Basha kërkoi Vettingun e politikanëve, përgjigjet Arben Kraja: SPAK nuk mund të përfshihet në këtë proces

arben-kraja.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Prej kohësh tashmë, kryedemokrati Lulzim Basha ka propozuar që të vazhdojë procesi i Vettingut për politikanët që ndodhen në jetën politike të vendit. PD ka dorëzuar amendamentet kushtetuese në Kuvend ndërsa ditën e sotme në Këshillin e Legjislacionit, kreu i SPAK, Arben Kraja ka deklaruar se nuk e shihte si dicka të përshtatshme përfshirjen e SPAK në këtë proces.

Arben Kraja:

Në raport me materialin që është përgatitur për përfshirjen e SPAK. Është një procedurë administrative e parashikuar në kushtetutë për tu realizuar që përfshin rreth 200 subjekte. Një procedurë që do kohën e saj dhe me këto kritere duhet vlerësuar. Formalisht është një mundësi për t’i ngarkuar prokurorisë detyra të tjera, por këto nuk duhet të pengojnë thelbin e punës së prokurorisë që është ndjekja penale. Është një ngarkesë e jashtëzakonshme pune. Ne kemi kaluar një eksperiencë negative me OFL-të. Ishte një detyrë e ngarkuar me ligj që na shfokusoi nga objekti i punës tonë. Prandaj do ta vlerësoja të papërshtatshme përfshirjen e SPAK në këtë proces. Jam kundër përfshirjes së Prokurorisë së Posaçme në këtë proces administrativ.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë