Ndahet nga jeta në moshën 61-vjeçare ish-prefekti i Vlorës, Eduart Veçani. Ai ishte shtruar prej një jave në një nga spitalet private në vend, pasi rezultoi pozitiv me koronavirus dhe gjendja shëndetësore e tij pësoi përkeqësime.

Veçani është emëruar prefekt i Vlorës në nëntor të vitit 2010 dhe qëndroi në këtë detyrë deri në tetor të vitit 2013.