OKB pendohet për kufizimin e lirisë në Rusi dhe Kinë

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut ka kritikuar kufizimet e lirive në Rusi dhe Kinë, por vlerësoi...

Rasti “Khashoggi”: SHBA heq vizat për 76 sauditë

Shtetet e Bashkuara njoftuan të premten se po vendosin kufizime të vizave për 76 sauditë të akuzuar për “kërcënim ndaj disidentëve jashtë...

Saga e vaksinave, OBSH: Kështu vendet e pasura po kërcënojnë COVAX

Vendet që përpiqen të sigurojnë dozat e tyre të vaksinës po kontraktojnë me kompani të barnave që rrezikojnë furnizimin e programit global...

Nga Mohamed ELBARADEI: Bota Arabe, a është koha për një fillim të ri?

Në botën e sotme arabe, ekziston një tendencë tinëzare për të shtypur njerëzit në një identitet një-dimensional, qoftë fe, sekt, etni apo kombësi....

“Monstra” përndez Shkupin “pas xhumaje”: shqiptarët e zemëruar përplasen me policinë

Shkupi u përndez nga protestat shqiptare “pas xhumaje” për rastin “Monstra”, proces i cili dënoi një grup shqiptarësh për pesë vrasje pranë Liqenit...

Raporti i amerikan: Ky qe roli i Bin Salman në “heqjen qafe” të Khashoggi

Jamal Khashoggi u vra nga një ekip saudit i vrasësve, i cili vepronte nën komandën e Princit të Kurorës Mohammed bin Salman (MBS),...

Sulmi “Biden” mbi Iranin në Siri, reagime kundër dhe pro

Urdhri i Presidentit të SHBA Joe Biden për të kryer një sulm ajror në Sirinë lindore ka tërhequr kritika në Lindjen e Mesme. Ushtria...

Greqia i “qahet” BE-së: Si ta frenojmë Turqinë

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias bëri thirrje për një politikë më të rreptë të Bashkimit Evropian ndaj Turqisë, duke thënë se frika...

ARSYETIMI/ Haga: Pse paraburgimi i Gucatit dhe Haradinajt u zgjat për dy muaj

Gjykata e Hagës ka zgjatur paraburgimin për dy muaj të tjerë për udhëheqësit e Shoqatës së Luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ish-UÇK,...

AMBICIA/ Testimi i armëve dhe mesazhet drejt Athinës: ç’është “Mavi Vatan” i Turqisë?

Turqia filloi stërvitjet e saj ushtarake detare të quajtura “Mavi Vatan 2021” (Atdheu i Kaltër 2021) në Detet Mesdhe dhe Egje të enjten,...

TE FUNDIT NGA TV BERATI DHE QARKU BERAT