Lëkura e shëndetshme është një faktor i rëndësishëm në idealin e bukurisë. Gjithnjë e më shumë produkte të kujdesit po dalin në treg që premtojnë lëkurë të fortë dhe me pamje të re. Edhe pamja e lëkurës tregon shumë për gjendjen e trupit, për shembull nëse i mungojnë vitaminat. Më poshtë do t’ju njohim me 10 këshilla për lëkurë të bukur.

Këshilla 1: Pastrimi i duhur
Gjithçka për një lëkurë të bukur dhe të shëndetshme është pastrimi dhe kujdesi i duhur. Make-up-i, djersa dhe vajrat e lëkurës duhet të hiqen çdo ditë në mënyrë që poret të mos bllokohen dhe bakteret të mos kenë mundësi të shumohen.

Por nuk mjafton vetëm një larje me ujë, duhet të përdorni edhe një qumësht të butë pastrues, pasi përmban substanca që tretin yndyrat. Më pas qumështi pastrues duhet të lahet me ujë të pastër. Pas pastrimit, rekomandohet përdorimi i tonerit të fytyrës, pasi ai mbështet rikthimin e mantelit acid dhe largon çdo mbetje të mbetur.

Këshilla 2: Dietë e shëndetshme për lëkurë të shëndetshme
Për të bërë diçka të mirë për lëkurën tuaj, dieta juaj duhet të përfshijë shumë fruta dhe perime, pasi ato i japin trupit shumë minerale, vitamina të rëndësishme dhe antioksidantë. Këto substanca sigurojnë lëkurë të shëndetshme dhe të bukur dhe parandalojnë formimin e rrudhave. Vitamina C ka një rëndësi të madhe sepse shtrëngon indin lidhor. Agrumet dhe ijet e trëndafilit, ndër të tjera, përmbajnë shumë nga kjo vitaminë. Vitamina E është përgjegjëse për vonimin e plakjes së lëkurës dhe mund të gjendet, për shembull, te arrat. Vitamina A parandalon lëkurën e thatë dhe të krisur. Merrni këshilla gjithëpërfshirëse për terapinë ushqimore.

Këshilla 3: Uji si një kurë mrekullie
Nëse dëshironi të bëni diçka të mirë për lëkurën tuaj, duhet të pini shumë ujë, idealisht 1,5-2 litra në ditë. Vetë lëkura përbëhet nga 80% ujë, i cili është i rëndësishëm për qarkullimin e gjakut dhe stimulon metabolizmin, në mënyrë që lëkura të duket e freskët dhe e shëndetshme. Thithja e lartë e ujit siguron që lëkura të mos jetë e thatë dhe e plasaritur, por më tepër elastike dhe mbështet nxjerrjen e substancave të dëmshme.

Këshilla 4: Gjumi i bukurisë
Gjumi është shumë i rëndësishem. Kur ju flini çlirohen shumë hormone të rritjes, veçanërisht në fazën e gjumit të thellë, të cilët shkaktojnë rigjenerimin e qelizave të lëkurës. Mesatarisht, 7 deri në 8 orë është kohëzgjatja optimale e gjumit në mënyrë që lëkura të rikuperohet në mënyrë optimale.

Këshilla 5: Masazh i fytyrës
Egjiptianët e lashtë u betuan për këtë trajtim të thjeshtë por efektiv bukurie: masazh. Nga njëra anë, një masazh qetëson dhe kundërshton stresin, nga ana tjetër, lëkura furnizohet mirë me gjak dhe duket e shëndetshme dhe më e shëndoshë.
Ju mund ta bëni një masazh të tillë të fytyrës në mënyra të ndryshme, për shembull duke e përkëdhelur lëkurën me majat e gishtave. Ndihmon për të luftuar lodhjen duke trokitur me gishta në pjesë të ndryshme të fytyrës.

Këshilla 6: Piling
Një piling siguron që luspat dhe depozitat e sebumit të hiqen dhe lëkura të furnizohet përsëri me gjak. Siguron një çehre rozë dhe të shëndetshme. Lëkura duket më e freskët dhe më e shëndetshme pas një piling.

Këshilla 7: Shmangni alkoolin dhe nikotinën
Konsumimi i alkoolit bën që trupi dhe për rrjedhojë edhe lëkura të privohet nga uji dhe qelizat që janë përgjegjëse për detoksifikimin shkatërrohen. Rezultati është lëkura e zbehtë, me pamje jo të shëndetshme. Pijet alkoolike me përmbajtje të lartë sheqeri, të tilla si koktejet, janë veçanërisht të dëmshme.

Nikotina jo vetëm që ngarkon zemrën dhe qarkullimin e gjakut, por gjithashtu parandalon rrjedhjen adekuate të gjakut në lëkurë.

Këshilla 8: Përdorni krem ​​kundër diellit
Dihet mirë se rrezet e diellit dëmtojnë lëkurën, duke shkaktuar plakje të shpejtë të lëkurës, njolla pigmenti dhe në rastin më të keq, kancer të lëkurës. Prandaj, ka më shumë se kuptim të përdorni make-up dhe kremra me mbrojtje të lartë UV, veçanërisht kur jeni të ekspozuar drejtpërdrejt në diell.

Këshilla 9: Shmangni “kujdesin e tepërt”.
Ka edhe njëfarë të vërtetë në thënien “më pak është më shumë” kur bëhet fjalë për lëkurë të shëndetshme. Shumë substanca mund të shkaktojnë acarim të lëkurës. Gjithashtu mund të ndodhë që përbërës të ndryshëm të mos koordinohen me njëri-tjetrin dhe për këtë arsye të humbasin efektivitetin e tyre ose të ndodhë acarim i lëkurës. Nëse aplikoni shumë kremra dhe të ngjashme, poret gjithashtu mund të bllokohen.

Këshilla 10: Oksigjeni rigjallëron lëkurën
Ajri i pastër nuk është i mirë vetëm për mendjen, por edhe për lëkurë të bukur dhe të shëndetshme. Përveç mushkërive, oksigjeni përthithet edhe nga lëkura, qelizat mund të rinovohen dhe ju merrni një ngjyrë të freskët.

Përshtati nga Gjermanishtja në Shqip: Marsida Bregasi
Burimi: https://derma-bonn.de/10-tipps-fuer-gesunde-haut/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re