“Pushteti”/ “Askush nuk duhet të vaksinohet me detyrim”, Sorina Koti: Kushtet e vështira ekonomike, po largohet “ajka” e shoqërisë!

Screenshot_10-8.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Deputetja e PD dhe njëkohësisht pedagogia, Sorina Koti e ftuar në emisionin “Pushteti” që moderohet nga Juela Meçani ka folur për vështirësitë që kanë hasur studentët në këtë fillim akademik.

Gjatë fjalës së saj, Koti tha se qeveria nuk duhet të ndalojë lirinë themelore të njeriut për tu arsimuar, duke theksuar se vaksina nuk duhet të jetë me detyrim për askënd por të bëhen fushata ndërgjegjësimi.

“E them me dhimbje që rinia shqiptare po haset në vështirësi. Dje dhe sot jemi përballur me nëj sfidë si asnjëherë tjetër. Të gjithë ne ngelimi të painformuar këtë radhë ishte kaozs më i madh se vitin e kaluar. Menduam që ky vit do të ishte më i mirë për manaxhim por kolegët dhe studentët u gjendën mes 4 rrugëve. Rama kërkonte vaksinimin me detyrim dhe në krajhun tejtër ishin sstudentë . Unë bëj nxitje dhe thirrje për tu vaksinuar, gjithcka duhet të jetë në liriu të polotë për të marrë përsipër vaksinimin ose jo. Nuk ka udhëzime për studentët që janë të pavaksinuar. Petagogët duhet ta bënin dy herë mësimin online ose në audiotor, të gjetur në këto kushet universitetet i lanë ditët e hapur , Korca e la të lirë duke respektuiar të drejtën për tu arsimuar.

Protesta nuk ishte vetëm për vaksinimin por edhe të ulen tarifat e studimit. Protesta ka grumbulluar kërkesat e tyre. Studentët e kanë të pamundur për ta bërë testin anticovid nuk i detyron dot. Ne kemi testet më të shtrenjta në Europë. testi i shprejtë duhet të jetë falas, për fat të keq janë viti i 3-të që studentët janë jashtë auditorit cdo gjë është kthyer në robotike. Nesër do të kemi në mjek dhe një inxinier që është arsimuar online është për të ardhur keq. Nuk u lejuan që studentët mjekë nuk u pranuan që të bënin praktikën në spital. Ky brez nga 2018 ka humbur shumë dhe pas shumë kohësh do të vuajmë për ekkspertëve. Gatë këtyre 8 viteve në Shqipëri është larguar pjesa më intelektuala së bashku me fëmijët e tyre. Nuk ka rakordim të masave anticovid mes komitetit të ekspertëve dhe qeverisë.

Gjithashtu Sorina Koti foli edhe për situatën e vështirë ekonomike që po përballen shqiptarët si pasojë e rritjes së cmimit të ushqimeve të shportës dhe naftës.
Ekonomia – Ne për fat të keq jemi në trazicion nuk ka pikë ekulibri midis kërkesës, tregut dhe ofertës. Në teregun e lirë për shportën bazë duhet të ndërhyjë qeveria për të mbajtur cmimet bazë në mbrojtje të konsumatorit. Një herë kemi kriza të ujit të bukës dhe gjithçka në Shqipëri është në krizë, të duket anormale që në Shqipëri të jesh normal. Ne kemi thirrur atutoritet e konkurrencës për të dhënë shpjegim se cfarë po ndodh me cmimet e shportës, të na japë shpjegime për miellin, naftës dhe më pas të energjisë. Shqipëria ka paga më të ulta se Rajoni. Një pjesë e madhe e fasonerive i kthejnë paratë mbrapsht për shkak se rroga minimale është vetëm sa për letra. Qeveria ska cfarë bën dhe e lejon vet këtë kakofoni i intereson të kemi korrupsion të lartë, keqmenaxhim të buriumeve njerëzore, numër i lartë i administratës të punësuar në shtet, këtu lulëzon korrupsioni.

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë