1.9 C
Berat
Saturday, January 19, 2019

Hani lëvoret e frutave, flasin ekspertët!

Sipas ekspertëve, duket se ngrënia e lëkurave të frutave dhe perimeve mund të ndihmojë në përmirësimin e gjendjes suaj, të bëjë që ju të...

Përse trembeni në gjumë, kjo është arsyeja!

Apo, a ju ka ndodhur ndonjëherë që vrullshëm të trembeni derisa përpiqeni të flini gjumë? Trembja e vrullshme dhe e befasishme derisa flemë gjumë të...

Kur dhimbjet e kokës janë shqetësuese ?

Dhimbjet e kokës mund të jenë shumë të zakonshme dhe jo shqetësuese, por ka raste kur ato janë serioze dhe tregojnë për sëmundje të...

Mbi 20% e përdorimit të antibiotikëve është i panevojshëm

Vetëm tetë për qind e recetave të antibiotikëve në vitin 2016 ishin të justifikuara në mënyrë të qartë, sipas një studimi të ri të...

Porosi nga mjekët: Këto ushqime konsumoni në mëngjes!

Një mëngjes ushqimor i balancuar mirë, mund t’iu japë energji,  mund të ju bëjë të jeni më në formë dhe jua largon oreksin gjatë...

Këto ushqime rrisin performancën e trurit tuaj

Ka  disa ushqime që në mënyrë efektive mund të rrisin performancën e trupit. Ne ju sjellim një listë prej këtyre ushqimeve. Spinaqi Spinaqi është i pasur...

Probleme me gjumin? Ndryshimi në frymëmarrjen tuaj do t’iu bëjë të flini brenda sekondave

Frymëmarrja është refleks – një veprim automatik, jetësor që na mban gjallë. Por truku i thjeshtë i ndryshimit të frymëmarrjes mund të ndihmojë në...

Ankoheni çdo ditë, ja si e pëson shëndeti juaj

Truri është muskul i mahnitshëm. Jo vetëm se u jep fuqi trupave tonë fizik tërë kohën, si p.sh. u tregon mushkërive kur të marrin...

Ja çfarë i ndodh mëlçisë tuaj nëse pini dy kafe në ditë

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë rrufit të dytin. Kafeja është një nga pijet...

Këta përbërës ushqimor nuk mund t’i përzini bashkë në asnjë mënyrë

Mund të befasoheni kur të mësoni që ka kombinime të ushqimeve që duhet t’i shmangni. Kombinimi i ushqimeve të caktuara mund të ketë ndikim negativ...

Zbulohet bima e cila shëron të gjitha llojet e tumoreve

Blushwood (Hylandia dockrillii), e cila në shqip do të mund të përkthehej si druri i kuqërremtë, është një bimë me veti të jashtëzakonshme shëruese,...

Ja cilat janë dobitë e konsumimit të ujit

Ndikimi i ujit në shëndetin e njeriut është tejet pozitiv sepse mundëson qarkullimin e duhur të vlerave ushqyese në trup. U sjellim disa nga rolet...

Vitaminat që veprojnë si antibiotikë

Kur përballemi me sëmundje të ndryshme të shkaktuara nga bakteret, antibiotikët janë të parët që na rekomandohen nga mjeku. Përdorimi i antibiotikëve nisi në vitin...

Ja çfarë i ndodh organizmit nëse bëni një orë gjumë më tepër

Kur vjen koha për t’u zgjuar, njeriut i duket sikur edhe pesë minuta shtesë në shtrat kanë rëndësi. Në disa raste, këto pesë minuta...

Çfarë dobish ka për organizmin lëkura e limonit

Nëse e keni hedhur lëkurën e limonit deri më tani, ju bashkë me të keni hedhur pesë deri në dhjetë herë më shumë vitamina...

Këto janë 6 shkaqet kryesore të djersitjes së duarve

Gjithkush djerset kur ka temperatura të ngrohta jashtë, por njerëzit që kanë hiperhidrozë përjetojnë djersitje të tepruar deri në atë pikë që duart e...

Njihuni me pasojat nga vetmia

Sipas një rishikimi të ri të 218 studimeve që kanë parë efektet e vetmisë dhe izolimit social, ata që s’kanë lidhje shoqërore, kanë 50...

Metoda për të kaluar më lehtë krizën e migrenës

Ndonëse nuk është një sëmundje e rrezikshme, migrena shkakton shumë dhimbje te njerëzit që prek. Migrena shkakton pamje të dobët, marramendje dhe ndjeshmëri më të...

Qytetarët e Kosovës nuk shkojnë tek mjeku pa u sëmurë

Oda e Mjekëve të Kosovës në bashkëpunim me KOMS kanë realizuar një sondazh të titulluar “Kujdesi dhe qasja e mjekut ndaj pacientit”. Ky sondazh...

Trangujt ndihmojnë për një organizëm më të shëndetshëm

Edhe pse zakonisht mendohet se janë perime, trangujt në të vërtetë janë fruta. Trangujt janë të pasur me lëndë ushqyese të dobishme për organizimin tuaj. Antioksidantët...

Konsumoni hurma, janë të mira për kockat

Hurmat janë frutat e shijshëm që shumica e njerëzve i kanë të preferuara. Përveç shijes së mirë, hurmat kanë edhe shumë përfitime shëndetësore, njofton Klan...

Receta më e mirë për ilaç kundër kollës: Pesë arsye që patjetër duhet t’i...

Fletët e dafinës janë mëlmesa e pashmangshme e çdo gjelle dhe ka forcë të pabesueshme shëruese e cila do t’ju shpëtojë nga ftohja e...

Studimet e reja thonë se shalqiri parandalon astmën

Hulumtimi i ri interesant po tregon se ekziston një lidhje mes vitaminës C dhe astmës. Hulumtimet aktuale tregojnë se mungesa e vitaminës C rrit mundësinë...

Hithra, mbretëresha e bimëve kuruese

Hithra, një ndër bimët medicinale që është përdorur ndër shekuj, vazhdon edhe sot të njihet për vetitë e saj kuruese. Ndonëse shumë mund ta konsiderojnë...

Me këtë dietë dobësohuni 5 kg për 2 javë

Gratë që duan të bien në  peshë, para së gjithash, duhet të njohin trupin e tyre dhe të përcaktojnë një listë diete. Në vend...

Anulohen mbi 1 mijë operacione shkaku i grevës së kirurgëve

Nga data 17 dhjetor 2018 kolegjiumet profesionale të kirurgëve të QKUK-së kanë hyrë në grevë për shkak të neglizhencës së premtimeve të dhëna. Mbi...

Ky është ushqime i cili ka efekt më shumë sesa shurupi

Profesor Alyn Morice, kreu i studimeve kardiovaskulare dhe të frymëmarrjes në Universitetin e Hull, si dhe themelues i Shoqatës Ndërkombëtare për Studimin e Kollës,...

Kjo është pija që ju shkakton sulm në zemër

Për tri vite, menaxheri i ndërtimit nga Brighton nuk u shqetësua nga kjo. Por një ditë, pasi konsumoi dy kanaçe pije energjetike rresht, pati...

Kujdes nga alergjia e vezës, Ja cilat janë shenjat

Shenjat e alergjisë nga veza ose produkte që përmbajnë vezë zakonisht shfaqen mbas disa minutash deri në dy orë mbas konsumimit. Këto janë shenjat: Reaksione të...

Specialisti i njohur në këto data do të jetë në Kosovë

Një nga specialistët më të njohur të Mjeksisë Fetale dhe Klinikës Gjenietike, Dr.M.Sc Loqnnis Koutras do të qendroj në Spitalin Amerikan në Prishtinë me...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

10,000FansaPëlqeje
301AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT