Prodhuesi amerikan i avionëve Boeing ka rekomanduar të mos lejohet fluturimi i asnjë modeli 777 që kanë të njëjtin lloj motori që pësoi dështim mbi Denver të shtunën.

Ai tha se 128 avionë duhet të pezullohen derisa të kryhen inspektimet. United Airlines dhe dy operatorët kryesorë të Japonisë tashmë kanë ndaluar përdorimin e 56 avionëve me të njëjtin motor.

Fluturimi 328, që mbante 231 pasagjerë, u detyrua të bënte një ulje emergjente në aeroportin e Denver. Askush nuk u lëndua.

“Ndërsa [një] hetim po vazhdon, ne rekomanduam pezullimin e operacioneve të 69 avionëve në shërbim dhe 59 në magazinim 777 të mundësuar nga motorët Pratt & Ëhitney 4000-112,” tha kompania në një deklaratë.

Pratt & Ëhitney thanë se kishte dërguar një ekip për të punuar me hetuesit. Sipas Administratës Federale të Aviacionit (FAA), United është e vetmja kompani ajrore amerikane që fluturon me këtë model të 777, me të tjerët që janë në Japoni dhe Korenë e Jugut.

Korean Air, i cili ka gjashtë aeroplanë në veprim dhe 10 në ruajtje, tha se po priste udhëzim nga rregullatorët e Koresë së Jugut në lidhje me ndonjë masë për avionët e saj 777.

United Fluturimi 328, i drejtuar nga Honolulu, pësoi një dështim në motorin e tij të djathtë. Mbeturinat nga avioni u gjetën të shpërndara në një zonë rezidenciale aty pranë pasi u kthyen në aeroportin e Denverit.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb