LAJMËSJA… Anisa Markarian: Shkëputur nga dorëshkrimi i librit që po vjen, «Shtëpia te Selvia».

Im atë e kishte zët t’u behte të tjerëve në derë pa i lajmëruar. Sidomos personave jashtë rrethit familjar – miqve, kolegëve, fqinjëve. – Kush...

Si e fitoi Valbona Selimllari misin? E vërteta e pathënë ndonjëherë, Mullai: E kisha...

Missi i parë, Valbona Selimllari ka qenë kryefjalë e emisionit “Soiree”, teksa të ftuarit po diskutonin për misset, Ardita Mullai një nga prezantuese e...

Aktori Gulielm Radoja (1945)

Gulielm Radoja (1945-). Aktor. Lindi ne Shkoder, me 2 korrik. Pas studimeve ne shkollen e larte per aktore “Aleksander Moisiu”*, me 1967, punoi nje...

Jetë të gjatë, pra, o artiste e artistëve! Urim special nga Pëllumb Kulla.

DITA E ZHANIT Zhaneta Petushi ka sot të bukurën Ditë të Lindjes dhe ne nuk do të mungojmë kurrë e të mos ftojmë në këtë...

FOTO TË RRALLA/ Kur “Skenderbeu” Lec Bushati ngjitej në skenën e teatrit “Migjeni”, 52...

Faqja në Facebook e Teatrit “Migjeni” të Shkodrës ka publikuar disa foto të rradha të dramës “Shqiponjat”, kushtuar heroit tonë kombëtar. Janë foto të...

Kujtim Spahivogli (1932-1987). Regjisor, aktor, dramaturg.

Kujtim Spahivogli (1932-1987). Regjisor, aktor, dramaturg. Lindi ne Lushnje me 30 qershor. Mbeti jetim qysh 6 vjec, me pas, ende adoleshent, mori pjese ne...

Aktorët e djepit të kulturës shkodrane: Album me foto nga aktorët shkodranë.

Mimika Luca, Bep Shiroka, Gjon Karma, Seit Boshnjaku, Marie Logoreci, Ismail Zhabjaku, Ndrek Shkjezi, Ndrek Luca. Shkodra eshte e dalluar ne lëvizjen teatrore qe ne...

LAMTUMIRË BESIM ZEKTHI – “NDERI I KOMBIT”

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor, me hidhërim të thellë njofton ndarjen nga jeta të mjeshtrit të valles popullore mbarëshqiptare, “Nderi i...

DURRESI, NJE “KINOSTUDIO” E DYTE AKTORESH E ARTISTESH.

NDERIM PËR ARTISTËT E TEATRIT Nga Teatri “Aleksandër Moisiu” kanë dalë disa breza të shquar aktorësh, të cilët vit pas viti krijuan fizionominë e vërtetë...

Viti 1911, kur për bukurinë e vashës shqiptare shkruhej në “New York Times”

Kur kthejmë vështrimin nga historia e vendit tonë, dominuese janë betejat për liri, lavdi dhe varfëria e vuajtjet e pafundme të këtij kombi. Literatura, mediat,...

Follow us

50,000FansLike
20,000SubscribersSubscribe

TE FUNDIT NGA TV BERATI DHE QARKU BERAT