Skip to content

Ulet numri i vdekjeve Covid në 24 orët e fundit, shënohen 321 raste të reja

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3,435 testime, 321 qytetarë të infektuar, 2 humbje jete dhe 300 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.
Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë.
Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.
Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 3,435 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 321 qytetarë, në këto bashki: 132 në Tiranë, 16 në Durrës, 13 në Fier, Vlorë, 12 në Gjirokastër, 10 në Kavajë, 9 në Shkodër, Sarandë, Berat, 8 në Kamëz, 7 në Lushnje, Mallakastër, 6 në Kukës, Korçë, 5 në Dibër, Patos, Përmet, Elbasan, 4 në Tropojë, Lezhë, 3 në Vau i Dejës, Memaliaj, Peqin, 2 në Has, Kurbin, Krujë, Divjakë, Delvinë, Devoll, Kuçovë, Poliçan, 1 në Malës e Madhe, Shijak, Mat, Selenicë, Himarë, Konispol, Libohovë, Tepelenë, Pogradec, Kolonjë, Gramsh, Librazhd.
Janë 5,220 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 122 pacientë, nga të cilët 20 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 2 humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: Një qytetar nga Kruja 66 vjeç dhe një qytetar nga Tirana 79 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 300 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 199,133 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (25 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore 321
Të shëruar në 24 orë 300
Të shtruar në spitale 122
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 3,435

Testime totale 1,459,507
Raste pozitive 207,542
Raste të shëruara 199,133
Raste Aktive 5,220
Humbje jete 3,189

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2,495
Fier 590
Durrës 387
Shkodër 345
Elbasan 316
Vlorë 252
Gjirokastër 210
Berat 229
Lezhë 139
Korçë 107
Kukës 81
Dibër 69

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë