23.4 C
Berat
Tuesday, June 18, 2019

Muhamet Shehi (1929-1994)

    Muhamet Shehi ka ka lindur ne Durres me 16 qershor te vitit 1928. Muhamet Shehu ka punuar per shum vite ne fabriken e cigareve...

Shkruan vellai i Anita Bitrit: Buzëqeshja jote ishte plot dritë

    E shkruar nga vellai i Anita Bitrit Arben Bitri: Buzëqeshja jote ishte plot dritë, sytë e bukur shkëlqenin si shkëndite, fytyra e ëmbël ëngjëllore, zëri yt...

Njihuni me fëmijët e aktorit të njohur shqiptar Kastriot Çaushi

      Kastriot Çaushi është një ndër aktorët më pëlqyer shqiptarë. Çaushi ka dy fëmijë, Erosin dhe Fionën. Në fakt për hir të së vërtetës, aktori...

Aktori Kastriot Çaushi (1954)

      Kastriot Çaushi (1954). Aktor. Lindi ne Tepelene, me 14 qershor. Mbaroi Institutin e Larte te Arteve* per aktor, 1973-1976, dhe filloi pune si aktor...

Në kohën e turneve aktorët kryesisht në Tiranë ktheheshin me borxhe

    Nga:Raimonda Shundi Dervishi Në kohën e turneve merreshin dieta modeste dhe aktorët kryesisht në Tiranë ktheheshin me borxhe-thotë Gjoka si pjestari më i ri i...

Vëllezërit Prifti, rikthim në vëndlindje me mision humanitar.

    Misioni filloi ! Drejt Korçës , për të dhënë kontributin tonë në një projekt – koncert , maratonë , në ndihmë të familjeve të prekura...

“Mjeshtri i madh” Besnik Çinari dhe humori shkodran

      Në Shkodër, është një prej figurave më të dashura të qytetit. Besnik Çinari, është përsonazhi që ka një jetë që rikthen optimizmin dhe buzëqeshjen...

Si u godit Vaçe Zela ne erresire ne vitin 1993

    Një histori e dhimbshme ka ndodhur me të madhen Vaçe Zela, në 1993. Sikur të mos mjaftonte “dalja në pension para kohe”, në moshën...

Andrea Pepi: Fest Karnavaleve i mungoi tradita Korcare dhe ajo shqiptare !

      Si nje bashkeqytetar i qytetit te Fest Karnavaleve i cili jam pa dyshim nje prej fillesave te kesaj feste qe ne vitin 2002 me...

“Open Cinema” starton nje maratone te vertete ne Belsh 15-21 Qershor 2019.

      Open Cinema, starton në qytetin e Belshit, nën Kujdesin e veçantë të Kryetarit të Bashkisë z.Arif Tafani, dt.15 Qershor ditën e shtunë ora 20:30,...

Ditëlindja e 78 të e aktorit dhe regjisorit të shquar Elez Kadrija. Përulje dhe...

    Përulje dhe respekt për veprën e Tij! Elezi lindi në Shkodër, me 6 maj 1941. Shkollen 7-vjeçare dhe të mesmen e kryen në qytetin...

Ish futbollisti, nje mik i pazëvendësueshëm, i paharruari Alfred Ziaj

    Nga Moisi Dalipaj/ Ju sjellim sot një ish futbollist të Flamurtarit, nje mik të pazëvendësueshëm për të cilin më njomen syte sa herë e kujtoj,...

Kur s’e humb një dashuri…

    Nga Zefina Hasani Kanë kaluar gati 22 vjet nga ajo nata kur, me një entuziazëm të çuditshëm, u ula në sallën e Pallatit të Kongreseve...

Flet regjisori Dhimitër Orgocka: Një javë dasmë në Korçë, festivali i monodramës sjell krushq...

    Një javë dasmë në Korçë, Festivali i Monodramës sjell krushq nga bota. Bisedë me presidentin e Festivalit, aktorin dhe regjisorin Dhimitër Orgocka   Nga Vepror Hasani   “Që...

Juliana Pasha: Ndoshta jam nostalgjike më shumë se ç’duhet, por dua të ndërtoj botën...

    Juliana Pasha: Ndoshta jam nostalgjike më shumë se ç’duhet, por dua ta ndërtoj botën time, ashtu siç e jetova në ëndërr Juliana Pasha, është një...

