Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se vendi ynë sot do të do të ndikohet nga alternime vranësirash mesatare.

Gradualisht në pjesën e dytë të ditës vranësirat dendësohen në të gjithë vendin.

Në orët e para të ditës në pjesën veriore parashikohen reshje shiu me intensitet të ulët.

Gjatë mesditës dhe pasdites shtrëngata të shkurtra me rrufe në veri dhe në qendër.

Në momentet me temperaturat më të larta stuhi lokale shoqëruar me breshër. Në mbrëmje reshjet e shiut përfshijnë dhe jugun por me intensitet të ulët. Zagushi nga lagështira e lartë.

Era do të fryjë me drejtim juglindje-jug e lehtë e përkohësisht mesatare përgjatë bregdetit mesatare. Valëzimi në dete parashikohet i forcës 4-5 ballë.

Temperaturat parashikohen:

QYTETET Temperaturat në °C

Shkodër 10/22 diell shi

Kukës 9/16 diell shi

Lezhë 9/22 diell shi

Dibër 7/17 diell shi

Durrës 8/20 diell shi

Tiranë 10/22 diell shi

Elbasan 9/22 diell shi

Berat 5/22 diell shi

Vlorë 10/22 diell shi

Korçë 7/13 diell shi

Gjirokastër 6/21 diell shi

Sarandë 7/21 diell shi.