Home SHQIPERIA Kur do të kemi qetësim të pandemisë? Ja si përgjigjet mjeku Ilir Alimehmeti

Kur do të kemi qetësim të pandemisë? Ja si përgjigjet mjeku Ilir Alimehmeti

0
Kur do të kemi qetësim të pandemisë? Ja si përgjigjet mjeku Ilir Alimehmeti

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

E gjithë bota ka 2 vite që sprovohet nga pandemia e Covid 19-tës.

Por së fundmi, epidemiologët po artikulojnë deklarata pozitive. Sipas tyre, ardhja e pranverës do të sjellë fundin e fazës emergjente të pandemisë.

“Në fazën ku jemi, referuar kurbës së ‘Omicron’, i ngjajmë Britanisë së Madhe në dhjetor të vitit të shkuar”, thotë epidemiologu Ilir Alimehmeti ne Top Channel.

“Omicron” ka një cikël që zgjat 6 javë, që do të thotë, fillimi marsit, pra në pranverë do shikojmë fundin e fazës akute të pandemisë. Aktualisht në vend qarkullojnë “Delta dhe “Omicron”.

(E.H/Faxweb.al)

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë