Një tërmet me magnitudë 4.2 të shkallës Rihter është regjistruar mëngjesin e kësaj të marte në Shqipëri.

Lëkundja ishte 5 kilometra nga Himara, me thellësi 18 kilometra.

Tërmeti është ndier po ashtu në Berat, Fier dhe gjithë zonën bregdetare.