Home Blog Page 2

LAJM I FUNDIT/ Riatdhesimi i 19 shqiptarëve nga kampet e vdekjes në Siri, Rama nuk humbet kohë si gjithmonë, shkon vetë i pari në Liban

0

Live ne Facebook:

Beirut, Liban – Për operacionin e shpëtimit nga kampi i ferrit në Al Hol dhe kthimit të fëmijëve e grave të tjera në Atdhe🇦🇱

5 gra dhe 14 fëmijë shqiptarë nga kampet e vdekjes në Siri, nesër në Shqipëri, falë një operacioni të gjatë e të ndërlikuar inteligjence në terren dhe ndihmës së paçmueshme të gjeneralit Abass Ibrahim

/faxweb

Gratë e fëmijët e mbetur në kampet e Sirisë bëhen gati për t’u rikthyer në Shqipëri

0

 

 

Familjet e mbetura shqiptare në kampin sirian do të kthehen së shpejti në Shqipëri. Lajmin e ka konfirmuar një gazetar i NBC, i cili ka përcjellë dhe një foto të 5 grave e tre fëmijëve nga kampi Roj, teksa shkruan:

“Departamenti i Jashtëm në Administratën Autonome njoftoi se ata do i dorëzojnë disa familje të ISIS qeverisë shqiptare. Fotografia e disa grave dhe fëmijëve shqiptarë në kampin Roj”, shkruan gazetari

Ndërkohë në median shqiptare raportohet se në atdhe do të kthehen si pjesë e një operacioni të tretë, 15 fëmijë e 5 gra, të cilët kanë qëndruar nëpër kampet e Sirisë (Roj e Al Hol). Fëmijët dhe gratë do të udhëtojnë drejt Damaskut, e më tutje do t’i drejtohen Shqipërisë.

Autoritetet shqiptare ende nuk kanë bërë një deklaratë publike mbi rastin, për të shpjeguar sesa gra e fëmijë po tërhiqen dhe nga cilat kampe.

Kujtojmë se operacioni i fundit për tërheqjen e grave e fëmijëve shqiptarë të mbetur në Siri, u bë më tetor të vitit të kaluar. Operacioni ishte pasues i një ndërhyrje të parë, nga e cila u shpëtua i mituri Alvin Berisha.

A do ta përjashtojë PD Berishën nga Parlamenti i ri?

0

Nga Ani Ruci /DW

SHBA kërkon qartë që ish-kryeministri dhe ish-presidenti, Sali Berisha të mos jetë pjesë e deputetëve të PD në parlamentin e ri që fillon punimet në shtator në Shqipëri.

Partia Demokratike, (PD) më e madhja në opozitë në Shqipëri dhe kryetari i saj, Basha ndodhen para marrjes ose jo të një vendimi të rëndësishëm për të ardhmen e tyre: të përjashtojnë apo ta mbajnë liderin e tyre historik Berisha në grupin e tyre të ri parlamentar? Analistë të pavarur të Tiranës në opinione të mëparshme të dhëna për DW janë shprehur, se “fati politik i PD është ndarja e Bashës nga Berisha”.

Tanimë nga SHBA kërkohet qartë që lideri historik i PD, ish-kryeministri dhe ish-presidenti, Sali Berisha, të mos jetë pjesë e deputetëve të PD në parlamentin e ri. Kërkesa vjen pas vendimit të Departamentit Amerikan të Shtetit, (DASH) për shpalljen e Berishës “person i padëshiruar”, të cilit për shkak të “akteve korruptive që cënojnë demokracinë në Shqipëri” i ndalohet hyrja në territorin e SHBA.

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, i bëri presion PD të premten, (30.07) të përjashtojë ish-kryetarin e saj, Sali Berishën, nga deputetët e grupit të ri  parlamentar, të dalë nga Zgjedhjet Parlamentare 2021.

Në një deklaratë për gazetarët, të dhënë në selinë e PD, pas takimit me kryetarin e saj Lulzim Basha, ambasadorja amerikane Yuri Kim, theksoi të premten “përgjegjësinë e kryetarëve të partive për të siguruar që kur të futen në parlament të shoqërohen nga anëtarë që meritojnë të përfaqësojnë Shqipërinë”.

Edhe pse ambasadorja amerikane nuk përmendi emrin e Berishës në deklaratën e saj për gazetarët nga selia e PD pas takimit me Bashën, nuk kishte asnjë ekuivok, që e kishte fjalën për Berishën, në kontekstin e cilësimit të tij nga DASH, “person i padëshiruar, që ka kryer” akte korruptive që cënojnë demokracinë në Shqipëri.”

Në urdhërin ekzekutiv të Presidentit amerikan, Joe Biden, në fillim qershorin e këtij viti, për pezullimin e hyrjes në SHBA dhe bllokimin e pasurive të personave që destabilizojnë Ballkanin Perëndimor, korrupsioni u konsiderua ”cënim i sigurisë kombëtare të SHBA ndaj miqve dhe aleatëve të saj, përfshirë edhe Shqipërinë.”

Vetë Sali Berisha, i rizgjedhur deputet i PD, në Zgjedhjet Parlamentare 2021, ka deklaruar pas vendimit të DASH ndaj tij se “pret me padurim të jetë në Parlamentin e ri.”

Kim: Ironi historike, tragjedi për Shqipërinë

Nëse kjo ndodh ambasadorja amerikane Yuri Kim parashikon të jetë “ironi historike, tragjedi për Shqipërinë”. “Nëse PD “do të hante bar” për hir të interesave të një njeriu,” sqaroi ajo më tej në deklaratën për gazetarët.

Berisha, që i ka quajtur “pa baza” vendimin e DASH ndaj tij dheka ngritur padi në Gjykatën Korrektuese në Paris kundër DASH “për shpifje publike”, përsëriti të premten, (30.07) se “është deputet që do të ulet krenarisht në vendin e tij në Parlament me një motivim më të madh se asnjëherë tjetër. Asnjë shpifje, trillim apo sajim nuk mund të pengojë kurrë Sali Berishën të përmbushë misionin që i kanë besuar zgjedhësit shqiptarë,” theksoi ai në një njoftim për shtyp.

PD:  Drejt të ardhmes apo e ngulur tek e shkuara?

Kryetari i PD, Lulzim Basha, që fitoi mandatin e tretë për të drejtuar PD në zgjedhjet e 13 qershorit të këtij viti, pas tre humbjesh radhazi të zgjedhjeve, nuk ka dhënë deri  më tani asnjë sinjal në drejtimin që kërkojnë SHBA. Ai ka bërë thirrje për “transparence faktesh nga DASH” dhe e ka cilësuar Berishën, pas shpalljes së vendimit nga DASH ”udhëheqësin shqiptar që ka dhënë kontributin më të ꞔmuar për zhvillimin e vendit dhe forcimin e demokracisë,” cilësime që bien ndesh me vendimin e sipërpërmendur, ku arsyet e ndalimit të hyrjes në SHBA përcaktohen nga “akte korruptivë që cënojnë demokracinë në Shqipëri.”

Qëndrimi i deritanishëm i Bashës ndaj Berishës është i qartë edhe pse kreu i PD ka shmangur deklarime publike lidhur me këtë ꞔështje edhe pas rizgjedhjes së tij kryetar. Por tani atij i duhet ta zgjidhë atë brenda disa javëve, para 12 shtatorit kur fillon punën Parlamenti i ri.

“Shpresoj që të gjithë të mund të pushojnë mirë gjatë gushtit, por edhe që të kthehen të freskët dhe të ripërtërirë në vendosmërinë e tyre për të zgjedhur të ardhmen kundrejt të shkuarës,” theksoi ambasadorja amerikane Yuri Kim, në deklaratën  e saj për mediat.

Qëndrimi i deritanishëm i Bashës ndaj vendimit të DASH parathotë vështirësi për të marrë vendimin e imponuar qartësisht nga SHBA, kundër “babait politik”, si shihet raporti Basha-Berisha, që nga 2013, kur ky i fundit dha dorëheqjen nga kryesimi 23 vjeꞔar i PD pas humbjes së Zgjedhjeve Parlamentare dhe pasardhës u zgjodh Lulzim Basha.

Pas presionit të fuqishëm të SHBA pritet që forumet e PD të marrin vendim për zhvillimin sa më parë të votimit nga anëtarësia pro ose kundër hyrjes të Berishës në Parlamentin e ri. Fatbardh Kadilli, anëtar i  Kryesisë së PD, që konkurroi në garën për kryetar të 13 qershorit të këtij viti, deklaroi në median sociale se ka bërë thirrje që “demokratët të shohin nga e ardhmja, të ndahen nga ꞔdo trashëgimi që na korrupton, që na mban peng, sado emocione të na lidhin me atë.”/DW/

Zjarret e shumta kanë ‘mbirë’ në Turqinë Jugore, rritet bilanci i viktimave, flakët përpijnë dy zjarrfikës 

0

Është thelluar bilanci i viktimave nga zjarret në Tuqi. Ministri i Bujqësisë dhe Pylltarisë, Bekir Pakdemirli bën me dije se dy punonjës zjarrfikës kanë humbur jetën pak momente më parë në përpjekje për të shuar flakët duke e çuar në 6 numrin e viktimave.

“Ne martirizuam dy vëllezërit tanë heroikë që ndërhynë në zjarrin në Antalia. Dhimbja jonë është e madhe. Qoftë vendi i tyre parajsë. U uroj durim familjeve dhe të dashurve të tyre. Tona ngushëllime “- shkruan ministri në Twitter

Kujtojmë së 4 persona të tjetë mes tyre edhe një çift i martuar humbën jetën nga zjarret që prej ditësh kanë përfshirë Turqinë Jugore.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb

Riatdhesimi i shqiptarëve nga Siria, flet gazetari i NBC News: Jam shumë i lumtur që disa fëmijë kthehen në shtëpitë e tyre, ndoshta qeveria juaj ndihmoi

0

Rreth orës 18:00 të pasdites së sotme do të ketë një deklaratë për mediat nga përfaqësuesit që kanë marrë pjesë në operacionin për riatdhesimin e shqiptarëve nga kampet e Sirisë.

Në këtë konferencë pritet të zbulohen emrat e grave dhe fëmijëve shqiptar që është arritur të nxirren nga kampi, për ecurinë e operacionit dhe kohën kur pritet të mbërrijnë në Shqipëri.

Në një komunikim për gazetarin shqiptar, Taulant Koplikaj, gazetari i NBC News që publikoi i pari lajmin, thotë se është shumë i lumtur që disa fëmijë do të kthehen në vendin  tuaj me asistimin edhe të qeverisë shqiptare.

“Jam shumë i lumtur  që disa fëmijë u kthyen në shtetin tuaj, ndoshta qeveria juaj ndihmoi për riatdhesimin e tyre. Gjithsesi është lajm i mirë që fëmijët do rikthehen pranë familjeve të tyre, duke marrë parasysh kushtet ku jetonin në kamp.”

(FOTOT) Familjet shqiptare në kampin e ISIS po i dorëzohen autoriteteve shqiptare, mes tyre gra e fëmijë

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb

A do ta përjashtojë PD Berishën nga Parlamenti i ri?

0

SHBA kërkon qartë që ish-kryeministri dhe ish-presidenti, Sali Berisha të mos jetë pjesë e deputetëve të PD në parlamentin e ri që fillon punimet në shtator në Shqipëri.

Partia Demokratike, (PD) më e madhja në opozitë në Shqipëri dhe kryetari i saj, Basha ndodhen para marrjes ose jo të një vendimi të rëndësishëm për të ardhmen e tyre: të përjashtojnë apo ta mbajnë liderin e tyre historik Berisha në grupin e tyre të ri parlamentar? Analistë të pavarur të Tiranës në opinione të mëparshme të dhëna për DW janë shprehur, se “fati politik i PD është ndarja e Bashës nga Berisha”.

Tanimë nga SHBA kërkohet qartë që lideri historik i PD, ish-kryeministri dhe ish-presidenti, Sali Berisha, të mos jetë pjesë e deputetëve të PD në parlamentin e ri. Kërkesa vjen pas vendimit të Departamentit Amerikan të Shtetit, (DASH) për shpalljen e Berishës “person i padëshiruar”, të cilit për shkak të “akteve korruptive që cënojnë demokracinë në Shqipëri” i ndalohet hyrja në territorin e SHBA.

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, i bëri presion PD të premten, (30.07) të përjashtojë ish-kryetarin e saj, Sali Berishën, nga deputetët e grupit të ri parlamentar, të dalë nga Zgjedhjet Parlamentare 2021.

Në një deklaratë për gazetarët, të dhënë në selinë e PD, pas takimit me kryetarin e saj Lulzim Basha, ambasadorja amerikane Yuri Kim, theksoi të premten “përgjegjësinë e kryetarëve të partive për të siguruar që kur të futen në parlament të shoqërohen nga anëtarë që meritojnë të përfaqësojnë Shqipërinë”.

Edhe pse ambasadorja amerikane nuk përmendi emrin e Berishës në deklaratën e saj për gazetarët nga selia e PD pas takimit me Bashën, nuk kishte asnjë ekuivok, që e kishte fjalën për Berishën, në kontekstin e cilësimit të tij nga DASH, “person i padëshiruar, që ka kryer” akte korruptive që cënojnë demokracinë në Shqipëri.”

Në urdhërin ekzekutiv të Presidentit amerikan, Joe Biden, në fillim qershorin e këtij viti, për pezullimin e hyrjes në SHBA dhe bllokimin e pasurive të personave që destabilizojnë Ballkanin Perëndimor, korrupsioni u konsiderua ”cënim i sigurisë kombëtare të SHBA ndaj miqve dhe aleatëve të saj, përfshirë edhe Shqipërinë.”

Vetë Sali Berisha, i rizgjedhur deputet i PD, në Zgjedhjet Parlamentare 2021, ka deklaruar pas vendimit të DASH ndaj tij se “pret me padurim të jetë në Parlamentin e ri.”

Kim: Ironi historike, tragjedi për Shqipërinë

Nëse kjo ndodh ambasadorja amerikane Yuri Kim parashikon të jetë “ironi historike, tragjedi për Shqipërinë”. “Nëse PD “do të hante bar” për hir të interesave të një njeriu,” sqaroi ajo më tej në deklaratën për gazetarët.

Berisha, që i ka quajtur “pa baza” vendimin e DASH ndaj tij dheka ngritur padi në Gjykatën Korrektuese në Paris kundër DASH “për shpifje publike”, përsëriti të premten, (30.07) se “është deputet që do të ulet krenarisht në vendin e tij në Parlament me një motivim më të madh se asnjëherë tjetër. Asnjë shpifje, trillim apo sajim nuk mund të pengojë kurrë Sali Berishën të përmbushë misionin që i kanë besuar zgjedhësit shqiptarë,” theksoi ai në një njoftim për shtyp.

PD: Drejt të ardhmes apo e ngulur tek e shkuara?

Kryetari i PD, Lulzim Basha, që fitoi mandatin e tretë për të drejtuar PD në zgjedhjet e 13 qershorit të këtij viti, pas tre humbjesh radhazi të zgjedhjeve, nuk ka dhënë deri më tani asnjë sinjal në drejtimin që kërkojnë SHBA. Ai ka bërë thirrje për “transparence faktesh nga DASH” dhe e ka cilësuar Berishën, pas shpalljes së vendimit nga DASH ”udhëheqësin shqiptar që ka dhënë kontributin më të ꞔmuar për zhvillimin e vendit dhe forcimin e demokracisë,” cilësime që bien ndesh me vendimin e sipërpërmendur, ku arsyet e ndalimit të hyrjes në SHBA përcaktohen nga “akte korruptivë që cënojnë demokracinë në Shqipëri.”

Qëndrimi i deritanishëm i Bashës ndaj Berishës është i qartë edhe pse kreu i PD ka shmangur deklarime publike lidhur me këtë ꞔështje edhe pas rizgjedhjes së tij kryetar. Por tani atij i duhet ta zgjidhë atë brenda disa javëve, para 12 shtatorit kur fillon punën Parlamenti i ri.

“Shpresoj që të gjithë të mund të pushojnë mirë gjatë gushtit, por edhe që të kthehen të freskët dhe të ripërtërirë në vendosmërinë e tyre për të zgjedhur të ardhmen kundrejt të shkuarës,” theksoi ambasadorja amerikane Yuri Kim, në deklaratën e saj për mediat.

Qëndrimi i deritanishëm i Bashës ndaj vendimit të DASH parathotë vështirësi për të marrë vendimin e imponuar qartësisht nga SHBA, kundër “babait politik”, si shihet raporti Basha-Berisha, që nga 2013, kur ky i fundit dha dorëheqjen nga kryesimi 23 vjeꞔar i PD pas humbjes së Zgjedhjeve Parlamentare dhe pasardhës u zgjodh Lulzim Basha.

Pas presionit të fuqishëm të SHBA pritet që forumet e PD të marrin vendim për zhvillimin sa më parë të votimit nga anëtarësia pro ose kundër hyrjes të Berishës në Parlamentin e ri. Fatbardh Kadilli, anëtar i Kryesisë së PD, që konkurroi në garën për kryetar të 13 qershorit të këtij viti, deklaroi në median sociale se ka bërë thirrje që “demokratët të shohin nga e ardhmja, të ndahen nga ꞔdo trashëgimi që na korrupton, që na mban peng, sado emocione të na lidhin me atë.”

Turqi, numri i të vdekurve nga zjarret pyjore rritet në 6

0

Autoritetet turke kanë gjetur trupat e dy personave të tjerë gjatë operacioneve të shuarjes së zjarreve në provincën jugore Antalya, me çka numri i të vdekurve si pasojë e zjarreve pyjore është rritur në gjashtë.

Burimet lokale po ashtu njoftuan se dy persona të tjerë të plagosur nga flakët e furishme në rrethin Manavgat të Antyalya-s u evakuuan dhe u dërguan në një spital lokal.

Nga zjarret në Manavgat që nga pasditja e djeshme janë prekur të paktën 275 persona.

Lufta kundër krimit: Ministria e Drejtësisë merr vendimin, zgjatet regjimi “41 bis” për Shullazin dhe 3 emrat e përfolur të botës së krimit

0

Ministri i Drejtësisë Etilda Gjonaj urdhëroi zgjatjen edhe për një vit të vendosjes në regjim të posaçëm në burgun e sigurisë së lartë për 4 (katër) të burgosurit e mëposhtëm nga 7 (shtatë) që kanë qenë në këtë regjim!

Të burgosurit, të cilëve u zgjatet afati janë: Arbjon Aliko, Endrit Qyqja, Emiljano Shullazi dhe Genci Balla.

Vendimi erdhi me propozim të Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK), duke iu referuar informacionit të marrë nga strukturat e tjera përgjegjëse ligjzbatuese, në konsultim me Ministrin e Brendshëm dhe shprehjes së tij për miratimin e kërkesës së SPAK.

Sakaq, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve po merr të gjitha masat për zbatimin e vendimeve.

Le të kujtojmë se regjimi i posaçëm“41 bis”, është një projekt i implementuar në kuadër të reformës që është ndërmarrë në të gjithë sistemin penitenciar nga ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj me qëllim intesifikimin e luftës kundër krimit dhe shkëputjen e të gjitha fijeve të kontaktit mes subjekteve kriminale.

I konsideruar si mjaft efikas në Itali, 41 bis është një nga projektet kryesore mes Ministrisë së Drejtësisë dhe antimafjes italiane, i cili sipas të dhënave të më hershme është hartuar nga ekspertët  në respektim të të drejtave dhe lirive të garantuara në Kushtetutë si dhe përputhje me jurisprudencën e Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut.

Është parashikuar që regjimi 41-bis të rishikohet e rivlerësohet për secilin të dënuar gjatë zbatimit të tij, me qëllim garantimin e një balance të drejtë ndërmjet nevojës për të ndërprerë lidhjet e të dënuarve me organizatat kriminale.

Forcimi i masave të sigurisë, janë kundërshtuar gjithmonë nga të burgosurit dhe të afërmit e tyre të cilët herë pas here kanë artikuluar ankesa të shumta duke kërkuar më shumë liri brenda IEVP-ve. ()

5 gra dhe 14 fëmijë shqiptarë riatdhesohen nga Siria, gazetari i NBC nxjerr foton

0

Disa familje shqiptare që qëndronin në kampin e ISIS do të riatdhesohen nga Siria në Shqipëri. Pesë gra dhe 14 fëmijë u janë dorëzuar autoriteteve shqiptare.

 

Lajmi u bë i ditur këtë të shtunë nga një gazetar i NBC, Mahmod Shikhibra, i cili ka postuar një foto në rrjetin social “Twitter”.

 

“Departamenti i Jashtëm në Administratën Autonome njoftoi se ata do i dorëzojnë disa familje të ISIS qeverisë shqiptare. Fotografia e disa grave dhe fëmijëve shqiptarë në kampin Roj”, shkruan Shikhibra.

5 gra dhe tre fëmijë shqiptarë riatdhesohen nga Siria, gazetari i NBC nxjerr foton

0

Disa familje shqiptare që qëndronin në kampin e ISIS do të riatdhesohen nga Siria në Shqipëri. Pesë gra dhe tre fëmijë u janë dorëzuar autoriteteve shqiptare.

 

Lajmi u bë i ditur këtë të shtunë nga një gazetar i NBC, Mahmod Shikhibra, i cili ka postuar një foto në rrjetin social “Twitter”.

 

“Departamenti i Jashtëm në Administratën Autonome njoftoi se ata do i dorëzojnë disa familje të ISIS qeverisë shqiptare. Fotografia e disa grave dhe fëmijëve shqiptarë në kampin Roj”, shkruan Shikhibra.