Kaos në pikën kufitare të Morinës, policia kosovare kthen mbrapsht dhjetëra qytetarë, ja arsyeja (VIDEO)

morine.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Dhjetera qytetare te Shqiperise jane kthyer mbrapsht nga pala kosovare, per shkak se kishin marre vetem nje doze vaksine e ne pritje te dozes se dyte.

Prej sot Qeveria e Kosoves ka ndryshuar regjimin e masave anticovid ne kufi, duke lejuar hyrjen e shtetasve te huaj  perfshi dhe ato te Kosoves dhe Shqiperise, ne territorine saj vetem nese kane marre dozat e plota te vaksines ose jane te paisur me testet pcr.

Vendimi eshte marre ne mbledhjen e se merkures te qeverise se Kosoves, ndersa qyetaret  e Shqiperise nuk kane patur dijeni per kete ndryshim masash.

E njejta procedure ndiqet edhe nga ana e Shqiperise.Gjithesesi tashme levizja ne dyja anet e kufirit me mungese dokumentacioni duket se eshte frenuar, dhe qytetaret nuk marrin ndonje inisiative te tille vetem per raste pune apo shendetesore.

Me perfundimine sezonit turistik, ka rene edhe fluksi i levizjeve ne dy anet e kufirit Shqiperi-Kosove. Mesatarja javore e levizjes shkon deri ne 400 automjete me rreth 3000 qyetare.

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë