Rikard Ljarja,ylli i pashuar i kinematografisë shqiptare! Nga Abaz Hoxha,historian i kinemasë Albert Xholi,regjisor...

Në një intervistë të gjatë të bërë ne Arkivin Shteteror të Filmit nga Dixhitalb dhe të vendosur ne YouTube, me titullin “Perballë, Rikard...

Regjizori i madh Pëllumb Kulla nga SHBA: Pak respekt për fjalët e zemëruara!

Sot, në një të djelë të këtij vendi, u konsumua një ngjarje e madhe. Ajo prodhoi tërë larminë e ndjesive njerëzore, që nga trishtimi...

U shemb historia 80 vjeçare e Artit Skenik Shqiptar. Nga Zef Bushati

U shemb historia 80 vjeçare e Artit Skenik Shqiptar. Brezat qe do vine nuk do kene mundesi te njihen me historine se ku lindi,...

Historiku i përmbledhur i Teatrit Kombëtar nga Aurel Plasari

Mjafton që, si një heqje nervi, t’ia shkulësh një shoqërie kujtesën historike që ta kthesh atë në barbare. “Mjerë ai popull që e ka...

ANDON QESARI, GENC FUGA, AGIM BAJKO, ENI JANI…/ Ja EMRAT E TJERË që i...

Regjisori i Teatrit Kombetar, Andon Qesari, aktori Genc Fuga, aktorja Eni Jani, Agim Bajko, Adelina Muca, Blerina Kokona janë emrat e rinj që i...

Kur Enveri përkulej para talentit të Robert Ndrenikës dhe Mirush Kabashit

Dashnor Kaloçi – Dokumenti që po publikojmë në këtë shkrim është një procesverbal i një mbledhje të sekretariatit të Komitetit Qendror të PPSH-së të...

PRO TEATRIT TË RI/ Edhe Piro Milkani, Ruzhdi Pulaha, Alfred Trebicka… i bashkohen peticionit....

Të tjera personalitete të fushës së artit i janë bashkuar kolegëve të tyre, duke firmosur peticionin për ngritjen e Teatrit të Ri Kombëtar dhe...

Roland Trebicka: “Dua të largohem me dinjitet nga skena. E kam mësuar nga më...

“Dua të largohem me dinjitet nga skena. E kam mësuar nga më të vjetrit e këtij teatri se skena është e shenjtë. Dhe është...

“Burrin e kam shef policie, mezi e binda të qëndronte në shtëpi”, ‘Mimoza llastica’...

Aktorja Zhaklina Dhimojani e cila njihet për rolin e saj si Mimoza Llastica ka treguar jetën në karantinë në Zvicër. E izoluar bashkë me...

Aktori Shpëtim Shëmili/Shmili (1941-1994)

JETA ARTISTIKE E “ARTISTIT TË MERITUAR” ELBASANAS, SHPËTIM SHËMILI. LINDI MË DATË 15 MAJ 1941 DHE VDIQ MË DATË 17 SHTATOR 1994. Shpëtim Qazim Shëmili...

Follow us

50,000FansLike
20,000SubscribersSubscribe

TE FUNDIT NGA TV BERATI DHE QARKU BERAT