Emergency employees work at the side of the crashed Soviet-built An-26 two-engine turboprop at the airport of Kazakhstan’s largest city, Almaty, Kazakhstan, Saturday, March 13, 2021. Officials in Kazakhstan say a plane operated by the country’s state security agency has crashed, killing four crew members and injuring the other two. The Emergencies Ministry said the Soviet-built An-26 two-engine turboprop crashed while trying to land Saturday at the airport of Kazakhstan’s largest city, Almaty. (AP Photo/Vladimir Tretyakov)

Të pakën katër persona kanë humbur jetën dhe dy të tjerë kanë mbetur të plagosur, si pasojë e rrëzimit të një avioni ushtarak në rajonin Almaty të Kazakistanit.

Mediat e huaja shkruajnë, se avioni ushtarak An-26 u zhduk nga radarët në orën 17:20 sipas kohës lokale. Sipas raportimeve, avioni që i përkiste Shërbimit Kufitar të Komitetit Kombëtar të Inteligjencës së Kazakistanit, u rrëzua gjatë uljes emergjente.

Si pasojë e këtij aksidenti ajror, 4 nga gjashtë personat në avion humbën jetën, ndërsa dy të tjerët, janë dërguar me urgjencë në spital.

Departamenti i Situatave Emergjente në Almaty, njoftoi se në rajon janë dërguar ekipe për të hetuar shkakun e aksidentit.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb