Ish-futbollisti italian, Luigi Sartor, është vënë lënë në arrest shtëpie, pasi policia e gjeti atë duke kultivuar marijuanë së bashku me një person tjetër.

Media italiane thotë se Sartor dhe Marco Mantovani, të dy në moshën 46 vjeç, do të përballen me gjykatën muajin tjetër.

Policia thuhet se gjeti 106 bimë marijuane në vilën malore të Sartor. Sartor ishte një mbrojtës me AS Roma, Parma, Juventus dhe Inter Milan. Ai u arrestua në një fshat afër Parmës.

Bastisja e policisë u zhvillua të Premten në Lesignano Palmia, në jug-perëndim të Parmës në Italinë veriore. Bimët, të mbajtura në atë që dukej të ishte një pronë e braktisur, mund të prodhonin rreth 2 kg marijuanë.

Dyshimet e hetuesve u ngritën kur furnizimi me energji elektrike i vilës u dyfishua dhe dritat e saj u pa se ishin të ndezura gjatë natës.

Ata ndaluan makinën e Sartor dhe, ndien të njëjtën erë që u zbulua jashtë vilës së tij.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb