Pothuajse të gjithë kemi disa produkte bukurie që i përdorim çdo ditë, si maska, kremra dhe produkte pastrimi.

Ne zgjedhim marka të ndryshme vetëm kur duam të provojmë diçka të re. Por leximi me kujdes i të gjitha udhëzimeve nuk na mban gjithnjë të sigurt nga gabimet që bëjmë, ose sepse jemi mësuar të bëjmë gjërat në një mënyrë të caktuar ose sepse reklamat na tregojnë gjërat e gabuara.

Ne jemi mjaft të mahnitur me disa nga rregullat që duhet të ndjekim (sidomos ai për maskat prej balte) për të përmirësuar efektivitetin e shumë produkteve të bukurisë.

Arna nën sy

©pexels.com

Arnat nën sy reklamohen si një produkt emergjence për të larguar ënjtjen e lëkurës. Disa prodhues madje premtojnë se këto mund të heqin rrudhat. Por ka disa rregulla që nuk duhet të harroni kurrë për të siguruar që ato të jenë efektive dhe të mos dëmtojnë lëkurën tuaj.

Mos i hiqni pjesët nga paketimi me duart tuaja. Shumë shpesh, gratë në reklama aplikojnë copa nën sy me gishtat e tyre. Por nëse vendosni gishtat në paketë, ka një shans që të infektoni thelbin në të cilin janë njomur. Pra, është më mirë të përdorni një mjet të veçantë për t’i nxjerrë.

Mos i mbani arna në fytyrën tuaj për shumë kohë. Prodhuesit rekomandojnë të kaloni vetëm 15-20 minuta me arna të vendosura. Dhe ka një arsye pse. Kur arnimet lëshojnë të gjithë lagështinë që kanë, ato do të fillojnë të thithin lagështirën nga lëkura juaj, e cila mund të çojë në më shumë rrudha. Kështu që nuk duhet t’i mbani për një kohë të gjatë, edhe pse shumë njerëz e bëjnë këtë, duke injoruar udhëzimet.

Mos i ruani në frigorifer. Disa ekspertë thonë se është më mirë t’i vendosni në frigorifer përpara se t’i përdorni, dhe disa njerëz në fakt i mbajnë ato në të ftohtë gjatë gjithë kohës. Po, pjesë ​​e ftohta do të largojnë ënjtjen më shpejt. Por thelbi në të cilat janë njomur mund të jetë më pak efektiv nëse ato mbahen në të ftohtë për një kohë shumë të gjatë. Pra, në mënyrë ideale, thjesht vendosni paketimin e arnave në frigorifer për 20 minuta para se t’i përdorni.

Kremra dhe maska ​​kremi

Në reklama, gratë vendosin shumë kremëra të ndryshëm në fytyrat e tyre. Por edhe kremi më i mirë atje mund ta kthejë fytyrën tuaj në një petull të yndyrshme nëse përdorni shumë.

Interesante, në reklama, ata përhapin kremin në fytyrë në mënyrë që e gjithë lëkura të ketë të njëjtën sasi kremi. Por nuk është gjithmonë gjëja e duhur për të bërë. Ju duhet të gjeni zonat më të thata të fytyrës tuaj. Ndoshta disa zona kanë më shumë rrudha, kështu që kanë nevojë për më shumë krem. Mesatarisht, çdo lloj lëkure nuk ka nevojë për më shumë sesa një sasi kremi në madhësi të bizeles për të gjithë fytyrën. Vendosni më pak krem ​​në zonën T sepse zakonisht është pjesa më e yndyrshme.

E njëjta gjë vlen edhe për maskat. Edhe nëse një prodhues bën një reklamë ku vajzat vendosin një shtresë të trashë balte në fytyrat e tyre, nuk do të thotë që ju duhet të bëni të njëjtën gjë. Maskat që supozohet të thajnë lëkurën duhet të aplikohen në pjesët më të yndyrshme të fytyrës, dhe ato që ushqejnë lëkurën duhet të shkojnë në pjesën e sipërme të ballit, faqeve dhe mjekrës (këto zakonisht janë pjesët më të thata) .

Maska argjile

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Reklamat, madje dhe disa manualë, thonë se maskat prej balte duhet të vendosen deri në fund: derisa të thahen plotësisht dhe madje të fillojnë të plasariten. Por kjo është e gabuar – kjo vetëm sa do të dëmtojë lëkurën tuaj.

Argjila thith yndyrën e tepërt dhe largon papastërtitë, por nëse e mbani për shumë kohë, ajo do të thithë lagështinë nga lëkura dhe do ta bëjë atë tepër të thatë. Gjithashtu, balta e thatë do të tërheqë lëkurën, e cila mund të çojë në shfaqjen e rrudhave të reja. Kështu që duhet të aplikoni maska balte për 10 minuta dhe t’i hiqni ato para se të thahen.

Maska fletësh

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Arsyeja kryesore pse maskat e fletës janë kaq efektive është se ato ngjiten shumë fort në lëkurë. Është më mirë të kaloni më shumë kohë duke hequr të gjitha rrudhat dhe të lini maskën të prekë të gjitha zonat e fytyrës sesa ta aplikoni atë shpejt, duke injoruar të gjitha flluskat.

Një tjetër gabim tipik që njerëzit bëjnë është aplikimi i këtyre maskave pa pastruar lëkurën paraprakisht. Nëse nuk e lani fytyrën me xhel, përbërësit aktivë të maskës nuk do të futen në lëkurë. Është më mirë të mos kaloni hapa të tjerë: tonikët do të përgatisin lëkurën për të thithur lëndët ushqyese dhe heqja do të heqë qelizat e vdekura që parandalojnë maskën të jetë sa më efektive.

Dhe mos harroni të lexoni manualin me kujdes! Disa maska nuk janë menduar të përdoren çdo ditë; të tjerët duhet të mbahen për një kohë më të gjatë se 15-20 minuta standarde, dhe disa duhet të lahen pasi të hiqni vetë fletën.

Pastrimi

© Vitória Santos / Pexels.com

Scrubët me grimca agresive dëmtojnë lëkurën më shumë sesa e shtresojnë atë në të vërtetë. Për të hequr qelizat e vdekura, është më mirë të përdorni produkte që përmbajnë acid. Nëse preferoni akoma shtresim mekanik, vishni një dorezë dhe pastroni lëkurën.

Një keqkuptim tjetër popullor është se lëkura me vaj ka nevojë për përdorimin e pastrimeve shumë shpesh. Në fakt, sa më shpesh të përdorni pastrime, aq më e yndyrshme do të jetë lëkura. Pra, mos përdorni pastrime më shumë se 2-3 herë në javë.

Nëse përdorni produkte që përmbajnë acid, vendosni gjithmonë krem kundër diellit para se të dilni jashtë. Shumica e kremrave kundër diellit reklamohen si diçka që ju përdorni në një ditë me diell, megjithatë, ato duhet të përdoren edhe në ato me re.

Është më mirë të mos harroni zbatimin e kremit kundër diellit në rutinën e përditshme të kujdesit të lëkurës, edhe nëse nuk përdorni produkte bukurie që përmbajnë acid. Kjo do t’ju ndihmojë të shmangni pigmentimin dhe plakjen e hershme. Mos harroni se kremi kundër diellit duhet të aplikohet rreth çdo 2 orë.

Gabime të tjera

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përdorimi i shumë produkteve të bukurisë me radhë mund të jetë i keq. Në ditët e sotme, ka një larmi kaq të gjerë të produkteve të bukurisë, sa që tundohemi t’i blejmë dhe t’i përdorim të gjitha menjëherë. Por duhet ta dini se ka disa përbërës që nuk duhet të përdoren së bashku në çdo kohë. Gjithashtu, kur përdorni shumë produkte në të njëjtën kohë, mund të bllokoni poret dhe të zvogëloni funksionet mbrojtëse të lëkurës, edhe nëse të gjitha produktet janë shumë cilësore. Të gjithë produktet aktuale janë efektive me deri në 0.3% të tyre që zhyten në lëkurë, që do të thotë sa më shumë shtoni, aq më pak efektiv është secili prej tyre.

Fërkimi shumë i fortë i fytyrës mund të jetë i dëmshëm. Tamponët e pambukut dhe madje edhe peshqirët e rregullt mund të shtrijnë lëkurën nëse e fërkoni shumë fytyrën. Sa më të lëmuar të jenë tamponët, aq më të mirë janë për lëkurën tuaj. Nëse përdorni edhe shtupa pambuku për të aplikuar produkte të kujdesit të lëkurës, është e rëndësishme të siguroheni që shtupa të jetë shumë e lagur. Thjesht duhet të rrëshqasë në lëkurë pa e shtrirë atë.

Mos pastrimi mjaftueshëm i mirë mund të jetë problematik. Nëse jeni mësuar të lani fytyrën me të njëjtat lëvizje gjatë gjithë kohës, ka mundësi që të mos i pastroni pjesën e sipërme të ballit, zonën nën mjekër dhe veshët mjaftueshëm mirë. Kushtojini më shumë vëmendje këtyre zonave.

Ju flini me flokët e zgjidhur. Yndyrat nga flokët dhe produktet e tjera mund të vijnë në fytyrën tuaj ndërsa flini, dhe këto produkte nuk synojnë të vijnë në kontakt me lëkurën në fytyrë. Pra, është më mirë për lëkurën nëse i mbani flokët bisht gjatë natës.

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re