e...

Daçiç: Kosova dhe BE prioritetet kryesore të Serbisë

Ministri i punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçicc, ka deklaruar se dy prioritetet më të rëndësishme të Serbisë për vitin 2019, janë ruajtja...

Vuçiç: Kosova me veprimet e saj dobëson pozicionin ndërkombëtar

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç është shprehur se veprimet e Kosovës po e dobësojnë pozicionin e saj ndërkombëtar. Ndër të tjera Vuçiç ka shtuar...

Panos Kammenos braktis koalicionin

Partneri i koalicionit qeveritar në Greqi, Grekët e Pavarur, njoftoi këtë të diel “divorcin” me Aleksis Tsipras. Pannos Kammenos pas një takimi me kryeministrin...

Papadimulis: Maqedonia e Veriut, radha e Greqisë të thotë “po”

Nënkryetari i Parlamentit Evropian dhe kreu i eurogrupit SIRIZA, Dimitris Papadimulis, pas miratimit të emrit Republika e Maqedonisë së Veriut tashmë e ka radhën...

Haradinaj: Lugina e Preshevës jo pjesë e pazareve

Kryeministri Ramush Haradinaj ka deklaruar se Lugina e Preshevës, për asnjë lloj çmimi nuk do të bëhet pjesë e pazareve.   Në fjalën e tij kryeministri...

“Republika e Maqedonisë së Veriut” në dorë të Athinës, Zaev: Shpresoj që ta kalojnë...

Kryeministri Zoran Zaev i është drejtuarve qytetarëve në fjalimin e tij të parë pas votimit në Kuvend për emrin e ri republika e Maqedonisë...

Thaçi e Haradinaj përshëndesin emrin e ri “Republika e Maqedonisë Veriore”

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj kanë përshëndetur vendimin e kuvendit të Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese. Dy lidërit kosovarë përmes...

Dialogu Serbi, Veseli fton sërish në takim opozitën dhe krerët shtetëror

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli përmes një letre dërguar krerëve institucional dhe përfaqësuesve të partive opozitare ka kërkuar një takim për ti...

Tsipras uron Zaev për ndryshimeve kushtetuese

Për votimin e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras ka uruar kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev   Kryeministri Tsipras, ka ururar homologun për përfundimin e...

BE e NATO përshëndesin vendimin historik të Kuvendit të Maqedonisë

Emri i ri i Maqedonisë është përshëndetur nga shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini, euro komisioneri për zgjerim Johanes Hahn, sekretari Gjeneral i NATO-s...

“Republika e Maqedonisë së Veriut”, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka përshëndetur ndryshimet kushtetuese në Maqedoni.   Sipas marrëveshjes së arritur në Prespë me fqinjin jugor të saj, Greqinë, tashmë emri...

Republika e Maqedonisë Veriore, emri i ri kalon edhe në kuvend

Maqedonia tashmë do të njihet me emrin,“Republika e Maqedonisë së Veriut”. Ligjvënësit në kuvend, pas një beteje të gjatë miratuan me 81 vota pro...

Arrihet marrëveshja Besa – Zaev, për ndryshimet kushtetuese

Kryeministri Zoran Zaev dhe drejtuesi i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami kanë arritur marrëveshje për votimin e ndryshimeve kushtetuese që kanë të bëjnë me emrin...

Haradinaj: Taksa nuk hiqet nëse Serbia nuk na njeh

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj nuk ka dhënë asnjë koment në lidhje me qëndrimet e Bashkimit Evropian, përsa i përket kërkesave për tërheqjen e...

Tsipras: Marrëveshja me Maqedoninë model për vendet e rajonit

Shqipëria ka qenë temë diskutimi gjatë takimit mes Kancelares Gjermane Angela Merkel e kryeministrit grek Aleksis Tsipras në Athinë,. Mediat citojnë kryeministrin grek të...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

10,000FansaPëlqeje
301AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT