Home SHQIPERIA Vrau djalin e tij të mitur, shtetasi polak plane djallëzore edhe ndaj ish-gruas shqiptare, po hetohet mbi kohën kur Matias ka qenë vetëm

Vrau djalin e tij të mitur, shtetasi polak plane djallëzore edhe ndaj ish-gruas shqiptare, po hetohet mbi kohën kur Matias ka qenë vetëm

0
Vrau djalin e tij të mitur, shtetasi polak plane djallëzore edhe ndaj ish-gruas shqiptare, po hetohet mbi kohën kur Matias ka qenë vetëm

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Mirko Tomkow nuk kishte në plan të vriste vetëm të birin e tij, por edhe bashkëshorten shqiptare Mariola. Sipas asaj që raportojnë mediat në Itali, polaku donte që ti vinte flakën banesës që ndodhej në Stradone Fazi civil 6 në Cura di Vetralla.

Hetimet e karabinierëve vazhdojnë, të koordinuara nga kryeprokurori Paolo Auriemma dhe Stefano D’Arma, për të rindërtuar atë që ndodhi në atë shtëpi nga ora 13.30 deri në 15.30 të martën e kaluar, ku u vra i mituri.

Është periudha kohore që kur Matias i vogël, 10 vjeç, u çua në shtëpi nga daja, i cili kishte shkuar ta merrte kur doli nga shkolla, derisa nëna e tij e gjeti të vdekur nën shtrat.

Hipoteza është se Mirko Tomkow e ka paramenduar veprimin. Ai kishte një motiv. Pas lidhjes me Mariola Rapaj ai e ka keqtrajtuar. Për shkak të dhunës, ajo ishte pajisur nga gjykata me urdhër-mbrojtje në shtator të këtij viti.

Situata agravoi dhe në mes të tetorit polaku tentoi të vrasë veten. Madje ai i kishte dërguar kunatës së tij një foto me lakun në qafë. Ndërkohë, karabinierët mbërritën në kohë dhe e ndaluan. Pas ndalimit ai rezultoi pozitiv me Covid dhe kaloi 21 ditë në karantinë në një hotel në Romë. Besohet se gjatë kësaj faze ai ka planifikuar edhe krimin e rëndë që do të kryente.

Nuk është ende e qartë nëse ai arriti të hynte në shtëpi përpara se djali të kthehej, ndoshta me çelësat që kishte. Synimi i tij ishte të vriste gruan dhe djalin e tij dhe më pas të bënte vetëvrasje pasi t’i vinte zjarrin shtëpisë dhe kjo shpjegohet nga zbulimi i rrobave të lagura me benzinë.

Në orët e para të pasdites të së martës një fqinj dëgjoi fëmijën duke zbritur nga shkallët. Ndoshta babai në shtëpi ka kërcënuar nënën e tij Mariolën dhe ai ka tentuar të arratiset. Menjëherë pas kësaj, djali i vogël është kthyer në shtëpi, ai i ka mbyllur gojën dhe hundën me shirit dhe më pas e ka goditur me thikë.

Tomkow nuk ishte në gjendje të bënte vetëvrasje sepse ishte shumë i dehur. Tani priten rezultatet e autopsisë për të vërtetuar nëse fëmija ka vdekur nga asfiksia apo nga një goditje me thikë.

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë