Rusia ka regjistruar rastin e parë të një virusi të gripit të shpendëve me emrin A (H5N8) që u kalon njerëzve nga zogjtë dhe e ka raportuar çështjen tek Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), raportoi këtë të shtunë Anna Popova, drejtuesja e vëzhgimit të shëndetit të konsumatorit “Rospotrebnadzor”.

Shpërthimet e llojit H5N8 janë raportuar në Rusi, Evropë, Kinë, Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut në muajt e fundit, por vetëm në pulave. Shtamet e tjera, H5N1, H7N9 dhe H9N2, ka qenë të njohura që përhapen te njerëzit.

“Rusia raportoi rastin e infeksionit njerëzor tek OBSH disa ditë më parë, pasi ishin absolutisht të sigurt nga rezultatet,” tha Popova në TV shtetëror “Rossiya 24”. “Deri më tani nuk kishte asnjë shenjë transmetimi midis njerëzve,” shtoi ajo.

Shumica e infeksioneve të gripit të shpendëve te njerëzit janë shoqëruar me kontakt të drejtpërdrejtë me shpezë të infektuara të gjalla ose të ngordhura, megjithëse ushqimi i gatuar siç duhet konsiderohet të jetë i sigurt.

Shpërthimet e gripit të shpendëve shpesh nxisin bimët e shpendëve për të vrarë zogjtë e tyre për të parandaluar përhapjen e virusit dhe për të shmangur vendet importuese që të vendosin kufizime tregtare.

Shumica dërrmuese e rasteve përhapet nga zogjtë e egër migrues, kështu që vendet prodhuese priren të mbajnë shpendët e tyre brenda ose të mbrojtur nga kontakti me jetën e egër.

Shtatë punëtorë në një fabrikë shpendësh në jug të Rusisë ishin infektuar me llojin H5N8 kur kishte një shpërthim në fabrikë në dhjetor, tha Popova, duke shtuar se individët e përfshirë ndiheshin mirë tani.

“Kjo situatë nuk u zhvillua më tej,” shtoi ajo.

Instituti Vektor i Siberisë tha të shtunën se do të fillojë zhvillimin e testeve njerëzore dhe një vaksine kundër H5N8, njoftoi agjencia e lajmeve RIA.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb