Disa ushqime në fillim duken të padëmshme.

Ato nuk duket se paraqesin ndonjë kërcënim, megjithatë, më shpesh sesa jo mund të shkaktojnë në heshtje sëmundje të zemrës, probleme me kolesterolin dhe shumë më tepër. Disa madje janë plot me merkur.

Shpresojmë që kjo listë e ushqimeve që nuk do të besoni se mund të shkaktojnë probleme do t’ju hapë sytë, sepse padyshim ne na bëri përshtypje.

Ne jemi totalisht konsumues ushqimorë dhe kjo përmbledhje e ushqimeve që duhet të shmangim për humbje peshe na bëri të hedhim një vështrim më të afërt në dietat tona.

Makaronat

©shutterstock

Makaronat janë shumë të pasura me karbohidrate. Karbohidratet mund të jenë të mira, por kur konsumohen në sasi të larta, mund të shkaktojnë disa probleme. Për shembull, një studim me 117,366 njerëz ka treguar se marrja e sasive të shumta të karbohidrateve mund të rrisë rrezikun për sëmundjet e zemrës.

Gjithashtu mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak, prandaj na thuhet se duhet të kemi një sasi të ekuilibruar të karbohidrateve, veçanërisht nëse duam të humbim peshë.

Proteinat shtazore

©Skydive Erick/shutterstock

Sigurisht, proteinat shtazore janë pjesë e dietës së të gjithëve. Vezët, qumështi, mishi e kështu me radhë janë thelbësore për çdo njeri. Megjithatë, shumë nga diçka është gjithmonë një shenjë e keqe. Shumë proteina shtazore mund të shkaktojë probleme.

Proteina shtazore përmban sasi të larta të fosforit, i cili mund të çojë në komplikime të veshkave dhe kockave. Ato mund të bëjnë një barrë mjaft të madhe për veshkat tona, duke qenë se mishi është shumë më i rëndë se, të themi, perimet ose frutat. Duhet pak kohë që veshkat tona të filtrojnë dhe kështu, ne i mbingarkojmë ato, kështu që është më mirë të shmangim ngrënien e tepërt të këtij ushqimi.

Pije dietike me zero sheqer

©punsayaporn/shuttersotock

Megjithëse pijet e gazuara dietike mendohet se ndihmojnë në uljen e marrjes së sheqerit, rezulton se sheqeri thjesht është zëvendësuar me ëmbëlsues artificialë, si aspartami, ciklamati dhe sakarina. Thënë kjo,  konsumi i pijeve të gazuara dietike shoqërohet me sëmundje të ndryshme: diabeti i tipit 2, presioni i lartë i gjakut dhe sëmundjet e zemrës. Pra, është e panevojshme të thuhet se është në listën e ushqimeve që duhen hequr nga dieta jonë.

Peshku tjegull

©8171859/shutterstock

Rezulton se peshku tjegull ka një sasi të shtuar të merkurit. Të gjithë peshqit përmbajnë një sasi të merkurit, megjithatë peshqit si peshkaqenët, peshku shpatë dhe peshku i tjegullit përmbajnë më shumë merkur se peshqit mesatarë, pasi ata jetojnë më gjatë, dhe kështu grumbullojnë më shumë prej tij.

Nëse do të mund të zgjidhnim, do të thoshim se peshku tjegull është ndër 3 ushqimet që nuk duhen ngrënë kurrë, për faktin se me kalimin e kohës, akumulimi i merkurit mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut, nivele më të larta të kolesterolit të keq dhe rritje të rrezikut të sulmeve në zemër. .

Orizi

Orizi duket se është një nga ushqimet më të buta, por mos e lini veten të mashtroheni prej tij. Mund të shkaktojë shumë probleme si: nivele të ulëta të kolesterolit “të mirë” HDL, nivele të larta të triglicerideve dhe presion të lartë të gjakut.

Ngrënia e sasive të balancuara të orizit mund të jetë e padëmshme, megjithatë, kur merret në sasi të mëdha, mund të rezultojë të jetë një nga ato ushqime që dëshironi të shmangni.

Makaronat e çastit

©shutterstock

Ndër të tjera, petët e çastit janë të pasura me natrium. Një porcion i vetëm petë përmban deri në 861 mg natrium, dhe nëse hani të gjithën, kjo dyfishohet deri në pothuajse 1,722 mg. Për më tepër, marrja e lartë e natriumit mund të shkaktojë probleme të ndryshme për njerëzit që janë të ndjeshëm ndaj kripës.

Për këta persona, rreziku i presionit të lartë të gjakut është mjaft i lartë. Është vërtetuar gjithashtu se ulja e marrjes së natriumit ul shanset për probleme kardiovaskulare me 30%, kështu që mund të dëshironi t’i shtoni ato në listën e ushqimeve që duhen shmangur kur përpiqeni të humbni peshë.

Ushqimet në mikrovalë

©Andrey_Popov/shutterstock

Disa vakte të ngrira mund të sigurojnë patjetër ushqimin që na nevojitet si individë. Megjithatë, ka shumë që nuk e bëjnë, dhe ato janë mjaft të këqija për humbjen e peshës. Ushqimet e ngrira dhe pastaj në mikrovalë zakonisht përmbajnë sasi të mëdha natriumi dhe sheqeri, së bashku me kimikate dhe konservues që i mbajnë ato “të freskëta”.

Një faktor tjetër që mund t’ju bëjë të qëndroni larg këtyre ushqimeve janë vulat plastike në të cilat ato hyjnë. Këto përmbajnë aditivë ose ftalate plastike, të cilat mund të futen në ushqimin tuaj. Këto janë llojet e ushqimeve që duhen hequr për të humbur peshë.

Shumica e lëngjeve të frutave

Nëse dëshironi të humbni peshë, mund të dëshironi të qëndroni larg lëngjeve. Megjithëse shumë lëngje që përmbajnë fruta mund të duken të shëndetshme, shumë prej tyre thjesht përpunohen dhe përmbajnë shumë sheqer.

Ne mund t’i quajmë ato “fruta të këqija” për humbje peshe sepse kanë të njëjtën sasi, nëse jo më shumë sheqeri, se disa pije të gazuara. Meqenëse lëngu nuk përmban fibra, është më mirë të prisni vetëm një portokall, në vend që të blini lëng portokalli që mund të mos përmbajë as frutin aktual që thotë se përmban.

Drithëra me bazë miell të bardhë

Duke folur për ushqimet që duhen shmangur, rezulton se drithërat janë një çështje e fshehur. Megjithëse duket se drithërat janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të nisur mëngjesin tuaj, ato përmbajnë shumë sheqer të rafinuar, gjë që mund të jetë problem nëse mendojmë se këto lloje drithërash u reklamohen fëmijëve.

Shumë sheqer në sistemin e dikujt mund të shkaktojë probleme si sëmundjet e zemrës, diabeti i tipit 2 dhe probleme të mëlçisë. Ato janë gjithashtu të ulëta në fibra dhe, si njerëz, ne kemi nevojë për fibra që të ndihemi të ngopur pas një vakti.

Kos i ngrirë

Megjithëse kosi është trajtuar si një nga opsionet më të shëndetshme kur bëhet fjalë për ushqimet e mëngjesit, rezulton se jo të gjitha llojet e kosit japin të njëjtat përfitime si kosi i thjeshtë. Kosi i ngrirë është ndër ushqimet që janë shumë të këqija për ju, për sa i përket shëndetit.

Kosi i ngrirë shpesh krahasohet me akulloren, pasi përmban shumë sheqer. Jo vetëm kaq, por kosi i ngrirë shpesh vjen edhe me mbushje, duke rritur përbërjen e tij të sheqerit. Pa dyshim, është një nga ushqimet që duhet shmangur nëse i përmbaheni një diete.

Bonus: Ushqimet që nuk duhet t’i hani kurrë nëse dëshironi të humbni peshë

Nëse dëshironi të humbni peshë, ka disa ushqime nga të cilat mund të dëshironi t’u qëndroni larg. Meqenëse bota e shtimit dhe humbjes së peshës është kaq e gjerë, menduam se do të ishte më mirë të përfshinim një pikë bonusi, me 3 ushqime që nuk duhet t’i hani kurrë.

Mishi i përpunuar.

Mishi i përpunuar është treguar se është mjaft toksik kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, pasi përmban shumë nitrate. Këto mund të shkaktojnë probleme të shumta, duke përfshirë kancerin. Ato janë formuar nga nitriti i natriumit, i cili shtohet në mishra të ndryshëm për të ruajtur ngjyrën e tyre.

Mishi i përpunuar është gjithashtu i pasur me klor natriumi, dhe megjithëse nuk janë padyshim i vetmi ushqim që përmban natrium, ato mund të ndikojnë ndjeshëm.

Granola.

©Pheelings media/shutterstock

Ato janë mjaft të veçanta për një listë të ushqimeve jo të shëndetshme, megjithatë shumica e bareve granola janë thjesht sheqer i thjeshtë dhe vajra të hidrogjenizuara, pa proteina të vërteta.

“Shpesh kanë më pak kalori sesa një vakt tradicional dhe nuk shërbejnë si zëvendësues i vaktit. Shija është e mjaftueshme për të hapur oreksin, por nuk ju lë të ngopur”, thotë një dietolog. Nëse dëshironi të merrni pak proteina në dietën tuaj, është më mirë të përfshini një bar të mirë proteinash në ditën tuaj.

Djathë i tymosur.

Rezulton se mishi i tymosur nuk është i vetmi ushqim i tymosur që duhet shmangur. Djathërat e tymosur janë gjithashtu ushqime që mund të shkaktojnë probleme nëse konsumohen në sasi të mëdha. Ky lloj djathi përmban PAH, ose hidrokarbure aromatike policiklike. PAH-të janë një lloj kimikati që zakonisht gjendet në benzinë, qymyr ose naftë bruto.

Kjo është e mjaftueshme për të thënë se djathi i tymosur, që përmban këto kimikate, është padyshim diçka që nuk dëshironi ta hani. “Testimi ka gjetur PAH në brendësi të djathit, por është i përqendruar në lëkurë”, thotë një studim.

/shkollaesuksesit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re