Të drejtat dhe detyrat e fëmijëve!

Këto ditë kemi folur për të drejtat e fëmijëve meqë jemi në përvjetorin e 30 të ratifikimit të Konventës ndërkombëtare të të Drejtave të...

Evropa duhet t’u dalë zot njerëzve të tyre nga radhët e ISIS-it!

Operacioni antiterrorist i Turqisë kundër terroristëve të PKK/YPG-së në veri të Sirisë ka shkaktuar dhe zhvendosur shumë dinamika në rajon. Kuptohet, e para prej...

Qasja utopike e bashkimit kombëtar!

“Familjet e lumtura janë të gjitha njësoj; përderisa çdo familje e palumtur është e palumtur në mënyrën e vet” – Lev Tolstoy. M’u duk epike...

Stop shpifjeve tendencioze dhe të ulëta ndaj hoxhës Elvis Naçi!

“Dora lart (që jep) është më e mire se dora poshte (që merr)” (Muhamedi A.S.). Shkruan: Dritan Nela Eshtë për tu habitur se sa shumë...

60 vjet Darwinizëm: Kur shkenca ndryhet nga një dogmë filozofike!

Shkruan: Dr. Arbër Vokrri Vendikim me çdo kusht, qoftë edhe me mashtrim A ju kujtohen figurat nga librat shkollorë ku na thuhej se embrionet e llojeve...

Kosova po zhbëhet, Shqipëria shteti më i dështuar në Evropë!

Është më mirë të udhëtohet me shpresë sesa të arrihet në destinacion, thonë në Japoni. Shkruan: Nezir Kraki Ne si duket as shpresën as destinacionin s’i...

Albin Kurti i vendosur të shkundë marrëdhëniet me Shqipërinë!

Ardhja në pushtet e Albin Kurtit të Kosovës do të vërë në provë marrëdhënien me Shqipërinë fqinje, ku ai dhe Edi Rama nuk kanë...

Frikë e mosbesim!

Bashkëpunimi rajonal mund të ketë sukses vetëm atëherë kur Serbia ta pranojë se është ajo që mban peng shtetin e Bosnjës, që pengon funksionalizimin...

Në arenën e luftës për të vendosur paqen!

Sa me tepër që kalonte koha dhe mosdhënia fund e luftës civile në Siri, aq më tepër iu hap rruga organizatave të ndryshme terroriste...

Liga Arabe; grumbull liderësh me gënjeshtra e narracione të gabuara të pa fund!

TAREK CHERKAOUI (Autori i shkrimit është menaxher në Qendrën Kërkimore të “TRT World” dhe autor i “Mediat e lajmeve në luftë: Përplasja e Rrjeteve Perëndimore...

Follow us

50,000FansLike
20,000SubscribersSubscribe

TE FUNDIT NGA TV BERATI DHE QARKU BERAT