Nuk ka asgjë më të rëndësishme sesa të respektosh veten.

Sa shpesh i injorojmë interesat dhe nevojat tona dhe blejmë diçka që burrat tanë, fëmijët, macet dhe qentë duan?

Vazhdojmë t’i themi vetes, “Unë nuk kam nevojë vërtet për këto çizme, mbase do t’i marr më vonë”. Shikoni, është vërtet e rëndësishme ta merrni veten me të mirë herë pas here, sepse nëse nuk e bëni, shumë shpejt, jeta mund të bëhet shumë më pak e këndshme.

Ne jemi të bindur që nëse rishqyrtoni përparësitë tuaja dhe blini më shumë për veten tuaj, ju mund të riktheni lumturinë në jetën tuaj.

Mos jini të lirë kur bëhet fjalë për hobit tuaj

© IraGirich / depositphotos © IgorVetushko / depositphotos

Hobi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të pushuar dhe shprehur veten. Ata na japin elementin e nevojshëm të lojës, edhe kur jemi të rritur. Dhe ka kaq shumë shembuj të situatave kur një hobi doli jashtë kontrollit dhe evoluoi në një biznes të suksesshëm. Pra, nëse ka diçka që doni ta bëni, duhet të jetë një gjë që nuk e keni problem të shpenzoni para për të, si pagesa e faturave dhe blerja e ushqimeve.

Për disa arsye, burrit tim nuk i pëlqen hobi im. Ndoshta sepse nuk kam kohë të mjaftueshme për të bërë shumë gjëra rreth shtëpisë për shkak të tij. A vazhdojnë të mendojnë njerëzit akoma se hobi i grave përfshin pastrimin e shtëpisë?

Hobi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të pushuar dhe shprehur veten. Ata na japin elementin e nevojshëm të lojës, edhe kur jemi të rritur. Dhe ka kaq shumë shembuj të situatave kur një hobi doli jashtë kontrollit dhe evoluoi në një biznes të suksesshëm. Pra, nëse ka diçka që doni ta bëni, duhet të jetë një gjë që nuk e keni problem të shpenzoni para për të, si pagesa e faturave dhe blerja e ushqimeve.

Për disa arsye, burrit tim nuk i pëlqen hobi im. Ndoshta sepse nuk kam kohë të mjaftueshme për të bërë shumë gjëra rreth shtëpisë për shkak të tij. A vazhdojnë të mendojnë njerëzit akoma se hobi i grave përfshin pastrimin e shtëpisë?

© VGeorgiev / depositphotos © Anetlanda / depositphotos

Mund të shkoni te floktarja më e mirë, të përdorni ngjyrat më të mira të flokëve dhe të përdorni vetëm shamponet me cilësi më të lartë, por asnjë prej tyre nuk do të ketë rëndësi nëse përdorni një furçë flokësh të lirë. Një furçë e mirë e flokëve duhet të jetë e butë, përndryshe, flokët dëmtohen sa herë që e përdorni. Dhe materiali i furçës duhet të zgjidhet sipas llojit tuaj të flokëve. Për shembull, nëse keni flokë kaçurrelë, keni nevojë për një furçë me dhëmbë me gjatësi të ndryshme, dhe nëse keni më shumë flokë me vaj në rrënjë, ju duhet një krehër prej druri.

Më shumë se kaq, duhet të keni furça të ndryshme për situata të ndryshme: një furçë masazhesh për të parandaluar humbjen e flokëve, një furçë silikoni për kur i thani flokët me tharëse flokësh. Meqë ra fjala, ekspertët pretendojnë se krehja e flokëve tuaj menjëherë pas larjes është një gjë shumë e keqe. Flokët dëmtohen më pak nëse janë të thatë dhe furça duhet të ketë dhëmbë të mëdhenj natyrale ose plastike.

Kur jeni duke zgjedhur një furçë flokësh, nuk duhet të bazoheni vetëm zgjedhjen tuaj në materialin që përdoret, por edhe në karakteristikat specifike. Nëse keni nevojë të krihni flokë të gjatë, keni nevojë për një furçë silikoni, dhe nëse keni flokë kaçurrela, përdorni një plastike. Gjithashtu, sigurohuni që ta pastroni furçën mjaft shpesh.

Mos jini të lirë kur bëhet fjalë për veshjet tuaja kryesore.

© VitalikRadko / depositphotos © belchonock / depositphotos

Kur blini të gjitha ato bluza të zeza, bluza të thjeshta dhe fustane, mos u mundoni të blini lirë. Këto janë rrobat që do të vishni shumicën e kohës. Dhe disa prej tyre madje mund të jenë në dollapet tuaja për vite me rradhë. Këto janë thelbësore për një investim të mirë sepse janë gjithmonë në stil. Pra, pamja juaj e përgjithshme duhet të bazohet në rroba me cilësi të mirë të bëra nga pëlhura të mira.

Zgjidhni modelet klasike dhe format që nuk do të dalin shpejt nga moda. Dhe zgjidhni vetëm rrobat cilësore. Është më mirë të blini më pak, por më mirë dhe do të jeni në gjendje t’i kombinoni këto rroba me aksesorë të ndryshëm.

Vlen të zgjidhni rroba të prodhuara mirë, me pëlhura cilësore, që mbeten në gjendje të mirë, pavarësisht se ripërdoren përsëri dhe përsëri.

Mos jini të lirë për dekorin e shtëpisë.

© photographee.eu / depositphotos

Ekziston një arsye pse Marie Kondo, këshilltarja japoneze me famë botërore mendon se jeta e vërtetë fillon vetëm pasi njerëzit i bëjnë shtëpitë e tyre një vend të rehatshëm. Dhe nuk ka të bëjë me të paturit shumë gjëra në shtëpi, por ka të bëje me të qënit në vendin e duhur dhe që pronari të jetë i lumtur. Mbushni dhomën tuaj me gjërat që ju bëjnë të lumtur. Qirinjtë, llambat dhe elementët e tjerë dekorativë duhet të jenë në harmoni me dhomën tuaj dhe ta bëjnë shtëpinë tuaj komode.

Shtëpia është vendi ku pushoni në fund të ditës. Është një fakt i provuar që ngjyrat dhe dekori që ju zgjidhni kanë një ndikim të madh në humorin tuaj.

Mos i blini “shkel-e-shko” gjërat për shtratin.

© JKKGDM / pixabay © AntonMatyukha / depositphotos

Është shumë keq të anashkaloni blerjen e shtresave të krevateve dhe nuk ka të bëjë me pamjen e tyre. Për shembull, ju keni një dyshek të mirë dhe një jastëk të mirë, por është liri që prek në të vërtetë lëkurën tuaj. Një numër fijesh mund të irritojnë lëkurën tuaj, pëlhurat e këqija mund të shkaktojnë reaksione alergjike dhe disa parazitë mund të shfaqen në varësi të rrobave. Një copë e mirë, e butë dhe diçka që lejon ajrosjen nuk mund të jetë e lirë. Dhe është e mundur të keni vetëm një set – duhet të ndryshoni çarçafët tuaj çdo 10 ditë.

Do ta kaloj një të tretën e jetës sime duke fjetur. Sipas të gjitha gjasave, kështu do të bëni ju. Çdo gjë që rrit atë përvojë është e dobishme për mua. Një shtrat i shkëlqyeshëm, jastëkë luksoz së bashku me çarçafët më të mirë dhe mbulesat e jastëkëve që paratë mund të blejnë. Edhe pse shpenzimet fillestare mund të jenë të mëdha, kur ndani numrin e orëve të përdorimit gjatë jetës së produktit, ato nuk janë aspak të shtrenjta. Ajo pjesë e jetës suaj do të kalojë në rehati.

Mos blini orë të lira.

© Nomadsoul1 / depositphotos

Një orë është një aksesor që tregon shijen e pronarit. Orët klasike janë akoma shumë të njohura. Një orë e mirë mund të përdoret për dekada dhe asnjëherë mos të dalë nga stili. Gjithashtu, nëse vishni diçka që ju pëlqen, do të shtojë atë pak lumturi për të gjithë neve.

Orë analoge të lira: Ju nuk duhet të blini një Rolex ose një Cartier. Bleni orë me çmim mesatar me çmim midis 100-250 dollarë. Ata kanë mekanizma të mirë, janë me cilësi të mirë dhe do të zgjasin një jetë.

Të gjitha orët tregojnë të njëjtën kohë … Sigurisht, por orët e mira të shtrenjta vazhdojnë të tregojnë kohën edhe shumë gjatë pasi të vdesin alternativat tuaja të lira. Një orë e mirë e shtrenjtë është një pasuri dhe duhet të trajtohet si e tillë.

Mos jini të lirë kur bëhet fjalë për dhëmbët tuaj (fotoja e kopertinës)
Gjendja e dhëmbëve tuaj mund të rregullojë gjendjen tuaj financiare. Ndonjëherë, çmimet për trajtimin e dhëmbëve janë shumë të larta , por nuk mund t’i neglizhoni ato. Një çmim i lartë për shërbimet e dentistëve tregon që këta profesionistë janë të mirë dhe se kanë të gjitha pajisjet e nevojshme.

Dhëmbët e bukur do ju bëjnë më të sigurt. Ju duhet të vizitoni një dentist të paktën një herë në 6 muaj në mënyrë që të mos ju duhet të mbuloni gojën tuaj sa herë që ju buzëqeshni.

Problemet si era e keqe e gojës, zgavrat dhe çështjet e tjera që lidhen me dhëmbët zvogëlojnë të gjitha përpjekjet tuaja për t’u dukur mirë. Disa gra mendojnë se rrobat janë më të rëndësishme, por nuk janë. Një buzëqeshje e shkëlqyeshme është më e vlefshme se çdo veshje në botë.

Mos jini të lirë kur bëhet fjalë për pushimet tuaja.

© depositphotos © depositphotos © depositphotos

Çdo person ka nevojë për një pushim të mirë – kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të hequr një ngarkesë nga supet tuaja dhe për të rivendosur energjinë tuaj të brendshme.

Por në mënyrë që pushimet tuaja të jenë me të vërtetë efektive, duhet t’i shpenzoni ashtu siç dëshironi. Mos bëni një udhëtim në një qytet të lashtë nëse nuk mendoni ta eksploroni. Mos shkoni në Paris nëse gjithçka që dëshironi është të kaloni një javë jashtë qytetit në natyrë. Mos gënjeni veten dhe mos i shikoni fotot në Instagram – merruni me pjesën tjetër që dëshironi, edhe nëse njerëzit e tjerë nuk mendojnë se kjo është mënyra më e lezetshme për ta bërë atë.

Për mua, një pushim i përsosur nuk ka pse të jetë afër detit. Është e rëndësishme për mua të jem me familjen time. Në të vërtetë më pëlqen të udhëtoj nëpër vende.

Unë shkova jashtë vendit në plazh për 2 javë me një shpinës dhe një aparat fotografik. Po kthehem nesër dhe mund të them se ka qenë pushimi më i mirë i gjithë jetës sime.

Mos jini të lirë kur bëhet fjalë për gjërat e vogla.

©Depositphotos

Humori i keq i një gruaje vjen me një kosto shumë të madhe, kështu që ju duhet të kujdeseni shumë mirë për gjendjen shpirtërore: bëni blerje spontane dhe përjetoni gjëra të reja – shkoni në kinema, merrni pjesë në koncerte të grupeve që doni, dhe shkoni për pushime kur keni nevojë për to.

Psikologët besojnë se nëse përjetoni pak gjëra, kufizime të përditshme, ju shkatërroni personalitetin tuaj dhe bëheni viktimë.

Blerja e diçkaje që ju dëshironi tani është një gjë e mirë. Mos jini të lirë për gjëra të këndshme për të qenë të lumtur. Francezët kanë një fjalë entretien që do të thotë “mirëmbajtja e gjendjes suaj”. Këto janë gjërat për të cilat duhet të shpenzoni para. Përndryshe, do t’ju kushtojë shumë më tepër në të ardhmen.

Kur jeni të lirë për veten tuaj, ju dëmtoni vetëvlerësimin tuaj dhe shumë ditë ju duken bosh kur jetoni në këtë mënyrë. Vajza, bëni diçka të këndshme për veten tuaj. Bëni diçka që nuk bëni normalisht. Bëjeni, sepse jeta është vetëm një herë.

Shumë vite më parë, një person në të cilin unë besoja dhe e vlerësoja më tha, “Mos u trego e lirë, fito më shumë!” Mëqë ra fjala, nuk ka të bëjë me kursimin e parave, do të thotë të jesh i zgjuar për atë që blen.

Na tregoni për gjërat në të cilat kurrë nuk jeni të krusyer! Ndani mendimet tuaja në pjesën e komenteve më poshtë!

/shkollaeshendetit.com