“Nëse jo tani, kur?”, Yuri Kim takon Arben Ahmetajn, zbulon temat e ”nxehta” të diskutimit

kimi.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka pasur një takim me zëvendëskryeministrin Arben Ahmetaj, me të cilin thotë se ka diskutuar në lidhje me korrupsionin dhe luftën pa kompromis ndaj tij.

“Unë pata një takim me zëvendëskryeministrin Arben Ahmetaj, të cilit i theksovë vullnetin e SHBA-ve në mbrojtje të demokracisë dhe të të biznesit. Gjithashtu nënvizova faktin që SHBA-të e klanë shumë seriozisht luftën ndaj korrupsionit, dhe ne i bëjmë thirrje qeverisë të ndërmarrë veprime relae në mënyë që shteti shqiptar të jetë më i drejtë, më i fortë dhe më i pasur.

Ne diskutuam rëndësinë e zgjidhjes së të drejtave të pronësisë, duke përfshirë dixhitalizimin e regjistrave për të kundërshtuar ndërhyrjen ilegale të njeriut; zbatimi i reformës në drejtësi në mënyrë që qytetarët dhe investitorët të mbështeten në gjykata të pastra; trajtimin e pastrimit të parave dhe shqetësimeve të tjera të përshkruara.

Tridhjetë vjet pas përfundimit të diktaturës komuniste, udhëheqësit e Shqipërisë nga të gjitha anët duhet të shfrytëzojnë mundësinë për të thyer zakonet e këqija të së kaluarës, për të bërë ndryshime të vështira, por të nevojshme, në mënyrë që brezi i ardhshëm të ketë një të ardhme më të mirë. Nëse jo tani, kur? SHBA-të do të vazhdojnë të jenë me ju në mbështetje të plotë”, shkruan Kim në postimin e saj.

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë