Moti do të jetë i vranët dhe reshje shiu me intesitet mesatar me aktivitet kryesor gjatë orëve tv para të ditës.

 

Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SË) me shpejtësi maksimale 10-15 m/sek në bregdet.

 

Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 1,5-2,0 metër në det të hapur.

 

Temperaturat do të vijojnë me rënie.

 

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  9/14°C

Zonat e ulëta  12/20°C

Zonat bregdetare 14/20°C

E Martë dt 12 Tetor 2020

 

 

Kjo situatë pritet të jetë deri të enjten kur moti do të jetë kryesisht me vranësira mesatare deri të dendura por lokalisht nuk do të mungojnë edhe intervalet me diell.

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe mesatar në formën e shtrëngatave dhe stuhive afatshkurtër.