Vala e të nxehtit afrikan, mjekja Marina Gjana: Kemi pacientë me problematika akute, çfarë...

Në një raport të veçantë, Organizata Botërore Meteorologjike e OKB-së i cilësoi 12 muaj e fundit si periudhën më të ngrohtë që nga fillimi...

Çfarë duhet të kenë kujdes gjatë ditëve të nxehta të verës personat me diabet

Nga dr. Marjeta Kërmaj, Mjeke Endokrinologe në QSUT Personat me sëmundje kronike, përfshirë këtu diabetin e sheqerit, si dhe personat që mjekohen për hipertension arterial...

Osteoporoza, këshilla për verë të sigurt

Brishtësia e kockave, pasojë e osteoporozës në formën e saj më të rëndë, është një patologji që prek 30% të femrave që kalojnë në...

Lupus, çfarë duhet të dini

Lupus është një sëmundje kronike inflamatore në të cilën vetë sistemi imunitar i trupit sulmon organet dhe indet. Inflamacioni i shkaktuar nga lupusi mund...

Koriandra, barishtja me vlera medikamentesh

Koriandër ose cilantro, është një burim i mirë i fibrave, manganit, hekurit dhe magnezit. Përveç kësaj, gjethet e koriandrës janë të pasura në vitaminë...

Shenjat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës B12

Mpirje ​A ndjeni duart apo këmbët sikur janë mbi “gjilpëra”? Mungesa e B12 mund të dëmtojë mbrojtjen që mbulon nervat tuaja. Sëmundjet si celiac, Crohn...