11.5 C
Berat
Friday, February 22, 2019

Përgjakja e Kuvendit Maqedonas, arrestohen tre ish-pushtetarë të epokës “Gruevski”

Ish-kreu i Kuvendit të Maqedonisë Veriore, Trajko Veljanovski, si dhe ish-ministri i Punës dhe Politikës Sociale, Spiro Ristovski së bashku me...

Vrasja e ish-kryeprokurorit, Egjipti ekzekuton nëntë të akuzuar nga “Vëllazëria Muslimane”

Zyrtarët e sigurisë egjiptiane njoftuan sot se nëntë anëtarë të të tjerë të “Vëllezërisë Muslimane” u ekzekutuan pasi u akuzuan për...

Lavrov: Perëndimi po merr pandershmërisht Ballkanin në NATO

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Perëndimi në mënyrë të vrazhdë po nxit vendet e Ballkanit për t’u bërë...

Udhëheqësi i protestave në Nikaragua, dënim me 216 vjet burg

Medardo Mairena, kreu i protestave të vitit të kaluar të fermerëve në Nikaragua kundër presidentit Daniel Ortega, u dënua me 216...

Trump “skërmit dhëmbët”: ditë të numëruara për komunizmin në Venezuelë, Kubë dhe Nikaragua

Presidenti Donald Trump paralajmëroi të hënën komandantët ushtarakë të Venezuelës që të mos rrezikojnë jetën apo të ardhmen e tyre duke...

Maduro “fërkon duart”: po vijnë 300 ton ndihma nga Rusia

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro njoftoi mbërritjen e 300 ton ndihmave humanitare nga Rusia, përsëri duke theksuar kundërshtimin për hyrjen në...

Djalli – pedofili: Peshkopët nga e gjithë bota, për “vetkamzhikim” në Vatikan

Papa Françesku pritet të mbledhë këtë javë së bashku peshkopë nga e gjithë bota në një konferencë të shumëpritur në kuadër të...

Përpjekja e dytë: Bernie Sanders 77 vjeç, edhe njëherë kandidat për President

  Senatori amerikan Bernie Sanders njoftoi se do njoftojë me anë të një videoje kandidimin për zgjedhjet e ardhshme presidenciale në 2020. Data e transmetimit të...

Uashingtoni hap Qendër Mjekësore Ushtarake në Abu Dhabi: për çdo ushtar “arabo-amerikan” në Lindjen...

Shtetet e Bashkuara njoftuan se do të ndërtojnë në Abu Dhabi një qendër të madhe mjekësore të financuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe, e...

Media serbe: kërkesa e Trump për Vuçiç që të njihet Kosova, një pabesi!

Serbia nuk do të pranojë propozimin e presidentit amerikan Donald Trump për të njohur shtetin e Kosovës, por Beogradi refuzon edhe...

Rinis gara e armëve, Moska: gati një “surprizë” për Amerikën

  Rusia ka filluar punën për kërkimin dhe zhvillimin e raketave me rreze të mesme, tha zëvendës ministri i jashtëm rus Sergei Ryabkov. “Rusia ka filluar...

As në varr i qetë: Karl Marksi përdhoset sërish

  Monumenti i Karl Marks në një varrezë në veri të Londrës, atje pra ku është varrosur babai i komunizmit, u përdhos sërish, për herë...

QËNDRIMET/ Diplomacia berlineze: Interesat e BE-së dhe SHBA-së, jo gjithnjë të njëjta

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas tha se interesat e shteteve anëtare të BE-së nuk përputhen gjithmonë me interesat e Shteteve të...

Venezuelë: kundër Maduros edhe me koncert bamirësie

Miliarderi britanik Richard Branson planifikon të organizojë një koncert bamirësie në Kolumbi për të ngritur vetëdijen globale për krizën venezueliane si...

Protestë katalanase në Barcelonë: Vetëvendosja nuk është krim!

Rreth 200,000 njerëz, sipas vlerësimeve të policisë, morën pjesë të shtunën në Barcelonë në një protestë kundër gjyqit të 12 zyrtarëve...

BE ka mbyllur vitin 2018 me shkallën e papunësisë prej 6,6 për qind

Bashkimi Evropian (BE) ka mbyllur vitin 2018 me një shkallë të papunësisë prej 6,6 për qind, tha të enjten zyra e BE-së për statistika. Krahasuar...

Maduro: SHBA përpiqet të konfiskojë naftën tonë sikur në Libi e Irak

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, ka deklaruar se, “Ne jemi vendi me rezervat më të mëdha të naftës në botë. SHBA po përpiqet të...

Egjipti kritikohet për shkeljen e të drejtave të njeriut

Ish-zëvendës presidenti i Egjiptit, Muhammed el-Baradey, ka reaguar ndaj shkeljeve të të drejtave të njeriut në vendin e tij. Në një postim në Twitter, Baradey...

Rreth 5 mijë venezuelas largohen çdo ditë nga vendi i tyre

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) raporton se rreth 5 000 persona largohen çdo ditë nga Venezuela. Joung-ah Ghedini-Williams, një zëdhënës i UNHCR-së...

Ministri kroat Bozhinoviç lavdëron Turqinë për kujdesin ndaj refugjatëve

Ministri i Brendshëm kroat, Davor Bozhinoviç, i cili po qëndron për një vizitë në Turqi, ka falënderuar zyrtarët turq dhe lavdëroi vendin për të...

Këto janë dy vendet më të sigurta në botë

Islanda është vendi më i sigurt në botë, ndërsa Filipinet janë në fund të listës së vendeve më të sigurta në botë, zbuloi një...

Ndotja e madhe e ajrit shkakton mbylljen e 400 shkollave

Sasi të mëdha Smogu  toksik në Bangkok ka detyruar më shumë se 400 shkolla të mbyllen për pjesën tjetër të javës, për të mbrojtur...

Djersa dhe lotët e Brexit

Shkruan: Chris Patten Kohët e fundit pashë në Londër një vepër amerikane të titulluar “Sweat”, e shkruar nga dramaturgia Litzer Nottage, fituese e çmimit Pulitzer....

Al-Jazeera: Dorëzohet Maduro, pranon të takohet me opozitën të cilën e mbështet SHBA-ja!

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro ka shprehur gatishmërinë e tij për të filluar negociatat me opozitën të cilën e mbështetë SHBA-ja. Në të njëjtën...

Bolton do ta bëjë ‘terbije’ edhe Edi Ramën, pas Haradinajt, sot i telefonon kryeministrit...

Siç kemi raportuar pak më pare në lidhje me telefonatën që do ta zhvillojë sot John Bolton me kryeministritin e Kosovës, Këshilltari i Trump...

Vjen reagimi nga SHBA: Këshilltari i Trump qorton Ramush Haradinajn

John Bolton, Këshilltar Nacional për Siguri i Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, do ta qortojë sot kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. Kushtëzimet publike që kryeministri...

Liderit të opozitës Guaido, i bllokohen llogaritë bankare dhe i ndalohet dalja nga Venezuela

Gjykata supreme në Venezuelë ka urdhëruar ndalimin e daljes nga vendi të liderit të opozitës Juan Guaido, si edhe ka ngrirë llogaritë e tij...

Hapësira ajrore dhe politika e BE-së, në agjendën zvicerane-austriake

Ministri i Jashtëm i Zvicrës, Ignazio Cassis dhe homologia e tij austriake, Karin Kneissl, kanë diskutuar politikën e BE-së, sigurinë e hapësirës ajrore dhe...

‘Takohen diplomatët e pesë fuqive bërthamore të botës’

Shtetet e Bashkuara kanë bërë thirrje për më shumë transparencë nga Rusia dhe Kina lidhur me programet e tyre bërthamore, pasi diplomatët nga pesë...

Korea e Veriut nuk ka hequr dorë nga armët bërthamore

Korea e Veriut nuk ka gjasa të heqë dorë plotësisht nga armët e saj bërthamore, thotë një raport i inteligjencës amerikane, pavarësisht shpresave të...

NA NDIQNI NE RRJETET SOCIALE

10,341FansaPëlqeje
330AbonentëAbonohu

TE FUNDIT NGA QARKU BERAT