Berat, drejt përfundimit restaurimi i afreskut në kishën e Shën Marisë

Specialistët e artit pranë DRKK-Berat po vijojnë punën për restaurimin e afreskut në kishën e Shën Marisë, Sinjë. Pas përfundimit të konsolidimit të shtresës së...

Regjisori për Teatrin Kombëtar: Historia do t’i turpërojë artistët që nuk mbrojnë kauzën

    Dy muaj pas miratimit në qeveri të ligjit për prishjen e Teatrit Kombëtar ai u botua në Fletoren Zyrtare në kundërshti të plotë me...

Rikard Ljarja: Si e kam njohur Vaçe Zelën

    7 prill 1939 ishte një ditë e ngarkuar me zymtësi, poshtërsi, trishtim, idhni, revoltë tradhti, tonelata hekur shpërthyes në dete në qiell, në toke....

Kur xhirohej një film!

    Regjisori Dhimitër Anagnosti duket sportiv teksa është i përqendruar në punën e grupit të xhirimit, vendosur në Vuno. Janë fragmente të shkëputura në aparatin...

Homazhet për parodistin e Vlorës! Zef Deda: Dhimbje e madhe! Llakaj: Do mbeten përgjithmonë...

    Sot do të përcillet për në banesën e fundit Muhamet Liko, humoristi vlonjat që ndërroi jetë pak ditë më parë në Itali në moshën...

KOLONA ZANORE E FILMIT “FILLIM I VESHTIRE”

      FILLIM I VESHTIRE:   P: Kinostudioja “Shqiperia e Re”, Tirane 1986. S: Shpresa Vreto; R: Albert Xholi; O: Faruk Basha; Pi: Klio Nini; M: Aleksander Peci;...

Diti i “Njerëz dhe Fate”: Rolin do e bëja sërish pa hezitim

    Nëse do t’ju thonim Arta Muçaj, ndoshta nuk do e kuptonit menjëherë se për kë po bëhej fjalë, por mjafton vetëm për t’ju thënë ...

Ditën e nesërme pritet të mbërrijë në Vlorë trupi i pajetë i parodistit Muhamet...

    Bëhet me dije se homazhet për nder të ‘Mjeshtrit të madh’ do të bëhen nesër në orën 12.00 – 14.00 në hollin e teatrit...

22 QERSHOR 1926, U PËRURUA KINEMA “NACIONAL” E PARA KINEMA PUBLIKE NË TIRANË

    Më 22 Qershor 1926, u përurua kinema Theatër “Nacional”, e para kinema publike në kryeqytetin shqiptar. Një vit më parë, Hysen Beshiri, Xhuf Koljaka,...

Bujar me emër, bujar me zemër

    Nga RAMAZAN ÇEKA Gjatë Muajit të Madhnueshëm të Ramazanit “Mjeshtri i madh” Bujar Qamili shtroi një iftar për njerëzit në nevojë të qytetit të Shkodrës...

Stavri Shkurti, mjeshtri i ekranit që na la shumë kujtime për të mos u...

    Stavri Shkurti ka lindur në qytetin e Korçës në vitin 1927. Fillimet e tij artistike janë që në moshë të re që në vitin...

Mjeshtri i madh i skenës Lutfi Hoxha mbush 85 vjeç, surpriza që iu organizua...

    Mjeshtri i madh i skenës, një prej themeluesve të teatrit “Aleksandër Moisiu”, Lutfi Hoxha, ka mbushur 85 vjeç. Ishin miqtë e tij me të...

Aktorja e Teatrit “Zihni Sako” Gjirokaster Rajmonda Aleksi

      Rajmonda Aleksi, aktorja brilante e roleve që mbahen mend gjithë jetën. Lindi në Gjirokastër në vitin 1962. Aktore me rregjistër të jashtëzakonshëm e vokal...

Vdekja e parodistit të Vlorës, regjisori Kulla: Pata fatin të punoja me të, i...

    TIRANË- Muhamet Lika, një nga parodistët e dashur të Vlorës u shua pak ditë më parë, duke lënë pas lot dhe dëshpërim tek miqtë...

Sandër Prosi, një yll që vetëm lind/ “Exclusive” sjell jetën dhe karrierën e artistit...

    Sandër Prosi është një nga xhevairët e gjerdanit të artistëve të cilët krijuan teatrin shqiptar, kinematografinë shqiptare dhe ndërtuan dhe shkollën e aktrimit shqiptar. “Exclusive”...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

12,304FansaPëlqeje
596AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT