Skip to content

Vdiq në muajin e shtatë të shtatzanisë pasi u infektua me Covid, babai i 24 vjeçares rrëfen çfarë i thanë mjekët: Do ishte ende gjallë nëse do kishte…

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Babai i shkatërruar i një vajze të re ‘të aftë dhe të shëndetshme’, e cila vdiq papritur ndërsa ishte 29 javë shtatzënë, tha se mjekët i thanë se ajo do të ishte gjallë sot nëse ‘kishte marrë vaksinën’.

David Exley, 57 vjeç, tha se vajza e tij Sadie, 24 vjeçe, kishte një shtatëzani të rëndë dhe nuk kishte komplikime derisa papritmas filloi të vuante nga migrena dhe dhimbje gjoksi.

Por pas testeve në Spitalin Pinderfields në Wakefield në tetor të këtij viti, nëna e dy fëmijëve u diagnostikua me një mpiksje gjaku në mushkëri.

Gjendja e saj u përkeqësua pasi ajo u infektua me Covid në fund të nëntorit, dhe një javë më vonë ajo u dërgua me urgjencë në Spitalin St James në Leeds pasi u paralizua nga njëra anë.

Më pas ajo u transferua në Infermierinë e Përgjithshme të Leeds dhe u dërgua me urgjencë në njësinë e kujdesit intensiv, ku vdiq tragjikisht më 3 dhjetor pasi pësoi një hemorragji në tru.

Mjekët ishin në gjendje të shpëtonin Elliotin e vogël, i cili u lind me prerje cezariane në javën e 29-të, me peshë vetëm 2.1 kilogramë.

Davidi i thyer me zemër, nga Birstall, tha: ‘E mora lajmin përmes telefonit, ishte thjesht panik. U nisa drejt e drejt spitalit.

“Nuk di si ta përshkruaj se si u ndjeva. Koka ime ishte një derdhje.

“Nuk haja për ditë të tëra, thjesht prisja të dija nëse ajo do të bëhej më mirë.

“Ata u përpoqën ta shpëtonin, por ishte e dukshme që ne kishim humbur Sadie.

“Ata shpëtuan fëmijën Elliot, por nuk mundën të shpëtonin Sadien tonë.”

David tha se Sadie filloi të ankohej për dhimbje gjoksi dhe migrenë në tetor, dhe kur ajo u diagnostikua me një mpiksje gjaku, ‘këmbanat e alarmit filluan të binin’.

Por ai mbeti i shokuar kur mjekët e dërguan në shtëpi dhe i thanë që t’i bënte vetes hollues gjaku.

Në atë kohë Sadie jetonte me mamanë e saj Jill Allen, 48 vjeç, e cila po kujdesej për të së bashku me Davidin pasi ajo kishte dhimbje të vazhdueshme.

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë