Ambasadorja amerikane Yuri Kim është takuar ditën e sotme me drejtuesit e Kongresi Pan-Shqiptar-Amerikan. Në një postim në llogarinë e saj në Twitter, diplomatja amerikane shprehet se në takim diskutoi me liderët për mënyrën sesi diaspora mund të ndihmojë demokracinë, mbrojtjen dhe biznesin në Shqipëri.

Ndërsa Shqipëria forcon shtetin ligjor dhe pastron gjykatat, shton Kim, do të bëhet një anëtarë më e aftë e NATO-s dhe do të tërheqë më shumë investime amerikane.

I met leaders of the Pan-Albanian American Congress @PaacPan to discuss how the diaspora can support democracy, defense & business in . As strengthens rule of law & cleans up courts, it will become an even more capable NATO Ally & attractive destination for investment. pic.twitter.com/rkm5KW3PRT

— Ambassador Yuri Kim (@USAmbAlbania) July 7, 2021

Delegacioni i Kongresit Pan-Shqiptar Amerikan është pritur sot edhe nga kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha. Kryedemokrati pas takimit u shpreh se ky delegacion ka dhënë një kontribut të çmuar, ndërsa shtoi se fokus i takimit ishte rritja e bashkëpunimit dhe kontributit shqiptaro-amerikan në dobi të kombit shqiptar.