LAJM I FUNDIT/ Erion Braçe thërret inteperlancë me qeverinë

brace.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Deputeti i Partisë Socialiste Erion Braçe ka thirrur një interpelancë me qeverinë, për rritjen e çmimeve të imputeve bujqësore. Sipas Braçes çmimi i imputeve është trefishuar, ndërkohë që bujqit nuk marrin të njëjtën rritje në çmimet e produkteve të tyre.

Duke marrë me radhë të gjitha plehrat kimike që përdoren, Braçe shkruan se çmimi i tyre është rritur me tre herë, në krahasim me vitet e kaluara.

Postimi i Braçes:

PËR BUJQIT, PUNËN, CMIMET INTERPELANCE NE KUVEND ME QEVERINE!

CMIMET E USHQIMEVE/PERIMEVE FRUTAVE TE FRESKETA JANE RRITUR;
POR JO NGA FERMERI!

Nderkohe; CMIMET E LENDEVE TE PARA NE BUJQESI JANE TREFISHUAR! Kostot e bujkut jane rritur, cmimet e prodhimeve te tij JO!

Raporti mes cmimit te imputeve dhe cmimit te produktit te bujkut eshte tmerresisht i padrejte:

1 kg URE kushton 110 leke,
por 1 kg GRURE kushton 30 leke;

1 kg DAP kushton 110 leke,
por 1 kg MISER kushton deri 38 leke;

1 kg NITRAT kushton 90 leke,
por 1 kg DOMATE (me e mira) kushton 50 leke!

CMIMET E DREJTA TE LENDEVE TE PARA, POR EDHE PRODUKTEVE TE BUJKUT, JANE DETYRE E QEVERISE!

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë