Penguan rritjen e kufirit të borxhit/ Biden shpërthen ndaj republikanëve: Po luajnë “ruletë ruse” me ekonominë amerikane

joe-biden-1-770x445-1.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Joe Biden po takohet me udhëheqës të bankave dhe bizneseve amerikane në lidhje me kufirin e borxhit federal , me plane specifike pasi republikanët bllokuan rritjen e kufirit të borxhit duke mos votuar pro.

Ai akuzoi demokratët se po luajnë “ruletë ruse” me ekonominë amerikane.

Edhe një herë, ai theksoi rrezikun e mospagimit të borxheve nga SHBA, të cilën do ta bëjë nëse Kongresi nuk e ngre kufirin e borxhit për herë të parë në histori deri në afatin e 18 tetorit .

“Mospagimi i borxhit, i cili mund të ndodhë pas 18 tetorit, do të thotë që përfitimet e sigurisë sociale do të ndalen,” tha Biden. “Pagat për anëtarët e shërbimit do të ndalen. Përfitimet për veteranët do të ndalen, dhe shumë më tepër. Dështimi për të rritur kufirin e borxhit do të minojë sigurinë e letrave me vlerë të Shteteve të Bashkuara , do të kërcënojë statusin e rezervës së dollarit si një monedhë botërore në të cilën mbështetet bota, do të nënvlerësojë vlerësimin e kreditit të Amerikës dhe do të rezultojë në një rritje të normave të interesit për familjet që flasin në lidhje me hipotekat, kreditë për automjetet, kartat e kreditit. ”

Ai vuri në dukje, edhe një herë, se Kongresi ngriti kufirin e borxhit tre herë nën Donald Trump . Gjatë presidencës së Trump, republikanët shtuan gati 8 trilion dollarë në borxhin e vendit, tha Biden.

Kryetari demokrat i nën-komitetit të tregtisë në Senat Richard Blumenthal bëri thirrje që më shumë sinjalizues të dalin me më shumë dokumente që ekspozojnë politikat e supozuara të Facebook mbi fitimet mbi sigurinë , si ato që Frances Haugen siguroi dhe foli në Kongres dje. Ai gjithashtu bëri thirrje që Mark Zuckerberg të dëshmojë edhe një herë në Capitol Hill.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë