Në bashkëpunim me policinë në nëntë vende të tjera të BE, autoritetet rumune në Konstancë kapën një dërgesë masive të heroinës nga Irani që po drejtohej për në Evropën Perëndimore.

Organi i ndjekjes penale të krimit të organizuar, DIICOT, të enjten më 20 maj njoftoi kapjen në portin e Detit të Zi të Konstancës të një ngarkese prej 1.4 tonë heroinë.

Zyrtarët e quajtën transportimi i dytë më i madh i drogës në territorin e BE në vitet e fundit.

Ngarkesa ilegale u zbulua në 10 maj e fshehur në kontejnerë që transportonin materiale ndërtimi në një anije të ankoruar në Konstancë që po lundronte nga Irani në Rumani në  disa vende të Evropës Perëndimore të paspecifikuara si destinacione.

Policia rumune vlerësoi se ngarkesa kapte vlerën e 45 milionë euro.

Europol, administrata amerikane e zbatimit të drogës dhe agjencitë e zbatimit të ligjit nga Hungaria, Austria, Gjermania, Hollanda, Sllovakia, Sllovenia, Republika Çeke dhe Franca morën pjesë të gjithë në operacion, i cili përfshiu bastisje në tetë vende në Rumani dhe jashtë vendit dhe çoi në çmontimin e një sindikate të trafikut të drogës të përbërë nga shtetas rumunë dhe shtetas të huaj.

Numri i të dyshuarve të arrestuar nuk është zbuluar ende nga autoritetet rumune.

Për t’ju bashkuar faqes sone në Facebook, klikoni like

loading…

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re