Home SHQIPERIA Gjykata i dha të drejtë! Novak Gjokoviç raportohet se është ‘arrestuar sërish’ në Australi

Gjykata i dha të drejtë! Novak Gjokoviç raportohet se është ‘arrestuar sërish’ në Australi

0
Gjykata i dha të drejtë! Novak Gjokoviç raportohet se është ‘arrestuar sërish’ në Australi

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ende nuk ka mbaruar telenovela për tenistin serb Novak Gjokoviç. Disa reporterë kanë njoftuar se ai është arrestuar për herë të dytë në Australi pavarësisht se një gjykatës vendosi që ai të lirohet, megjithëse informacionet kontradiktore thonë se autoritetet janë ende duke shqyrtuar opsionet e tyre.

Një gjykatës në një Gjykatë Federale të Qarkut të Melburnit vendosi të hënën se autoritetet australiane ishin sjellë “në mënyrë të paarsyeshme” kur i anuluan vizën Gjokoviç javën e kaluar, ndërsa numri një në botë u përpoq të hynte në vend me një përjashtim mjekësor nga vaksina Covid.

Gjokoviç, 34 vjeç, u urdhërua të lirohej brenda 30 minutave nga vendimi i së hënës, por më shumë se dy orë më vonë ai u tha se ishte ende në zyrat e një kompanie ligjore në Melburn, ku ai ishte lejuar të shikonte procedurat ligjore të ditës.

Avokati i qeverisë Christopher Tan kishte paralajmëruar se Ministri i Emigracionit Alex Hawke mund të ndërhynte për të anashkaluar vendimin e gjykatësit dhe për ta arrestuar sërish Gjokoviçin me synimin për ta dëbuar atë.

Raportet në Serbi dhe gjetkë, disa prej të cilave citonin babanë e Gjokoviç Srdjan, pretendonin se autoritetet australiane e kishin “arrestuar” përsëri Gjokoviçin.

Megjithatë, duke shtuar konfuzionin rreth çështjes, media australiane citoi burime qeveritare që pohonin se hapi nuk ishte ndërmarrë dhe se Ministri i Emigracionit Hawke ende po peshonte opsionet e tij.

Megjithatë, një prani e madhe e policisë u raportua jashtë zyrave në qendër të qytetit të Melburnit ku Gjokoviç thuhet se ishte i pranishëm.

Ndërkohë, mbështetësit e Gjokoviçit, të cilët ishin mbledhur për të festuar vendimin e gjykatës të hënën, u raportuan se ishin të kujdesshëm për t’u tërhequr shumë, nëse ylli përfundon në paraburgimin e qeverisë.

“Unë nuk dua të festoj shumë shpejt,” tha një mbështetëse, Yelelna Stancovic për BBC./Faxweb.al

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë