Kryeministri i Haitit Claude Joseph ka dhënë detaje në lidhje me ekzekutimin e Presidentit Jovenel Moïse, ngjarje e ndodhur pas mesnatës së kaluar.

Teksa dha lajmin e rëndë, Joseph tha se autorët flisnin spanjisht, duke shënjestruar kartelet e vendeve latine si autorë të kësaj vrasjeje.

“Rreth një në orën e mëngjesit, gjatë natës së së martës 6 deri të mërkurën 7 korrik 2021, një grup individësh të paidentifikuar, përfshirë disa që flasin spanjisht, sulmuan rezidencën private të presidentit dhe plagosën fatalisht kreun e shtetit,”- tha Joseph.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb