Prokuroria e Torinos ka vendosur të lërë në burg 27 vjeçarin shqiptar Jetmir Kurtsmajlaj, i cili qëlloi me thikë 5 herë në mes të rrugës ish të dashurën e tij.

Ngjarja e rëndë ndodhi pak ditë më parë. Nëna e viktimës thotë se shqiptari nuk pranonte ndarjen me vajzën e saj, vetëm 21 vjeçe.

Nga ana tjetër, Smajlaj është shfaqur duke qarë përpara policisë dhe i tha atyre se nuk donte ta vriste, por vetëm ta trembte.

Gjithsesi, Gjykata e Torinos ka vendosur se Kurtsmajlaj duhet të qëndrojë në burg, për arsye se rrezikon të përsërisë veprimin nëse lihet i lirë.

“Duke vepruar – sipas rrëfimit të tij – në bazë të “hipotezave të shumta të konspiracionit (të cilat, megjithatë, provuan të ishin të pabazuara), indekse të vetëdijes së pakët për realitetin dhe mundësisë së shfrytëzimit të kësaj ideje për të kryer veprime të reja”, Jetmir Kurtsmajlaj, shqiptar, mbetet në burg 27 vjeç , i akuzuar për vrasjen e mbetur në tentativë të një studenti 21-vjeçar grek : kjo u vendos në mëngjes (sot, 25 shkurt), nga gjyqtarja hetuese Rosanna Croce ,” thuhet ne dokumentin e gjykates, shkruan “Corriere Torino”.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb